Тема. Тарас Шевченко і Біблія.

Мета: допомогти учням усвідомити духовну «присутність» Біблії в усій творчості поета; зрозуміти ідейно-художні особливості біблійних переспівів Шевченка, навчити визначати домінанти поетового почуття; удосконалювати навички виразного читання, розвивати вміння аналізувати поетичний твір, висловлювати власну думку про нього; виховувати усвідомлення Бога як високого духовного оплоту особистості.

Обладнання: портрет письменника, збірки його творів, ілюстрації до них, Біблія, аудіозаписи псалмів.

Теорія літератури: псалом, гімн, переспів, оригінал, біблійні мотиви.

Хід уроку

I. Мотивація навчальної діяльності школярів

Вступне слово вчителя.

Від перших досліджень творчості Шевченка й донині точиться суперечка про ставлення поета до Бога. У деяких віршах він сперечається з Богом, навіть заперечує його, в інших — широко користується біблійними образами та мотивами, творчо переосмислює, переспівує Книгу книг, а в багатьох дає зразки віри як джерела поетичного натхнення, як запоруки праведного життя на землі. Отже, про віру Шевченка, роль у його житті та творчості Біблії ми поговоримо на сьогоднішньому уроці.

II. Оголошення теми й мети уроку

«Хвилинка мудрості».

IІІ . ктуалізація опорних знань учнів

1. Заслуховування усних творів «Жінки в житті Шевченка».

2. Виразне читання напам’ять вірша «Доля».

ІV. Сприйнятт я й засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Міні-лекція вчителя з елементами бесіди.

Тарас Шевченко виріс у патріархальній українській родині, де віра в Бога була неодмінною складовою життя. Потреба молитви стала такою ж необхідною, як повітря і їжа, а кріпаччина була перепоною навіть у цьому:

Там неволя,

Робота тяжкая, ніколи

І помолитись не дають.

Учився Тарас у школі за церковними книгами, добре знав Псалтир. У його «Щоденнику» є запис про те, що велике полегшення йому приносили сповідь та причастя.

Ось таблиця про християнські поняття та уявлення у творах Шевченка, яку М. Гнатишак склав ще в 1936 році.

Християнські поняття та уявлення у творах Т. Шевченка

Спостереження

Статистичні підрахунки

Усіх віршованих творів у «Кобзарі»

Кількість поем, в основі яких лежить біблійний сюжет 7

Кількість творів, у яких наявні довгі поетичні молитви (в деяких творах кілька молитов)

17 + 10 псалмів та кілька подражаній пророкам

Кількість творів, у яких є вислови «молитися», «Бога благати» 150

Кількість творів, у яких є вислови «Господа благати», «Бога благати»

Кілька десятків

Кількість творів, у яких є вислів «перехрестився» (автор-оповідач або персонаж) 20

Кількість творів, у яких мовиться про Святе причастя 6

Кількість разів уживання в «Кобзарі» слова Бог, у тому числі й Ісус Христос

600

Кількість віршів, у яких не згадано Бога (це переважно побутова лірика) 75

Кількість творів, де згадано Бога 143

Скільки разів у «Кобзарі» згадується Матір Божа? 25

Чому ж радянське літературознавство, шкільні підручники говорили про Шевченка як про атеїста (того, хто не вірить

у Бога)? У посланні «І мертвим, і живим…» сам поет іронічно заперечує безвір’я:

Якби ви вчились так, як треба,

То й мудрість би була своя.

А то залізете на небо:

«І ми не ми, і я не я,

І все те бачив, і все знаю,

Нема ні пекла, ані раю.

Нема й Бога, тільки я!»

Та куций німець узловатий…

Разом із тим у деяких творах Шевченка ми знайдемо нарікання на Господа, викликані соціальною несправедливістю, нестерпно тяжким становищем українського народу:

Чи Бог бачить із-за хмари

Наші сльози, горе?

(Поема «Сон»)

А Бог куняє. Бо се було б диво,

Щоб чути і бачить — і не покарать.

Або вже аж надто довготерпеливий…

(Поема «Княжна»)

Біблія на це відповідає: Господь не може повсякчас карати й нищити злочинців, тому що разом із ними гинутимуть і невинні. І влучно порівнює кару Божу з рукою хлібороба, який, вириваючи бур’ян із лану, неодмінно вирве й кілька колосків.

Як же тоді розуміти рядки Шевченкового «Заповіту»?

Як понесе з України

У синєє море

Кров ворожу… отойді я

І лани, і гори —

Все покину, і полину

До самого Бога

Молитися… а до того

Я не знаю Бога.

Відповідь можна знайти у його ж поезії «Сон» («Гори мої високії…»):

Я так її, я так люблю

Мою Україну убогу,

Що проклену святого Бога,

За неї душу погублю.

Отже, таке ставлення Шевченка, продиктоване гарячою любов’ю до своєї України, пригнобленого народу. Він, як і Мойсей, заради людей ризикує не лише життям, а й безсмертям душі.

— Пригадайте епіграфи поем Шевченка «Сон» («У всякого своя доля…»), «Великий льох», «Кавказ», «І мертвим, і живим…». Зачитайте їх і зробіть висновок.

(Шевченко широко використовує рядки з Біблії, ідеї, співзвучні з його власними.)

2. Завдання учням.

У 1847 році Шевченко зробив переспіви біблійних текстів — цикл «Давидові псалми». Прочитайте за Біблією Псалом 1 і переспів Шевченка, порівняйте їх. (Можна також і 149-й.)

Псалми — церковні пісні для богослужінь.

Гімн — хвалебна пісня.

Псалтир — збірник псалмів зі Старого Заповіту, «книга хвали».

(Учні роблять запис до літературознавчих словничків.)

Головний автор псалмів — ізраїльско-іудейський цар Давид (йому приписують авторство 73-х псалмів).

3. Прослуховування аудіозаписів псалмів.

4. Виразне читання вірша «Ісаія. Глава 35. (Подражаніє)».

5. Словникова робота, обмін враженнями щодо прочитаного.

6. Евристична бесіда.

— Якій темі присвячена ця поезія? (Темі щастя народу, який здобув волю.)

— У чому виявляється національний колорит твору, тобто, що йдеться саме про український народ? (Згадка про гаї, озера, степи, сарни.)

V. Закріплення знань, ум інь та навичок

Завдання учням.

Запишіть 7 висновків про те, що саме Т. Шевченко брав із Біблії для своїх творів.

1 Біблійні вислови, афоризми, цитати для епіграфів

2 Сюжети («Марія»)

3 Символи (хреста, Голгофи та ін.)

4 Образи-персонажі (Іосиф, Іісус, Марія)

5 Жанри (псалми, послання, подражанія, переспіви)

6 Церковну лексику (старослов’янізми, біблеїзми)

7 Біблійні заповіді, ідеї

VI. Підбиття підсуків уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон».

Продовжте речення:

«У поезії Шевченка біблійної тематики найбільше мене вразило…»

«Шевченкове слово спонукає нас…»

«Урок примусив мене замислитися…»

VII. Домашнє завдання

Повторити весь матеріал про життєвий і творчий шлях Шевченка, підготуватися до презентації проекту «Вінок слави Кобзареві».