Конспект інтегрованого уроку алгебри та інформатики
для 11 класу
Тема. «Статистичний аналіз даних засобами MsExcel. Вибіркові характеристики: розмах вибірки, мода, медіана, середнє значення. Графічне подання інформації про вибірку».
Мета:
навчальна:
ввести поняття «статистичний аналіз даних», «вибірка», «генеральна сукупність», «розмах вибірки», «середнє значення», «мода», «медіана», «середнє зважене значення з ваговими коефіцієнтами», «полігон», «гістограма»;
навчитися будувати полігони та гістограми;
формувати навички розв’язування математичних завдань засобами табличного процесора.
Розвивальна:
розвивати аналітичне мислення, пам’ять та увагу;
показати практичне застосування табличного процесора для розв’язування математичних завдань;
розвивати культуру мовлення.
Виховна:
виховувати наполегливість у досягненні мети;
формувати інтерес до вивчення математики та інформаційних технологій;
формувати навички зібраності, уважності, охайності в роботі;
сприяти вихованню самостійності учнів під час роботи.
Тип уроку: інтегрований.
Методи і прийоми: пояснення вчителем матеріалу, бесіда, робота з комп’ютером.
Очікувані результати:
після цього уроку учні повинні знати:
основні поняття даної теми;
способи та прийоми виконання завдань за допомогою Еxcel.
Основні терміни та поняття: статистичний аналіз даних, вибірка, генеральна сукупність, розмах вибірки, мода, медіана, середнє значення, середнє зважене значення з ваговими коефіцієнтами, полігон, гістограма.
Обладнання: дошка, комп'ютери, програмне забезпечення MsExcel, пілручник А.Г. Мерзляк, Д.А. Номіровський, В.Б. Полонський, М.С. Якір «Алгебра 11 клас. Академічний, профільний рівень».
Наочне оформлення: презентація «Статистичний аналіз даних», роздатковий матеріал (папки з різнорівневими завданнями), інструкції з ТБ в комп'ютерному кабінеті.
ХІД УРОКУ
Організаційний момент. Оголошення теми, мети уроку.
Перевірка домашнього завдання і актуалізація опорних знань.
Учитель. На уроках інформатики ми вивчали теоретичний матеріал про табличний процесор (ТП), електронні таблиці (ЕТ), вчилися працювати з даними ЕТ, розв’язували завдання, використовуючи формули, будували діаграми. Тому пригадаємо цей матеріал за допомогою кросворду.
Фронтальне опитування
Учні розгадують кросворд «Excel»
По горизонталі:
Номери стовпця і рядка, на перетині яких знаходиться клітинка (адреса).
Г
рафічне зображення, в якому числові дані подаються у вигляді геометричних фігур (діаграма).
Вираз, який задає порядок обчислення в ЕТ (формула).
Їх в ЕТ 17179869184 (клітинка).
По вертикалі:
Дві і більше клітинок ЕТ (діапазон).
Один із об’єктів ЕТ (рядок). Кросворд «Excel»
Об’єкти функції, які записуються в круглих дужках за назвою функції (аргумент).
З
апис у формулі #ЧИСЛО! (помилка).
Вікно конструктора кросвордів Crossword Forge
ІІІ. Мотивація вивчення теми.
Учитель. Статистика – наука сучасності. Жодна галузь не обходиться без статистичних даних. Для того, щоб планувати успішно подальшу діяльність, необхідно знати всі дані, їх характеристики, бачити динаміку змін і т.д. З кожним днем збільшується об’єм інформації, темпи розвитку виробництв і технологій, і без допомоги обчислювальних машин сучасній людині не обійтися. На цьому уроці ми побачимо, як можна розв’язувати статистичні задачі тільки математичними методами і за допомогою засобів Excel. Які переваги має застосування засобів Excel. (Слайд № 2).
IV. Пояснення нового матеріалу.
Учні переглядають презентацію «Статистичний аналіз даних» з коментарями вчителя і пишуть конспект.
Слайд № 1
Учитель. Основні поняття статистики (Слайди № 3-5)
Вибірка – сукупність зібраних даних, на основі яких проводять дослідження.
Генеральна сукупність – множина всіх можливих результатів певного випробовування.
Середнє значення вибірки (вибіркове середнє) – число
=
, де
- числові дані.
Слайд № 3 Слайд № 4
V. Виконання вправ.
Розв’язування вправ за допомогою процесора Excel
Обговорення з учнями способів розв’язування задачі № 31.16. і ефективності її виконання вручну.
Висновок. Навіть, використовуючи калькулятор, обчислення будуть надто громіздкі.
Розв’язування задачу за допомогою процесора Excel, записуючи всі кроки розв’язання у зошит.
Задача 31.16. ст. 322. (Слайди № 6-8 )
У таблиці наведено розміри процентних ставок деяких банків України за строковими депозитами населення в національній валюті та суми вкладів у цих банках.
Оцініть середнє значення вибірки розміру процентної ставки банків;
Який середній прибуток (у процентах) отримують вкладники цих банків у національній валюті?
Відповідь дайте з точністю до сотих процента.
Номер банку у вибірці | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
Розмір процентної ставки, % | 11 | 17,2 | 11,3 | 14,5 | 14 | 14 | 11,9 | 15,8 | 12 | 15,5 |
Сума вкладів, млн. грн | 2242 | 783 | 42 | 4793 | 2222 | 239 | 296 | 1204 | 2768 | 5564 |
Розв’язання
Набрати в програмі Excel таблицю даних.
Обчислити середнє значення процентної ставки без програмних засобів (відповідь 13,72).
Обчислити середнє значення процентної ставки - за допомогою формули Excel. Формула =СРЗНАЧ(B2:K2).
Порівняйте швидкість і надійність обчислень. Який спосіб виявився зручнішим?
Обчислити середнє зважене значення другого рядка таблиці з ваговими коефіцієнтами третього рядка і записати в четвертому рядку. Формула =B3*B2.
Підсумувати значення третього рядка (відповідь 20153) і підсумувати значення четвертого рядка (відповідь 284560,3). Формула =СУММ(B3:K3).
О
бчислити середній прибуток (відповідь 14,12). Формула =L4/L3.
z
razok_1
Зберегти електронну таблицю у свою папку під іменем tab_11.
Задача 31.17. ст. 322.
У третьому стовпці таблиці наведено дані міжнародного валютного фонду щодо внутрішнього валового продукту (ВВП) деяких країн у 2010 році на душу населення у грошовому еквіваленті.
1) Користуючись тільки даними третього стовпця, оцініть середній рівень ВВП у 2010 році на душу населення у світі.
2) Як потрібно змінити відповідь, якщо врахувати інформацію про кількість населення відповідних країн (четвертий стовпець таблиці)? Відповідь дайте з точністю до сотень доларів США.
Розв’язання.
Відкрити в Еxcel файл zavd_1 з таблицею даних.
№ | Країна | ВВП на душу населення, тис.доларів США | Кількість населення, |
1 | Гамбія | 2 | 1,8 |
2 | Греція | 28,8 | 11,3 |
3 | Індонезія | 4,4 | 237,6 |
4 | Китай | 7,5 | 1341 |
5 | Коста-Рика | 10,7 | 4,6 |
6 | Латвія | 14,3 | 2,2 |
7 | Люксембург | 80,3 | 0,5 |
8 | Росія | 15,8 | 141,9 |
9 | США | 47,1 | 311 |
10 | Україна | 6,7 | 45,8 |
zavd_1
Обчислити середнє значення другого стовпця. Формула =СРЗНАЧ(B2:B11) (відповідь 21,76).
Обчислити середнє зважене значення другого стовпця таблиці з ваговими коефіцієнтами з третього стовпця і записати в четвертий стовпець. Формула =B2*C2.
Знайти суму значення третього стовпця (відповідь 2097,7) і підсумувати значення четвертого стовпця (відповідь 28749,79).
О
бчислити середній рівень ВВП (відповідь 13,71). Формула =D13/C13.
zrazok_2
Зберегти електронну таблицю у свою папку під іменем tab_12.
Задача 3. (Слайди № 9, 10)
Для вибірки, заданої варіаційним рядом 3, 8, 1, 3, 0, 5, 3, 1, 3, 5, побудувати полігон частот.
Розв’язання.
Впорядкуємо вибірку: 0, 1, 1, 3, 3, 3, 3, 5, 5, 8.
Складемо таблицю частот в ЕТ Excel:
| 0 | 1 | 3 | 5 | 8 |
| 1 | 2 | 4 | 2 | 1 |
П
обудуємо полігон частот:
zrazok_3
Зберегти електронну таблицю у свою папку під іменем tab_13.
Побудувати графік у зошиті.
Знайти моду і медіану вибірки, записати в зошит (Мо=3, Ме=3).
Задача 4. (Слайд № 11)
Для вибірки, заданої статистичним рядом, побудувати гістограму частот.
| 2 | 4 | 5 | 9 |
| 8 | 9 | 10 | 3 |
Розв’язання.
П
обудуємо гістограму частот за допомогою процесора Excel:
zrazok_4
Зберегти електронну таблицю у свою папку під іменем tab_14.
VІ. Домашнє завдання.
Опрацювати &4 п.31 ст. 311-317 виконати № 31.6, 31.10, 31.17 (засобами Excel).
VІІ. Підсумок уроку.
Повторення і аналіз виконання практичних завдань.
Учитель. Отже, завдання статистичного аналізу доцільно розв’язувати засобами Excel, тому що це автоматично, швидко і надійно.
Оцінювання учнів.