Тема. Мазок. Види пензлів.Гуаш. Малювання рослинних символів українського орнаменту.

Мета. Ознайомити учнів із новим видом фарби, видами пензлів та мазків Петриківського розпису; навчити зображувати рослинні символи за допомогою мазків; користуватися різновидами пензлів; корегувати зорове сприймання, окомір, координацію рухів руки та ока; виховувати естетичне ставлення до образотворчого мистецтва.

Обладнання. Плоскі та круглі пензлі, гуаш, таблиця мазків, зразок малюнка, таблиця елементів рослинних символів, папір.

Хід уроку.


  1. Організація класу.

  2. Підготовка робочих місць.

  3. Повідомлення теми та мети уроку.

-На сьогоднішньому уроці ви ознайомитеся з різновидами пензликів, новим видом фарби, навчитеся зображувати рослинні малюнки мазками Петриківського розпису.

4. Ознайомлення з гуашшю.

- Подивіться на набори фарб, які стоять на ваших партах.відкрийте будь-яку баночку. Ця фарба називається гуаш.Ви вже знайомі з іншим видом фарби-аквареллю, яка суха, розводиться водою, при нанесенні на папір має не досить яскраві кольори, розтікається та довго сохне.

Гуаш- фарба трохи інша, має запах. Вона густа, при нанесенні на папір не розтікається, швидше, ніж акварель, сохне, а коли висохне, по ній можна малювати фломастерами або самою гуашшю.

  1. Ознайомлення з різновидами пензлів.

Пензлі бувають круглі, з якими ви вже знайомі, і плоскі.

Круглими пензлями добре малювати різні мазки Петриківського розпису.Вони бувають різних розмірів, він вказаний на держаці пензля,і загостряється донизу.

Плоскими пензлями можна швидко замальовувати великі поверхні паперу,глини.

Вони мають різну ширину.

-Подивіться на ваші пензлі та визначіть, які з них круглі, а які плоскі.

5. Робота з таблицею мазків.

-Подивіться на таблицю. Це зображені мазки Петриківського розпису.Давайте їх розберемо.

  • «Зернятко»-виконується круглим пензликом. Спочатку він ведеться тоненьким краєм, а потім притулюється до паперу.відбиток получається схожим на краплину.

  • «Пелюстка»- виконується круглим пензликом середніх розмірів. Верхівка пензля легенько торкається паперу, трохи просувається назад, а потім пензлик плавно піднімається вгору.

  • Перехід на «пелюстці»- пензлика слід вмочити в основну фарбу, якою малюється вся квітка, потім краєчок вмочується у світлішу чи темнішу фарбу і таким чином наноситься на аркуш. Для виразнішого переходу можна вмочувати пензля у декілька відтінків.

  • «Ягода»- наноситься вмоченим у фарбу пальцем. Слід пам′ятати, що при нанесенні відбитка на папір, необхідно слідкувати за достатністю кількісті фарби.

  • «Гребінець»-наноситься круглим або плоским пензликом.Слід при виконанні цього мазки робити невеличку хвилю зверху вниз, відриваючи пензля під кінець.

  • «Блищинка»- наноситься після виконання усіх основних елементів розпису. На пензля необхідно набрати достатню кількість добре розведеної без комків фарби і легким дотиком пензля до паперу виконувати мазок.

  • «Гілочка»- виконується круглим пензликом маленького розміру.Цей елемент слід виконувати тоненько і охайно.

  • «Завиток»-для виконання елементу слід застосувати маленький круглий пензлик.Наноситься елемент, трохи заокруглюючись під кінець.

6.Пальчикова гімнастика.

    1. «Курочка» Ой ходила курочка по двору

Та водила куорчка дітвору.

2. «Струмок» Синім джерельцем з синіх снігів

Синій струмочок задзюркотів.

3. «Квіти» Дивіться, на ніжки звелись в квітнику

Біленькі нарциси шнурочком в рядку.

4. «Їдуть, їдуть поїзди» Їдуть, їдуть поїзди

До столиці трудової

В славне місто Київ-град,

Що цвіте, мов пишний сад.

5. «Шовкова травичка» Завесніло все навколо

Зеленіє гай і поле.

Всюду трави, трави, трави

Зеленаві, зеленаві.

6. «Ромашки» Стоять у лузі сестрички,

Золотенькі очка,

Біленькі вічка.

7. «Ластівка» Літом ластівка літає

Ластів′ят малих навчає.

7. Малювання рослинних символів українського орнаменту.Самостійна робота учнів.

-А тепер спробуйте самі намалювати ці елементи та поєднати їх у візерунок.

Вчитель проводить поточний та індивідуальний інструктаж.

8.Виставка та оцінювання робіт.

9. Підсумок уроку.

- Про яку нову фарбу сьогодні дізналися?

- Які є різновиди пензликів?

- Які мазки Петриківського розпису навчилися виконувати?