Урок 107. Знаходження невідомого множника. Задачі на три дії. Самостійна робота

Мета: навчати учнів знаходити невідомий множник, розв’язувати задачі на три дії; вдо­сконалювати навички обчислення табличних випадків множення і ділення; розвивати самостійність, навички самоконтролю, математичне мовлення; виховувати інтерес до точних наук.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

1. Перевірка домашнього завдання (с. 126, завдання 841; 842)

Завдання 841

— Прочитайте розв’язання задачі числовим виразом.

Завдання 842

— Прочитайте вирази та їх значення.

2. Хвилинка каліграфії

— Установіть закономірність і запишіть числа, вставляючи пропущені.

11; 22; 33; ..; ...; ....; 77; ...; 99.

III. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні на уроці ми будемо знаходити невідомі множники, ознайомимося з розв’язуванням задач на три дії.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Робота за підручником (с. 126–127)

Завдання 843. Колективне опрацювання матеріалу

— Що дістаємо, коли добуток ділимо на множник?

Учні пояснюють, як закінчити обчислення, працюючи у зошитах.

Висновок. Якщо добуток поділимо на перший множник, отримаємо другий множник; якщо добуток поділимо на другий множник, отримаємо перший множник.

Висловлювання супроводжуються записом буквеної рівності:

якщо а · b = с, то с : а = b; с : b = а.

Завдання 844. Робота в парах (усно)

· 2 = 16

· 3 = 18

4 · = 24

Учні по черзі пояснюють одне одному, як знайти невідомий множник.

Висновок: для того, щоб знайти невідомий множник, необхідно добуток по­ділити на відомий множник.

Завдання 845. Самостійне виконання завдання

Один учень працює біля дошки.

Після цього складаються обернені задачі.

Завдання 846. Колективне розв’язування задачі

Аналіз умови задачі, складання малюнка.

— Яка ширина річки до розливу?

— Коли розливаються річки? З якої причини?

— Із скількох умовних частин складається річка під час розливу? (З трьох: річка і два затоплені береги.)

— Що необхідно зробити з цими частинами, щоб дізнатися ширину річки під час розливу? (Додати)

— Скільки доданків у нашому завданні? (Три)

— Назвіть перший доданок. (20)

— Назвіть другий доданок. (6)

— Чи відомий третій доданок? Що про нього сказано? (У три рази більше, ніж 6.)

— Чи можна знайти третій доданок? (Так)

— Якою дією? (Множенням)

З апис розв’язання задачі.

20 + 6 + 6 · 3 =

— Поясніть, що означають доданки 20; 6 і 6 · 3 у складеному виразі, та за­кінчіть розв’язання задачі.

2. Фізкультхвилинка

V. Узагальнення й систематизація знань

1. Самостійна робота. Тестування

1 варіант

1) Познач правильний варіант значення виразу: 25 : 5 + 19.

а ) 5; б) 24; в) 23.

2) Устав пропущене число: 7 + 7 + 7 = 7 · .

а) 3; б) 4; в) 7.

3) Знайди і підкресли «зайве» число.

7; 14; 21; 28; 35; 38; 42; 49; 56; 63.

4) У якому прикладі припустилися помилки?

а) 65 – 40 : 5 = 5; б) (80 – 66) : 2 = 7; в) 70 – 24 : 6 = 66.

5) Розв’яжи приклад, в якому невідомий множник.

а ) + 7 = 28 б) 7 · = 28 в) 35 – = 28

6) Не обчислюючи, порівняй вирази.

7 · 4 4 · 8

а) >; б) = ; в) <.

7) Братові 7 років, а сестра в три рази старша. Скільки років сестрі?

а) 21; б) 10; в) 17.

8) Щоб перестилати підлогу, привезли 42 соснових дошки, а дубових — у 7 разів менше. Скільки всього дощок привезли?

а) 42 : 7; б) 42 : 7 + 42; в) 42 : 7 + 7.

9) Маса капусти 3 кг, а маса гарбуза — у 5 разів більша. На скільки кіло­грамів капуста легша за гарбуз?

а) 3 · 5; б) 3 + 5; в) 3 · 5 – 3.

10) Котру годину показує годинник?

а) 9 год 55 хв; б) 8 год 55 хв; в) 9 год 05 хв.

11) Маса відра з сіллю 27 кг, а маса відра зі снігом — 3 кг. У скільки разів

маса відра із сіллю більша, ніж маса відра зі снігом?

а) у 24; б) у 9; в) у 30.

12) На спортмайданчику було 7 хлопчиків, а дівчаток — на 7 більше. У скільки разів дівчаток було більше?

а) (7 + 7) : 7; б) 7 + 7 : 7; в) 7 · 7 – 7.

2 варіант

1) Познач правильний варіант значення виразу: (32 – 20) : 6.

а ) 2; б) 4; в) 6.

2) Встав пропущене число: 7 + 7 + 7 + 7 + 7 = 7 ·

а) 5; б) 6; в) 7.

3) Знайди і підкресли «зайве» число.

7; 14; 21; 28; 35; 42; 49; 54; 56; 63.

4) У якому прикладі припустилися помилки?

а) 17 + 3 · 6 = 35; б) 54 + 4 · 9 = 100; в) 80 – 16 : 4 = 76.

5) Розв’яжи приклад, в якому невідомий від’ємник.

а ) + 7 = 28 б) 7 · = 28 в) 35 – = 28

6) Не обчислюючи, порівняй вирази.

7 · 8 8 · 6

а) >; б) = ; в) <.

7) На лугу паслися 7 корів, а овець — у 5 разів більше. Скільки овець паслися на лугу?

а) 35; б) 12; в) 42.

8) У саду росте 48 яблунь, а груш — у 6 разів менше. Скільки всього дерев у саду?

а) 48 : 6 + 6; б) 48 : 6; в) 48 : 6 + 48.

9) З автобуса вийшли 27 пасажирів, а залишилося — в 3 рази менше. На скільки більше пасажирів вийшло, ніж залишилося?

а) 27 – 27 : 3; б) 27 : 3; в) 27 – 3.

10) Котру годину показує годинник?

а) 10 год 10 хв; б) 10 год 50 хв; в) 11 год 50 хв.

11) Батькові 36 років, а синові — 6 років. У скільки разів син молодший за батька?

а) у 30; б) у 6; в) у 42.

12) Мама спекла 28 пиріжків. Під час сніданку сім’я з’їла 7 пиріжків. У скільки разів менше пиріжків з’їли, ніж залишилося?

а) 28 – (28 – 7); б) (28 – 7) : 7; в) 28 – 28 : 7.

2. Самоперевірка

3. Офтальмологічна пауза

4. Розв’язування логічної задачі

Завдання 847*

18 л томатного соку розлили в дволітрові банки, і таку саму кількість соку розлили в трилітрові банки. Скільки всього вийшло банок із соком?

Розв’язування задачі з опорою на план.

План

1) Скільки дволітрових банок вийшло?

2) Скільки трилітрових банок вийшло?

3) Скільки всього банок з соком вийшло?

18 : 2 + 18 : 3 = 9 + 6 = 15 (б.)

VІ. Підбиття підсумків. Рефлексія

VII. Домашнє завдання

С. 127, завдання 848; 849.