Тема. Р. Бах. «Чайка Джонатан Лівінгстон». Художній конфлікт і

можливості його подолання. Ознаки притчі у творі.

Мета уроку: продовжити роботу над твором, з’ясувати особливості худож-

нього конфлікту у повісті та шляхи його подолання, з’ясувати

жанрові особливості твору; розвивати навички креативного

мислення, розвивати вміння розкривати жанрові ознаки;

виховувати інтерес до пізнання самого себе і довколишнього світу.

Обладнання: ілюстрації та цитати до твору, підручник, зошит.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

І Організаційний момент

Емоційне налаштування (прослуховування звуків природи «крик чайок на морі»)

ІІ Мотивація навчальної діяльності


Асоціативний кущ

Що об’єднує ці зображення?





Розповідь вчителя.

Річард Бах все своє життя присвятив польотам: здобуваючи вищу освіту навчився літати, в юні роки служив у Військово-Повітряних Силах США, пізніше очолював Асоціацію старовинних літаків, був пілотом-каскадером, авіаконструктором, згодом – продавав прогулянкові польоти. Автор «Чайки» потрапив в авіакатастрофу, від якої довго не міг прийти в себе. Все своє життя він віддав польотам. В його книгах дуже часто серед героїв можна побачити літаки. І лише в одній книзі на зміну літакам прийшли чайки, саме ця книга зробила Річарда Баха відомим не лише в США, а й у всьому світі.

IІІ. Повідомлення теми і мети уроку

ІVФормування нових знань, умінь, навичок

Перегляд відеоролика (вірш «Крила» Ліни Костенко у виконанні Б.Ступки) https://www.youtube.com/watch?v=kkHMxXsnE5k

  • Про що йдеться у даній поезії?

  • Порівняйте вірш «Крила» з твором Р.Баха «Чайка на ім’я Джонатан Лівінгстон». Чи є між ними щось спільне?

Вправа «Кола Вена»




«Крила»

  • про крилатість людини

  • крилами є чесність, щирість, вірність, працьовитість, щедрість, поетичність

  • Людина нібито не літає...

А крила має.



Життя безкрилої людини, або чайки, котра не вміє мріяти стає сірим й нецікаве

«Чайка Д.Лівінгстона»

  • Польот, як мистецтво і спосіб буття, а не як спосіб переміщення в просторі для пошуку їжі

  • Непорузуміння викликає конфлікт

  • Сенс життя в тому, щоб досягти досконалості і розповісти про це іншим



У певний момент Джонатан виявляється не в змозі миритися з правилами примітивного існування соціуму чайок. Між ними виникає конфлікт.

Конфлікт – зіткнення характерів і обставин, поглядів і принципів життя, покладення в основу дії. Конфлікт може відбуватися між особистістю і суспільством, між персонажами. У свідомості героя може бути явним і прихованим. Елементи сюжету відбувають ступені розвитку конфлікту.

  1. Визначення конфлікту в повісті «Чайка Джонатан Лівінгстон».

Бесіда за запитаннями.

  • Між якими персонажами твору розгорівся конфлікт?

  • Чому розгорівся конфлікт?

  • Чи можна було уникнути даного конфлікту?

  • Чию позицію в даній ситуації ви підтримуєте? Чому саме?

  • Яке ваше ставлення до батьків головного героя? Чому саме таке?

  • Як Чайка захищає своє право на те, щоб бути не таким, як всі?

  • Чи має право особистість на самовдосконалення?

  • Чому Чайка повернувся туди, звідки його вигнали і прагнув порозумітися зі Зграєю?

  1. Порівняльна характеристика Джонатана та його Зграї?

(робота над «мапою думок»)

Спираючись на зображення схарактеризуйте життя Джонатана і Зграї

Чайка Джонатан Лівінгстон Зграя

За яким законом живуть?

Бути собою Не виділятися, бути як усі.

Мета життя?

Самовдосконалення Жити без змін

З якою метою літають?

Політ заради самого польоту Заради їжі

Ставлення до інших чайок?

Любов, прагнення передати свої Постійні суперечки, боротьба

знання. Милосердя. за їжу.

  1. Робота зі статтями Вікіпедії

Притча – це повчальна розповідь з історії чи повсякденного життя, мета якої викласти духовні чи моральні істини. Істини в притчах подавалися у символах, образах та алегоріях.

Символ – умовне позначення якого-небудь предмета, поняття або явища; художній образ, що умовно відтворює усталену думку, ідею, почуття.

Алегорія (іносказання) – спосіб двопланового художнього зображення, що ґрунтується на приховуванні реальних осіб, явищ і предметів під конкретними художніми образами з відповідними асоціаціями, з характерними ознаками приховуваного. Алегоричні образи переважно є втіленням абстрактних понять, які завжди можна розкрити аналітично. Значення алегорії, на відміну від багатозначного символу, однозначне і відділене від образу; зв'язок між значенням і образом встановлюється за подібністю (наприклад, лев – сила, влада чи царювання).

  1. Ознаки притчі у творі.

Робота зі схемою

Знайти ознаки притчі, пояснити свій вибір.

Ознаки притчі в повісті «Чайка Джонатан Лівінгстон»



? ? ?



?

?

Відсутність висновків

Відсутність повчання

Мала форма





2 і більше сюжетних ліній

Філософічність

Алегорія





Наявність образів символів

Великий за обсягом художній твір

В основі розповіді - історія





Бесіда за запитаннями.

  • Де в повісті алегорія?

  • Які релігійні мотиви ми бачимо в даній повісті?

  • З якого релігійною постаттю можемо порівняти Джонатана?

  • Чого нас навчає Джонатан?

  • Як би ви вчинили на місці Джонатана?

  • Як би ви вчинили на місці Зграї?

  • Чи можете ви взяти Джонатана собі за приклад? Чому?

  • Що було б, якби Зграя ставилася до всіх Чайок з розумінням?

  • У чому символізм повісті?

  • Що в повісті вам здається казковим?

VІ Підсумки уроку

VІІ Домашнє завдання

Щоденник подвійних нотаток

Цитата

Як розумію

Сіра нудьга, і страх, і злість — ось причини того, що життя настільки коротке


?

Розбийте ланцюги, що сковують вашу думку, і ви розіб'єте ланцюги, що сковують ваше тіло

?

Сенс життя в тому, щоб досягти досконалості і розповісти про це іншим

?

?

Людина вільна у вибої свого життєвого шляху

?

Головне для людини бути собою, бути вільним душею


















Ліна Костенко «Крила»

А й правда.

Крилатим грунту не треба.

Землі немає.

То буде небо.

Немає поля.

То буде воля.

Немає пари.

То будуть хмари.

В цьому, напевно, правда пташина...

А як же людина?

А що ж людина?

Живе на землі.

Сама не літає.

А крила має.

А крила має!

Вони, ті крила,

Не з пуху-пір'я,

А з правди.

Чесності і довір'я.

У кого – з вічного

Поривання.

У кого — з вірності

У коханні.

У кого — з щирості

До роботи.

У кого - з щедрості

На турботи.

У кого — з пісні,

Або з надії,

Або з поезії,

Або з мрії.

Людина нібито не літає...

А крила має.

А крила має!













Життя Джонатана



Сенс буття