Урок 101. Розв’язування простих задач на порівняння. Знаходження невідомого від’ємника. Дії над величинами
Мета: формувати в учнів уміння розв’язувати прості задачі на порівняння; повторити правило знаходження невідомого від’ємника; навчати виконувати дії з іменованими числами, у яких необхідно здійснювати перетворення в дрібніші одиниці вимірювання; вдосконалювати обчислювальні навички; сприяти розвитку творчих здібностей; виховувати пізнавальний інтерес.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання (с. 119–120, завдання 789; 790)
Завдання 789
— Прочитайте вирази та їх значення.
Завдання 790
— Скільки літрів пального потрібно на 1 год роботи цього двигуна?
Від числа 91 відняти добуток чисел 4 і 7.
Суму чисел 24 і 18 поділити на 7.
Різницю чисел 21 і 15 помножити на 6.
4. Гра «Добери потрібний знак»
(3 · 7 + 49 = 70) (3 · 4 + 48 = 60)
2 · (7 – 0) = 14
(45 – 15) : 5 = 6
(60 – 40) : 4 = 4 (5)
— Установіть закономірність і запишіть числа, вставляючи пропущені.
54; 48; 42; ...; 36; ...; ...; 18; 12.
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні на уроці ми повторимо вивчені таблиці множення і ділення.
IV. Повторення вивченого матеріалу
1. Робота за підручником (с. 121–122)
Завдання 791. Робота в парах
Усне виконання завдання.
Завдання 792
Учні коментують, як виконали розв’язання.
Завдання 793
Під час повторення умови один учень записує коротку умову і пояснює розв’язання. Після цього учні складають обернену задачу з відповіддю 18.
— Продовжіть висловлювання:
Щоб дізнатися, на скільки одиниць одне число більше або менше іншого, потрібно...
Щоб дізнатися, у скільки разів одне число більше або менше іншого, потрібно...
Завдання 794. Письмове виконання завдання з коментуванням правил
Завдання 795
— Скільки в 1 метрі дециметрів? сантиметрів?
— Скільки в 1 дециметрі сантиметрів?
Учні «ланцюжком» розв’язують приклади. Один учень працює біля дошки, решта — у зошитах.
Завдання 796*. Колективне розв’язування задачі
Аналіз умови задачі, запис скороченої умови.
За 3 год 1 оп., 15 ст.
За 1 год. 4 оп., ? ст.
2. Фізкультхвилинка
V. Узагальнення й систематизація знань
9 + 6 · 7 8 + 48 : 6
54 : 6 + 35 : 5 (60 – 51) : 3
6 · 9 – 4 · 9 6 · (41 – 32)
6 · (30 – 24) 48 : 6 + 32 : 4
З
а пензликів заплатили грн. Скільки коштує 1 такий пензлик?
2
) Складіть задачу за схемою: : = (см).
3. Офтальмологічна пауза
4. Розв’язування логічних задач
1) На алеї через кожні 4 м посаджені берези. Довжина алеї 32 м. Скільки беріз на цій алеї? (32 : 4 + 1 = 9 беріз)
2) На двох тарілках порівну цукерок. З однієї тарілки переклали на іншу 2 цукерки. На скільки цукерок стало більше на другій тарілці? (На 4)
3) У другому класі вчаться 3 хлопчики: Чернов, Білов і Руденко. Одного разу Чернов сказав Білову: «Цікаво, що один з нас білявий, другий — чорнявий, третій — рудий. І при цьому ні у кого з нас колір волосся не збігається з прізвищем». У відповідь Білов зауважив: «Але я не рудий». Який колір волосся в кожного з трьох хлопчиків?
Відповідь:
Білявий | Чорнявий | Рудий | |
Чернов | – | – | + |
Білов | – | + | – |
Руденко | + | – | – |
VІ. Підбиття підсумків. Рефлексія
VII. Домашнє завдання
С. 120, завдання 797; 798.