Тема: Рід іменників: чоловічий, жіночий, середній.

Мета: Ознайомити з поняттями рід іменників, чоловічий, жіночий, середній рід; допомогти учням свідомо засвоїти способи розпізнавання роду іменників; закріплювати навички роботи зі словником; розвивати пізнавальну самостійність учнів; виховувати увагу, бажання вивчати рідну мову.

Обладнання:презентація

Тип уроку: комбінований

Хід уроку

І. Організаційна частина

1. Привітання

Пролунав дзвінок,

Починаємо урок.

Працюватимем старанно,

Щоб почути у кінці,

Що у нашім третім класі

Діти – просто молодці.

2. Перевірка готовності до уроку

3. Каліграфічна хвилинка.

Гра «Ланцюжок слів»

  • Продовжити ланцюжок слів від першого. Кінцева буква слова є початком наступного.

Зупинка,…( океан, автобус, , намет, ялина, свято, теля,).

(Зупинка, автобус, свято, океан, намет, теля, ялина).

ІІ. Актуалізація опорних знань

  • В Одному місті, а може в селі, жив гарненький, швидкий, запальний і добрий хлопчик. У нього було багато друзів. А найближчих друзів було сім: три хлопчики і чотири дівчинки.

  • Сьогодні я запросила цього українського хлопчика до нас на урок. Разом із ним ви вирушите в гості до його добрих друзів. А що це за друзі? Ви зараз дізнаєтесь.

  • Скільки днів має тиждень?

  • Назвіть їх. До якої частини мови належать ці слова?

  • Що називається іменником?

  • У цих будинках живуть і дні тижня!

ІІІ. Перевірка домашнього завдання

За віруванням наших предків, понеділок — важкий день. Але якщо за діло взятись сміло, то і день мине швидко. З понеділка починається тиждень, а кожен урок ми починаємо з перевірки домашнього завдання.

  • Як завдання ви виконували вдома?

  • Прочитайте розповідь про подорож хлоп'ят. (Викликати двох учнів.)

  • Яка розповідь вам сподобалась більше і чому?

  • Назвіть власні іменники, що використані у розповіді.

  • Які іменники називаються власними?

  • Назвіть загальні іменники, що використані у розповіді.

  • Які іменники називаються загальними?

III. Словниковий диктант

  • Вівторок підготував вам словниковий диктант. (Викликати учня. Він пише словниковий диктант на зворотній стороні дошки.)

Шкарпетки, панчохи, лялька, іграшка, хустина, олівець.

  • До якої частини мови належать ці слова?

  • Які це іменники — власні чи загальні?

  • Відкрийте словники і перевірте правильність написання цих слів, поясніть наголос.

  • Хто припустився помилки?

  • Ці слова вівторок просить добре запам'ятати, правильно вимовляти і писати.

  • Складіть речення з одним із слів. (Викликати учня, він записує речення на дошці.) Бабуся в'яже Оленці шкарпетки.

  • Підкресліть підмет і присудок.

ІV. Повідомлення теми і мети уроку

  • Середа — найпродуктивніший день тижня. Вона пропонує вивчити новий матеріал. Тема нашого уроку — «Рід іменників».

- Отже, сьогодні на уроці ми з вами ознайомимося з родом іменників: чоловічим, жіночим та середнім, будемо розпізнавати рід іменників.

V. Сприймання і первинне усвідомлення матеріалу

1. Робота над таблицею-малюнком.

- До якої казочки цей малюнок?

Він вона воно

Ч. р. ж. р. с. р.

- Яким словом ми можемо назвати півника?

- Це — чоловічий рід.

- А яке слово можна підставити замість слова Курочка?

- Це — жіночий рід.

- Яйце — Який це рід?

2. Розгляд схеми, висновки.

Розгляньте схему, зверніть увагу, які слова ми можемо підставити замість іменника Батько (мій, він) — Це чоловічий рід; до іменника сестра (моя, Вона) — Це жіночий рід; Серце (моє, воно) — Це середній рід.

Батько

Сестра

Серце

Чоловічий рід

Жіночий рід

Середній

Рід

  • Отже, іменники бувають чоловічого жіночого і середнього роду. Іменники, до яких можна додати слова Мій, він, — Чоловічого роду. (Наведіть приклади.)

  • Іменники, до яких можна додати слова Моя, вона, — Жіночого роду. Наведіть приклади.)

  • Іменники, до яких можна додати слова Моє, воно, — Середнього роду. (Наведіть приклади.)

(Закріплення правила за підручником (С. 23).)

VІ. Осмислення нових знань

  • Прочитайте правило самостійно вголос і розкажіть його.

Вправа 48 (усно).

  • Які слова можна підставити до слів Учитель, вихователь …

  • До слів Учителька, вихователька …

  • А до слів Горобенятко, дитятко …

  • Так якого ж роду бувають іменники?

  • Які іменники належать до чоловічого роду? Жіночого роду? Середнього роду?

VІІ. Узагальнення і систематизація знань

  • Який четвертий день тижня?

  • Четвер любить працювати біля дошки. Але він бачить, що ви стомилися, і пропонує трішки відпочити.

  1. Фізкультхвилинка

Встаньте, діти, посміхніться,

Землі нашій поклоніться

За прекрасний день вчорашній,

І до Сонця потягніться,

Раз присядьте, два присядьте

І за парти тихо сядьте.

  1. Вправа 50

  • А тепер виконаємо вправу 50 (С. 28).

  • Що потрібно зробити у вправі? (Викликати трьох учнів до дошки.)

  • Розгляньте зразок виконання вправи. (Один учень виписує слова чоловічого роду, другий — жіночого, третій — середнього. Виділити закінчення.)

  • Які закінчення мають іменники чоловічого роду? Жіночого? Середнього?

  • Які іменники належать до чоловічого роду? Жіночого роду? Середнього роду?

  1. Словникові слова.

  • Записати словникові слова. Визначити рід. Усно скласти речення.

Електрика, радіо.

4. Робота з таблицею „Правильно вимовляй і пиши”. (с.24)

шкарпетки іграшка

панчохи хустина

лялька олівець

  1. Самостійна робота (вправа49)

  • П'ятниця пропонує вам самостійну роботу.

  • Вправа 49. Переписати, вставити замість крапок слова. мій, моя, він, вона, воно.

  1. Робота по рядах

  • Із поданих слів випишіть іменники за родами у стовпчики.

(трава, місяць, намисто, убрання, аґрус, естрада, зайченя, уява, носоріг, калина, дім, небо, авто, равлик, ріка, урок, намисто, айстра, йод, їжа, кольє)

1 ряд - Чоловічий рід.

2 ряд - Жіночий рід.

3 ряд - Середній рід.








Ч.р.

Ж.р.

С.р.

Місяць

Трава   

Намисто

Аґрус

Естрада

Убрання

Носоріг

Уява

Зайченя

Дім

Калина

Небо

Равлик

Ріка

Авто

Урок

Айстра

Намисто

Йод

Їжа

Кольє

  • У кожному слові обведіть першу літеру. Прочитайте речення та запишіть у свої зошити.(Мандруйте у країну знань!)

VІІІ. Підсумок

  • В Гості вас запрошує субота. В суботу підбивають підсумки виконаної роботи за тиждень.

  • Що ми вивчали сьогодні на уроці?

  • Що ви знаєте про іменник?

  • Як визначити рід іменників?

  • Назвіть слова – помічники для визначення роду іменників.

Дітям пам’ятати слід,

Що іменник має рід.

Чоловічий-значить «він»:

Учень, хвіст, портфель, пінгвін.

А жіночий рід- «вона»:

Дружба, ластівка, весна.

Є й середній рід «воно»:

Вухо, яблуко, вікно.

Гра «Визначте рід іменника»

  • Неділя — день відпочинку. Але й відпочивати потрібно з користю.

  • В неділю ви любите погратись. Отож, пропоную вам гру «Визначте рід іменників».

(Продемонструвати малюнки із зображенням тварин, рослин, людей тощо. У відповідь учні сигналізують картками «чол. рід», «жін. рід», «сер. рід».)

  • Чому у хлопчика були друзі: чотири дівчинки і три хлопчики?

  • Визначте рід днів тижня.

(слова Понеділок, вівторок, середа, четвер, п'ятниця, субота, Неділя. Учні, підставляючи слова Мій, він, моя, вона, Визначають рід іменників.)

ІХ. Домашнє завдання

Вправа 51.

Прочитайте, що потрібно зробити у вправі.

Повторіть правило (С. 23).


4