Конспект уроку української мови.

Урок розвитку зв΄язного мовлення.

Складання тексту за опорними словами на тему «Зима»


Вчитель початкових класів

Рибалко Л.О.


















Мета: Вчити зв’язно висловлювати свої думки, збагачувати лексичний запас школярів, пробудити зацікавленість, прагнення до вже вивченого додавати нове, сприяти активному обміну думками між учнями; розвивати зв’язне мовлення учнів, спостережливість, уяву, творчість; виховувати любов до природи, рідного краю, рідної мови, почуття прекрасного.

Обладнання: Проектор, комп’ютер, ілюстрації, магнітофон, малюнки казкових героїв, сніжинки, девіз, снігові слова, обличчя,схеми-опори, кліше

Хід уроку

І. Організація класу

Подивилися на мене

Усміхнулися усі

Всі готові до роботи?

Всі бадьорі. Молодці!

Треба дружно привітатись

-Добрий день!

Дружно й голосно сказати

-Добрий день!

До гостей всі повернімось

Всім привітно усміхнімось

-Добрий день!

ІІ. Актуалізація опорних знань.

- Діти, сьогодні у нас урок буде трішечки незвичний. До нас на урок завітала гостя. Разом з нею ми попрацюємо, відпочинемо,пофантазуємо, а потім все це запишемо. Вам стало цікаво, що це за гостя? Я думаю, що зараз ви всі її відгадаєте.

Дивина!

Щезла стежка… Де вона?

Зникла десь і огорожа…

Гай на себе чом не схожий?

Що за диво? Все навкруг

Вкрив біленький ніжний пух

Дива зовсім тут нема –

То до нас прийшла….(зима)

-Так, діти, сьогодні до нас в гості прийшла Зима. Я знаю, що всі ви любите зиму-чарівницю. І вона про це знає. Тому й вирішила зазирнути до нас на урок.

(вчитель виставляє малюнок Зими)

-А з чим асоціюється у вас слово зима? (відповіді учнів) Складання асоціативного куща.


ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

-На білому коні в золоченій кареті гуляє Зима по нашій землі і сипле снігом, землю зодягає в біле вбрання. Холодить, морозить, за щічки пощипує, а малеча не втихає, радіє їй. Розлютилась зима, ще сильніший морозець напустила, а дітлахам хоч би що. Сміються, граючи в сніжки, та ще й приспівують: «Не така страшна зима, хоч лютує й завива».

-Гра «Сніжки». Давайте ж,діти, і ми пограємо у сніжки і скажемо нашій гості якомога більше компліментів. Яка ж вона Зима-чарівниця?

(Морозна, кришталева, сніжна,іскриста, пухнаста, холодна,крижана, люта, сувора,пишна,м’яка,білосніжна,весела,гарна…)

ІV. Повідомлення теми і мети уроку

Діти, сьогодні на уроці ми будемо складати речення, вірші, тексти, підбирати влучні вислови про зиму. Тому хочу запропонувати вам девіз нашого уроку:

Міркуємо –швидко!

Відповідаємо – точно!

Фантазуємо – красиво!

Пишемо – гарно!

Вправа «Очікування». Чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? Сподіваюся, що ваші очікування справдяться.

V. Робота над темою уроку.

1. Каліграфічна хвилинка

Запис слова зима

З з Зз зи им ма

-До якої частини мови належить це слово?

-Що ви можете розказати про слово зима, як частину мови (що це іменник, загальна назва, неістота, жін.рід, однина)

Складання речення зі словом зима

Зима одягла дерева в білі пухнасті шуби.

Зробіть усний звуковий аналіз слова білі

-Визначте головні і другорядні члени речення.

-Назвіть якими частинами мови є слова цього речення.

-Яке це речення за метою висловлювання? (розповідне)

-Перебудуйте, так щоб було питальне та спонукальне речення.

2. Гра «Речення заблукало» (проектор)

А чим займається зима ви дізнаєтеся, коли прочитаєте вірш О.Олеся. Але вночі була сильна хурделиця і розмела всі рядочки. Допоможіть розставити їх по місцях.

скувала ріки і ставки (4) заморозила

до сіл засипала стежки (3)притрусила

Зима прийшла. Холодними руками (1)настала

Заслала ниви килимами (2) укрила

Запишіть. Підкресліть слова, які передають дії зими. Усно замініть їх синонімами.

Назвіть слова, в яких є певні орфограми на правопис деяких слів


3. Але не одна Зима до нас прийшла. Своїх родичів із собою привела.

-Що ви, діти, любите робити, коли випаде сніг? (Грати у сніжки, кататися на лижах, санчатах,ліпити снігову бабу)

-Тож давайте зараз з вами зліпимо сніговика. (Діти складають сніговита із заготовок при цьому відгадуючи загадки)

Не один Сніговик прийшов, а з подаруночком. Він приніс нам снігові слова,але сталося так, що частину слів занесло снігом. Давайте складемо ці слова.

-Що можна сказати про ці слова? ( вони спільнокореневі)

-Запишіть слова та визначте корінь.

4.Відгадайте, кого ще із собою привела Зима.

Наша матінка – завія

Нас із сита всюди сіє

А як сонце припече –

Ми струмочком потечем.

-Звичайно, сніжинки.Ви спостерігали за сніжинками?

Робота в малих групах

1 – напише на сніжинках на що вони схожі (на метеликів, на зірочки, мух,пушинки, пір’їнки,…)

2-напише які вони (пухнасті, білі, холодні, ніжні, срібні,волохаті, блискучі)

3 – що можуть робити сніжинки (танцювати, падати, кружляти, летіти)



Сніжинки – це доньки Зими. Їх у неї багато- багато. Назлітаються вони і вкриють землю білою скатертиною. З чим іще можна порівняти сніговий покрив землі? (З білою ковдрою, периною, пухом , білосніжне покривало)

Гра «Поети» (завдання на проекторі)

Закружилися …. (сніжинки)

Як веселії …… (пушинки)

Наче зграя білих … (мух)

Мов м’який, холодний …..(пух)

-А тепер послухайте, які гарні вірші склали поети про зиму.(Підготовлені учні читають вірші про зиму)

Гра «Митці». А тепер прослухайте фрагменти музичних композицій відомого російського композитора Чайковського, які він присвятив зимі. Прослухавши, ви повинні намалювати словесну картину, підібрати влучні словосполучення, на які надихне вас мелодія. (слухання запису)

Фізкультхвилинка

Нумо із-за парти встанем

У віконечко поглянем

В небі хмароньки біленькі

Ось поставим руки в боки

Й пострибаємо навскоки

Вліво, вправо нахиліться

І навшпиньки підніміться

Руки вгору, руки вниз

Кругом себе повернись

Крок вперед зроби швиденько

І за парту сядь тихенько

5.Ще у Зими є славний син. Він багато чого вміє: малювати, щипати за щоки, сковувати. Прочитавши акровірш ви побачите цього холодного гостя.

Малює квіти волохаті

Отам, на шибі, майстер – дід.

Роздягнуті не йдіть із хати –

Ох, ущипне сердитий дід!

З ним жартувати ні, не слід!

Як можна сказати про нього ? Який він? (холодний, тріскучий, міцний, пекучий, міцний) Чи доводилося вам бачити малюнки цього художника? А де?

- Мороз приготував для вас цікаве творче завдання. Нам потрібно підібрати прикметники, які б яскраво образно описали природу, зображену на фотокартках.

(білий) сніг вкрив …(сонну)землю. Дерева одягли …..(святкове) вбрання. Кущі стоять ….(пухнасті) І …..(сріблясті) . Їх ….(білосніжні) віти ніжно вимальовуються на фоні ….(голубого) неба.

-Діти, а коли дме сильний вітер із снігом, як в природі називають це явище?

(Віхола, хурделиця, метелиця, завірюха,заметіль, хуртовина)

-А що вона робить? ( мете, завиває, віє, лютує, вертить, крутить)

6. –Кого ще повинна привести із собою Зима? Вгадайте

Влітку і взимку вбрання одне

Та кличуть дітки завжди мене

Щоб я на свято до них прийшла

Гостинців торбу їм принесла. (Ялинка)


-А ялинка приготувала нам цікаве завдання – хвилинку фантазії. Давайте разом пофантазуємо. Дайте відповіді на запитання, які для вас приготувала ялинка.

- Як би по-іншому ви назвали зиму?

-Які зміни відбуваються у природі з приходом зими?

-Чим засипала зима все довкола?

-Як прикрасила зима кущі і дерева?

-А яка ялинка?

-Якими стали поля?

-Що зробив мороз?

-Коли здіймається хуртовина?

-Як поводяться сніжинки?

-Як змінюється все довкола, коли з’являється сонце?

-Як ви ставитесь до зими? Чому?

7.Щоб Зима про нас ніколи не забула я пропоную зробити їй на згадку подарунок – написати цікавий твір про неї. Згодні? Але спочатку згадаємо з яких частин складається текст. Як пишеться кожна частина? Так давайте тепер добре попрацюємо і приготуємо подарунок нашій Зимі.

Самостійна робота учнів (Діти під легку спокійну тиху музику пишуть твір)

Слабким учням дається для роботи деформований текст

«Авторське крісло»

Зачитування деяких дитячих робіт

VІ. Підсумок

«Мікрофон»

-Чи справдилися ваші сподівання від уроку?

Скористайтеся кліше і дайте відповідь, чи можна вважати наш урок вдалим.

(Я сьогодні зрозумів, що…

Тепер я знатиму, що…

Я дізнався про те, що…

Я замислився над тим, що…)

VІІ. Рефлексія

-Якими іменниками ви охарактеризуєте наш урок? (швидкість, цікавість, увага, знання, гра, загадки, темп, творчість)

-Якими прикметниками? (повчальний, цікавий, незвичний, неповторний)

-Якими дієсловами? (пробіг, навчив, пригадав, запам’ятав, показав, відповів)

«Займи позицію»


Настрій якого обличчя відповідає вашому настрою на кінець уроку.

VІІІ. Домашнє завдання

І-скласти вірш про зиму

ІІ-скласти загадку про зиму