Урок № 66. ________

Тема: Службові слова. Роль службових слів у реченні

Мета: ознайомити з поняттям «службові слова»; вчити будувати речення, використову­ючи службові слова; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати наполег­ливість у праці, бажання вчитися.

Тип уроку: урок формування мовної компе­тенції.

Обладнання: підручник, зошит.

Перебіг уроку

І. Організаційний момент

Ось дзвінок сигнал подав —

До роботи час настав.

Ось і ми часу не гаймо,

А урок свій починаймо.

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

      1. Перевірка домашнього завдання (вправа234, с. 96)

  • Прочитайте записаний текст.

  • До яких частин мови належать виділені слова?

  • Чергування яких звуків відбулося в коренях цих слів?

    1. Фронтальне опитування

  • Які частини мови ви знаєте?

  • На які питання вони відповідають?

  • До кожної групи іменників доберіть загальну назву. Карась, щука, окунь — це... Літо, зима, осінь, весна — це... Липа, дуб, береза — це...

  1. Гра «Ти — мені, я — тобі»

Робота за сигнальними картками: іменник — І, прикметник — П, діє­слово — Д.

Учитель називає слова, які належать до різних частин мови, а клас сигна­лізує картками.

  1. Хвилинка каліграфії

Зз Зз Зз Зи За Зе Зл зв зр за аз зя

Зимонька завила, зразу загула,

Закружила, захазяйнувала,

Завітрила, засніжила, замела,

Землю заметілями заткала.

  • Слово зимонька розберіть за будовою.

  • Позначте префікси у словах, що позначають дію предмета.

  • Підкресліть підмет.

  • Скільки присудків належить до підмета зимонька?

  1. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ

  • Сьогодні на уроці ми ознайомимося зі службовими словами, з'ясуємо їх роль у реченні.

  1. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Ознайомлення з поняттям «службові слова»

  • Прочитайте прислів'я. Поясніть їх зміст.

  • Бджола мала, а й та працює.

  • Землі кланяйся низько, до хліба будеш близько.

  • Сказати легко, але зробити важко.

  • Назвіть слова, до яких не можна поставити питання. (А, але, до)

  • Такі слова належать до службових частин мови. Службові частини мови поділяються на сполучники і прийменники. Слова у, на, під, за тощо — це при­йменники. Слова і, а, але, та — це сполучники. Вони сполучають між собою слова і речення.

    1. Робота за вправою 235 (с. 97)

  • Розгляньте малюнки.

  • Складіть і запишіть речення, використовуючи прийменники.

  1. Самостійна робота (вправа236, с. 97)

  • З'єднайте частини прислів'їв.

  • Запишіть їх у зошит. Поясніть значення прислів'їв.

  • Назвіть службові слова.

  1. Завдання підвищеної складності

  • Виконайте звуко-буквений аналіз слова коріння. (Див. зразок на форзаці підручника.)

  • Фізкультхвилинка

  1. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

    1. Пояснювальний диктант

Володя зайшов у клас. Він сів за парту. Дістав з портфеля книги і поклав на парту. Володя сидить з Марічкою.

  • Підкресліть у тексті прийменники і сполучники.

    1. Робота над текстом (вправа 237, с. 97-98)

  • Прочитайте текст, уставляючи пропущені службові слова.

  • Про кого в ньому розповідається?

  • Про що мріяв Ведмедик?

  1. Вибіркове списування із завданням

  • Спишіть перший абзац із вправи 237.

  • У виділених реченнях підкресліть підмет, присудок.

  • До якої частини мови належить підмет? присудок?

  • Позначте службові слова.

  1. Вправа «Незакінчене речення»

Щука — риба, а бджола — ... Чоботи — взуття, а сорочка — ... Морква — овоч, а яблуко — ... Дуб — дерево, а малина — ...

  1. Гра «Хто швидше?»

  • Згрупуйте слова зі спільним значенням. Дівчата: риби, одяг. Хлопці: професії, меблі.

Стіл, камбала, костюм, учитель, шафа, плаття, стілець, короп, диван, шахтар, пальто, агроном, артист, щука, водій, хек, карась, куртка.

  1. ПІДСУМОК УРОКУ

  • Які частини мови знаєте?

  • Які слова належать до службових частин мови?

  • Що вам найбільше сподобалося на уроці?

  • У чому зазнали труднощів?

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С. 98, впр. 238. Спишіть другий абзац тексту, уставляючи пропущені службові слова і, з, під, у, в, і, біля, в, на.