План-коспект уроку зарубіжної літератури 11 клас

Підготувала:

Морозова Вероніка Павлівна

Тема. Культура «країни висхідного сонця». Ясунарі Кавабата. Повість «Тисяча журавлів».

Мета:

  • допомогти учням осягнути ідейно-художні особливості, естетичну вартісність твору письменника;

  • прослідкувати у повісті відображення національної етики та естетики японців; розкрити основні проблеми твору, визначити особливості стилю письменника;

  • познайомити з культурою та традиціями Японії, біографією японського письменника Кавабата Ясунарі;

  • розвивати навички логiчного та кри­тичного мислення учнів;

  • виховувати повагу до нацюнальних тра дицiй piзних наpодiв світу, бажання знати та вивчати ці традиції.

Обладнання: учнівські ілюстрації до твору Ясyнаpi Кавабата «Тисяча жypавлiв», бамбукове панно, комп’ютер, проектор, карта, предмети для чайної церемонії.

Тип уроку: урок вивчення нового матеpiалy.

Моєю метою був не докладний опис

чайної церемонії, а застереження

від вульгаризації її сучасністю.

Я. Кавабата

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. Організаційний момент.

Визначення емоційного стану та настрою учнів за допомогою сигнальних карток.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми уроку.

Слово вчителя.

Далеко на сході, серед бурхливих хвиль Тихого океану, на численних островах знаходиться Японія, яку називають «країною, де сходить сонце». Тут живуть люди, котрі вклоняються красі та вміють її створювати. Культура Японії тісно пов’язана з філософією та мистецтвом. Вона вчить мислити, цінувати духовність, жити не сірою буденністю, а вічним. Цьому ми сьогодні спробуємо навчитись і пірнемо в екскурс японської культури.

З чистим серцем і добрими намірами сьогодні спробуємо зазирнути у культурний світ Японії, бо ми вивчаємо одну з повістей першого японського лауреата Нобелівської премії за 1968 рік Кавабата Ясунарі «Тисячі журавлів» і так мало знаємо про японські традиції.

Цікаво, що, за японською традицією, прізвище людини ставиться на першому місці, а ім’я – на другому.

 Запис теми, епіграфу, постанова учнями завдань уроку.  Постановка проблемних питань:

  • Чому автор вибрав фоном чайну церемонію?

  • Які етичні та естетичні основи японської культури відображує чайна церемонія?

  • Яке значення вона має для сучасних автору японців?

  • Чи так вже свято бережуть вони свої національні традиції?

ІІІ. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу.

Словникова робота. Словник до теми ( постійно перед очами учнів, у кожного на парті):

Камакура – місто, в якому жив сам Кавабата.

Тядо – чайна церемонія.

Фуросікі – жіноча хустка.

Журавлі - символ надії, благополуччя і щастя.

Сіно - чашка у стилі Сіно Сосіна, відомого майстра

чайної церемонії.

Ікебана – мистецтво складання букетів.

Суміе – картини, написані тушшю.

Вабі – стиль простоти та скромності.

Міябі  (яскрава краса) – естетичний принцип японського

мистецтва.

Йодзю (натяк) – художній прийом недомовки.

Сабі - прекрасне і пронизливо-сумне почуття самотності.

Отже, ви прочитали цей визначний твір, тож давайте сформулюємо його тему. Тема твору: таїна відкриття прекрасного та священного приносить людині почуття покою та гармонії, відчуття радості життя. Це відбувається завдяки давньому національному звичаю – чайному обряду.

Повість має дуже багато символів, будемо ознайомлюватись з ними та з культурою японців. У вас на столах є словничок японських слів. Звертайтесь до них, якщо зустрінуться незрозумілі слова.

Бесіда

  • Отже, для чого у японців призначена чайна церемонія?

  • Яку роль чайна церемонія виконує у повісті Кавабати? Як до неї ставляться герої?

  • Що ви можете розповісти про вчительку чайної церемонії?  Яку роль вона відіграє у долі героїв?

Повість Ясунарі Кавабата «Тисячі журавлів» насичена символами, зверніть увагу на таблицю:

( спочатку значення закриті, учні повинні самі здогадатися)

Символи повісті

Значення

Тисяча журавлів

символ щастя і здійснення бажань.

Чайна церемонія


засіб прилучення людини до добра, це свого роду ідеал людських стосунків.

Чайний дім

це оберег справедливості, чесності.

Чайні чашки (тяван)

символ культурної пам’яті нації, її істинних духовних цінностей.



Бесіда:

  • Чи був щасливим Кікудзі у стосунках з пані Оота? Чи кохали вони один одного по-справжньому?   

  • Чому Кікудзі здалося, що він кохає пані Оота, тільки після її смерті?

Робота у групах: 

схарактеризуйте образи пані Оота, Кікудзі, Фуміко, визначте їх ідейну роль.

Проблемна бесіда:

  • Що може зробити наших героїв щасливими?

  • Мрією (журавлем) Кікудзі стала дівчина Юкіко. Чому хлопцю не вдалося одружитися з нею?   

  • Чи стали б щасливими у шлюбі Кікудзі та Юкіко?

Узагальнення. Слово вчителя з елементами бесіди:

  • Які думки викликають у вас контрасти образів твору: дві юні дівчини – дві літні жінки, давній посуд – і люди, які з нього п’ють?

Рефлексія («мікрофон»):

  • А чи є у нашому житті місце давнім традиціям? Як ми зберігаємо святині своїх предків? Які прогнози ви можете дати нашій нації?

ІV. Підсумки уроку. Оцінювання роботи учнів.

V. Домашнє завдання ( учні поділені на 2 групи)

1 група

  • Яку роль у повісті виконують описи природи? Адже для японців природа – світ гармонії та краси, у неї можна навчитися жити.

  • В яких ще епізодах ми бачимо образи природи?

  • Яке враження вони на вас справили? Прокоментуйте їх значення.

  • Які зображувальні засоби використав Кавабата для створення пейзажів у повісті? У чому особливості стилю письменника?

  1. група

  • Складіть порівняльну характеристику Тікако та Юкіко.

  •  Який сенс вкладено автором у цю антитезу?