Тема. Хліб – це життя.

Мета. З’ясувати важливість хліба в нашому житті, усвідомити батьківську опіку Небесного Отця кожною людиною. Плекати пошану до хліба як до Божого дару.

Біблійна історія. Чудо нагодування п'яти тисяч (Лк. 9:10-17).

Ключовий вірш: «Я - хліб життя. Всі, що прийдуть до Мене, ніколи не будуть голодні. Всі, що вірять у Мене, ніколи не будуть спрагнені. Я - Живий Хліб, що зійшов з неба» (Ів. 6).

Навчальні засоби. Ікони «Тайна Вечеря» і «Нагодування хлібом 4000 людей», свічка, вишитий рушник, Біблійні оповідання для дітей, рукописна хрестоматія з духовними віршами, робочі зошити Г.Добуш, Л.Кучми, О.Пацерковської, О.Шумської, випічка, зернята, колоски.

Перебіг уроку

І. Вступна частина.

1. Християнське вітання.

2. Мотивація молитви.

Помолимося за людей, які вирощують для нас хліб.

3. Молитва «Отче наш».

ІІ. Актуалізація особистісного досвіду.

1. Вправа «Що це?».

Діти називають хлібні продукти, розкладені на окремому столі: буханку, булочку, печиво і т.п.

2. Виконання впр.1 з посібника О.Пацерковської (с.40).

3. Гра «Печу-печу хлібчик».

Учитель розповідає, а учні імітують його слова рухами і жестами: «Беремо миску, насипаємо муку, дрібку солі, трошки цукру, дріжджі. Перетираємо все разом, заливаємо водою і перемішуємо добре руками, щоб утворилося тісто. Беремо тісто, кладемо у форму і ставимо в піч, приспівуючи:

Печу-печу хлібчик

Дітям на обідчик.

Буде вам, буде нам,

Буде усім діточкам.

По закінченні гри вчитель на вишитому рушникові підносить дітям хліб, розповідаючи про звичаї зустрічати хлібом-сіллю дорогих гостей, а також благословляти ним молодят до шлюбу. Це може зробити і хтось з учнів. Наприкінці бажано розділити цей хліб між учнями і разом промовити: «Отче наш, що єси на небі Хліб наш щоденний дай нам сьогодні».

  1. Читання повчального оповідання Василя Сухомлинського «Хліб – то праця людська».

Взяв онук у хаті шматок хліба, пішов у садок і став ним спілі груші з дерева збивати. Підходить дідусь і питає:

­– Що це ти робиш, онучку?

Онук похнюпився, не насмілиться очей підвести. Знав, що робить недобре, але сподівався, що ніхто не бачитиме.

Візьми той хліб, – звелів дідусь.

Підняв онук шматок хліба.

Є в тебе чиста хустинка?

Витяг онук з кишені чисту хустинку.

Загорни хліб у неї.

Онук загорнув.

– Так неси цей шматок хліба до хати, поклади його поруч зі своїми книжками. Хай лежить він доти, доки ти не виростеш і народяться у тебе діти. Заповідай тоді своїм дітям і внукам, що хліб – це святиня, тому знущатися над ним – великий гріх.

Дякую вам за науку, дідусю, – тихо каже онук і несе шматок хліба в хустинці до хати.

Той шматок хліба він зберігав багато літ. Як виросли його два сини й стали розуміти, що таке праця і честь, він сказав їм:

Найдорожча цінність – хліб. Його виростив ваш прадід. Бережіть і шануйте хліб, бо то праця людська.

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

  1. Фронтальна бесіда.

    • Без чого з їжі ми не можемо обійтися жодного дня?

    • Що таке хліб?

    • Чи змогла б людина без допомоги природи і Бога виростити хліб?

    • Чи знаєте ви, хто дає нам хліб?

    • Звідки береться хліб?

    • Хто його пече?

    • З чого печуть хліб?

    • Чи були ви коли-небудь голодні?

    • Хто вам давав їсти?

    • Яка користь людині від хліба? (Хліб додає людині сили. Коли нема хліба, то
      людина відчуває голод.)

    • З чим зустрічають бажаних гостей, виявляючи до них повагу?

  2. Самостійна робота – пригадування учнями прислів’їв із прочитаного оповідання.

  3. Розв’язання життєвих ситуацій за змістом повчального оповідання.
    Коментар учителя.

  • Чи розумів хлопчик, що чинив неправильно?

  • Що звелів дідусь зробити онукові ?

  • Як відреагував хлопчик на таку пораду ?

  • Чого навчав герой оповідання своїх синів через багато років ?

  • Чого вчить це оповідання кожного з нас ?

ІV. Мотивація навчальної діяльності.

1. Розгадування загадки.

Народився із землі,

зарум'янивсь у вогні,

лежить тепер на столі

і смакує всій рідні. (Хліб.)

2. Спільне визначення теми і мети уроку.

2. Прослуховування ключового Біблійного вірша.

V. Засвоєння нових знань, формування опорних умінь і навичок.

1. Робота зі Святим Письмом – прослуховування опорної Біблійної історії.

2. Обговорення почутого.

  • Скільки днів народ перебував з Ісусом, коли Він їх навчав і
    оздоровляв ?
    (Три дні.)

  • Що хотів Ісус для них зробити перед тим, як відправити
    додому?
    (Нагодувати.)

  • Що учні сказали, дивлячись на таку кількість людей? (Чи це
    можливо?)

  • Скільки хлібів і рибок Ісус поблагословив? (5 хлібів і 2 рибини.)

  • Скільки поживи залишилося ? (12 кошиків.)

3. Демонстрування вчителем ілюстрацій з Біблії для дітей, складання учнями міні-оповідань за їх змістом (див. також посібник Г.Добош, с.22), виконання впр.1 з посібника Л.Кучми (с.23).

  1. Розповідь учителя про важливість хліба в нашому житті як дару Божого.

  • Кожній людині потрібно їсти. Нам усім відомо, що організм не може жити без їжі.

  • Ісус про це знав, як і всі інші, бо Він прийшов на цю землю, як людина. Йому так само, як і нам, були знайомі людські потреби і переживання. Він знав, що це значить бути голодним.

  • Тому все, що для нас є найнеобхіднішим у житті, ми отримуємо від Бога.

  • Речі, без яких можна обійтися, ми не завжди насмілюємося просити у Господа. А от хліба на щодень ми просимо в молитві «Отче наш».

VІ. Закріплення навчальних досягнень, поглиблення знань.

  1. Фронтальна бесіда.

    • Ми пам’ятаємо, як приходить хліб на наш стіл, а чи знаєте, чому хліб є святим? (Бо в нього вклала працю людина і це благословив Господь.)

    • Якби люди посіяли зерно, а Бог не дав би дощику, не грів би сонечком, то
      чи мали б ми хліб?

    • Чому щодня, вранці і ввечері, ми просимо Господа: «Хліб наш щоденний
      дай нам сьогодні» (Мт. 6:11)?

    • Чи потрібно дякувати Богові за хліб? (Так, оскільки це Божий дар для
      кожного з нас.)

  2. Виконання впр.2 з посібника О.Пацерковської (с.40).

  3. Руханкова пауза – гра.

А хто знає, а хто знає,

Як орють землицю?

Я покажу, бо я знаю,

Усім дітям пригадаю:

Плугом орють, плугом орють,

Так орють землицю (ведучий показує, всі повторюють за ним).

А хто знає, а хто знає,

Як сіють пшеницю?

Я покажу, бо я знаю

Усім дітям пригадаю (показує...)

Так сіють пшеницю.

А хто знає, а хто знає,

Як росте пшениця?

Я покажу, бо я знаю,

Усім дітям пригадаю:

Так росте пшениця (показує...).

А хто знає, а хто знає,

Як пшениця колоситься?

Я покажу, бо я знаю,

Усім дітям пригадаю:

Так пшениця колоситься

(показує, піднявши вгору руки, махає пальцями).

А хто знає, а хто знає,

Як то жнуть пшеницю?

Я покажу, бо я знаю,

Усім дітям пригадаю:

Так то жнуть пшеницю (показує).

А хто знає, а хто знає,

Як молотять пшеницю?

Я покажу, бо я знаю,

Усім дітям пригадаю:

Так молотять пшеницю? (показує)

А хто знає, а хто знає,

Як мелють пшеницю?

Я покажу, бо я знаю,

Усім дітям пригадаю:

Так мелють пшеницю (показує).

  1. Виконання впр.1 з посібника О.Шумської (с.24), впр.2 з посібника Л.Кучми (с.23), впр.3 з посібника О.Шумської (с.24).

  2. Прослуховування оповідання Дмитра Ткача «Урожай» (Пролісок : Хрестоматія для позакласного читання. – Харків, 2003).

  • Яка пора року відображена в оповіданні?

  • Якого кольору стиглий колосок?

  • Якою машиною збирають урожай?

  • З чого починається хлібина?

5. Виконання впр.3 з посібника О.Пацерковської (с.41).

  1. Робота у групах – доповнення речень.

  • Багато людей прийшло до ______ .

  • Вони були .

  • Ісус нагодував людей і .

  • Він пообіцяв, що Сам буде їхнім .

Слова для довідки. Хлібом, рибою, голодні, Ісуса.

  1. Побудова речень шляхом правильного розставляння слів.

  • любив бути зі Своїми Ісус приятелями.

  • усі молилися разом вони.

  • спожив з Вечерю ними Святу Ісус.

  • Ісус сказав хліб і взяв: "Це є Моє Тіло".

  • Ісус і Кров вино сказав: "Це є Моя узяв"

  1. Розв’язування кросворда.

Ми збираємось до ц ______ (1 – по горизонталі) на Службу Божу. Під час С _____ Б _________ (2 — по вертикалі)ми з __________ (3 — по вертикалі) слова, які говорив Ісус своїм учням. Ісус узяв хліб і сказав: «Прийміть, ї________ (4 – по вертикалі),це є Т_____ (5 — по вертикалі) Моє. П (6 — по вертикалі) з неї всі, це є К_______ (7 — по горизонталі) Моя.


3











5






6



2






4














7








7. Коментар учителя.

Ми знаємо, що Святе Причастя - це Тіло й Кров Ісуса Христа під видами хліба і вина.

8. Спільний пошук відповіді на проблемні запитання.

  • Що таке духовна їжа?

  • Кому маємо бути вдячні за Дар хліба?

VІІ. Узагальнення та систематизація набутих компетентностей.

1. Розповіді учнів про те, як у них в родині плекають пошану до хліба як до Божого дару.

2. Підсумкове слово вчителя, декламування вірша Дмитра Білоуса «Хліб і слово».

Хліб додає людині сили, коли немає його, то людина відчуває голод. Але й Сам Ісус сказав, що Він – Хліб Життя. Тому хліб є святим, бо в нього вклала працю людина і благословив її працю Бог. Небесний Отець дає колоскам зросту, посилаючи з неба дощ і сонце. Господь благословляє працю хлібороба і приймає її, неначе щиру молитву. Ми повинні ставитись до хліба з великою пошаною, адже він святий.

У стінах храмів і колиб

Сіяє нам святково,

Як сонце, випечений хліб

І виплекане слово.

І люблять люди з давнини,

Як сонце незагасне,

І свій духмяний хліб ясний,

І рідне слово красне.

Бо як запахне людям хліб,

Їм тихо дзвонить колос,

І золотом сіяє сніп

Під жайворонка голос.

І, мабуть, тому кожну мить

Бешкетнику-харцизі

Їх слово батьківське звучить,

Як заповідь у Книзі.

Цей сплав чудесний, золотий

З ядристих зерен-літер:

«Не кидай хліба, він - святий,

Не кидай слів на вітер!»

VІІІ. Підсумкова частина.

  1. Пропозиції вчителя щодо домашнього завдання.

Відшукати загадки та прислів'я про хліб.

Практикувати шанобливе ставлення до хліба в повсякденному житті.

2. Словесне цінування роботи учнів.

3. Молитва – подяка Богові за хліб насущний.