Конспект уроку з української літератури

В 11 класі


Тема уроку: Трагізм життєвої долі головного героя М.Хвильового у новелі „Я (Романтика)”. Вибір життєвої позиції.


Мета: Розкрити глибинні суперечності між гуманістичними ідеалами та

жорстокою реальністю, формувати ідеали добра та справедливості;

показати згубний вплив фанатизму на особистість, виробляти вміння

творчо використовувати здобуті знання у житті; розвивати вміння

помічати в тексті художні деталі; виховувати гуманізм і милосердя.


Обладнання: підручники, комп’ютер, інтерактивна дошка,

портрет М.Хвильового


Тип уроку: урок-дослідження


Хід уроку


  1. Організаційний момент

  2. Актуалізація опорних знань учнів. Мотивація навчальної діяльності.

На минулому уроці ми розпочали вивчати новелу М.Хвильового „Я (Романтика)”. Я просила написати 2-3 питання, які виникли у вас під час читання твору.

Якщо протягом уроку ви не почуєте на них відповідь, то задасте в кінці уроку.

  1. Повідомлення теми, мети уроку.


Що вразило найбільше вас при читанні новели?

Тож яку тему ми будемо вивчати сьогодні на уроці?

Завдання, які стоять перед нами: 1. Проаналізувати новелу;

  1. Дослідити внутрішній світ героя;

  2. Показати згубний вплив фанатизму на особистість людини;

  3. Розкрити роль художніх деталей у творі;

Очікувані результати:

називають


Епіграф: «Я вірю в «загірню комуну», і вірю так божевільно, що можна

вмерти»

(М.Хвильовий)

IV. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу

  1. Слово вчителя(учитель користується презентаційними матеріалами)

М.Хвильовий був романтиком і бунтарем проти всього, що не вкладалося в його розуміння ідеального образу революції, яка йому ввижалася в образі Жінки, Матері з біблійним ім’ям Марія. Вона постає як символ революції, України, змученої, стражденної.

Новела „Я (Романтика)” має ліричний зачин, з якого постає реальний образ матері.

Учениця читає виразно «З далекого туману…»

Скільки ніжності, тепла ми відчули і разючим контрастом марень-спогадів розгортаються наступні картини сповнені драматичних тривог і трагедій.

Слайд 2. Імпресіоністична будова новели(учні досліджують, звіряють за таблицею).




Слайд 3. Тема твору: роздвоєння людської особистості.




Слайд 4. Контрасти у новелі.







Бесіда Головний герой? У чому його трагедія? (Мріє про щастя всіх людей, і будує його на горах людських кісток і крові)

Самовиправдовується, немає імені, тільки «Я »- типовий образ.

На соловецькій брамі напис: «Железной рукой ЗАГОНИМ человечество к счастью». Можливо таке?


  1. Закріплення вивченого матеріалу

Вправа. Словесна оцінка героєві

+ Для людини

- Для робота-виконавця

ліризм душі,

почуття любові, мрійливість

повага до минулого обожнювання матері

розуміння інших (внутрішніх поривів Андрюші)

усвідомлення катівської суті трибуналу його служіння дияволу

спроба врятувати в собі людину

здатність на муки совісті

розуміння свого безсилля

неспроможність змінити свою поведінку

здатність здійснити злочин, не задумуючись над наслідками

вміння заглушити голос совісті,

уникнення відповідальності, бо «Так треба»

виховання у собі «надлюдини»

«засліплення ідеями революції»

брутальність, цинізм, жорстокість

фанатизм

романтизування кримінальних злочинів


Читання уривків (сцена розстрілу)

Вправа 2.(на вибір) • Якими кольорами ви зобразили б душу героя?

• Намалюйте поняття «фанатизм»

Робота у групах

Вправа 3. Складання логічної схеми.(Учні самостійно складають схему у групах, кожна група представляє свою, захищає її. Учитель презентує свою.)




Слайд 5. (схема). Обговорення

Слайд 6. Висновок


Випереджувальне завдання. Учні заздалегідь готували презентацію та видали буклет про небезпеку фанатизму.

Виступ групи: «Пізнати і застерегти » про фанатизм.

Бесіда.

Повернімось до нашого героя: «Можна було застерегти?.. Попередити? Допомогти?»


  1. Підведення підсумків.

«Незакінчене речення»

Отже, сьогодні на уроці найбільше мене вразило…

Я впевнився…

Чи отримали ви відповіді на свої питання?

Чи досягли ви очікуваних результатів?

  1. Повідомлення домашнього завдання. Виставлення оцінок.


На вибір: • написати твір-мініатюру «Звичайний день головного

героя»;

• життєва ситуація (приклади фанатизму у житті);

• дослідити художні засоби твору.



















Використана література

  • Грицина Г. Уроки української літератури. 11 клас: Навчальний посібник. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2003. – 240 с.

  • Кривка Н. Українська література. 11 клас. Плани – конспекти уроків. – Х.: Веста: «Ранок», 2005.- 240 с.

  • Марченко А.С., Марченко О.Д. Українська література: Практичний довідник. 2-е вид.: доп. та перероб.- Харків: ФОП Співак В.Л., 2009.-784 с.

  • НадуракС.; Слоньовська О. Вивчення української літератури. 11 клас. Інтегровані уроки. – Х.: Веста: «Ранок», 2005.- 224 с.

  • Слоньовська О.В. Конспекти уроків з української літератури для 11-х класів: Нове прочитання творів.- К.: Рідна мова, 2001.- 797 с.