Природознавство
4 клас
Розділ. Нежива природа
Тема: Океани Землі
Мета: ознайомити учнів із поняттям океани, їх розміщенням на карті півкуль; розкрити значення океанів для людини, вчити дітей працювати з географічною картою; розвивати пізнавальний інтерес, уміння працювати з додатковою літературою; формувати вміння логічно міркувати, чітко висловлювати свою думку, здійснювати взаємоконтроль, узгоджено працювати в групах; виховувати дбайливе ставлення до природи, до водного середовища, захоплюватися величчю природи.
Обладання: карта півкуль, контурні карти, малюнки тварин та рослин океанів, карти для груп, ребус, мультимедійна дошка, слайди, портрет Магеллана.
Хід уроку
І.Організаційний момент
- Діти, подивіться у віконечко. Посміхніться природі, посміхніться мені, своїм товаришам.
Поверніться і привітайтеся посмішкою гостям, які прийшли до нас на урок.
Сядьте, діти всі рівненько
Усміхніться всі гарненько,
Настрій в подорож візьмемо,
Й мандрувати розпочнемо.
ІІ. Підсумок фенологічних спостережень
-Яка пора року господарює? В природі господарює осінь.
-Який місяць осені? Жовтень.
-А чи знаєте ви, як наші предки називали жовтень? Жовтень – це десятий місяць в григоріанському календарі, він має 31 день. Жовтень – час жовтіння листя. Цю назви місяць має ще з часів Київської Русі. В народі його називали зрязень, хмурець, листопадник, зазимник, весільник. А також паздерник – від слова паздер, тобто костриця. В цей час переробляли льон на коноплі від волокон відділяли кострицю.
2. Виступ метеоролога.
Сьогодні в нас в ролі метеоролога Єфименко Катерина, яка розповість нам про погоду сьогодні. 20 жовтня день сонячний, ясний. Вітер слабкий. Опадів немає. Вранці був туман. Температура повітря +10 С0 . Прохолодно.
ІІІ. Перевірка домашнього завдання
-Діти, пригадайте, яку тему ми вивчали на минулому уроці. Ми вивчали тему «Материки Землі». Ми зараз повторимо, як ви засвоїли цей матеріал.
1.Гра «Відгадай материк»
-Цей материк майже повністю знаходиться у північній півкулі, він є найбільшим Це Євразія
-Що ви про нього знаєте? На його території є три теплові пояси: холодний, помірний і жаркий, що спричиняє різні природні умови. На півночі материка знаходиться тундра. За тундрою величезні простори займає тайга – хвойні ліси. За тайгою розкинулися мішані й листяні ліси. За лісами великі площі займають степи. В Євразії є пустині. Це місця, де випадає дуже мало опадів. Температура повітря сягає +500С . Покажіть цей материк на карті.
-Третій за розміром материк, на якому є най родючіші в світі грунти. Північна Америка. Покажіть його на карті.
-Чим характеризується цей материк, скажіть найголовніше? Більшість рослин і тварин Північної Америки поширені й на інших материках, зокрема в Євразії. На цьому материку є рослина, яка зустрічається тільки тут – дерево-гігант секвойя, а твариною - бізон.
-Цей материк є найменший та найсухіший? Австралія. Покажіть його на карті.
-Що ви знаєте про Австралію Австралія – материк, де жарко і мало вологи. Тут водяться звірі, які відкладають яйця, - качкодзьоб і єхидна. Тільки на цьому материку поширені кенгуру і сумчастий ведмідь-коала. Різноманітний світ птахів. Найбільший птах – страус ему. Великими зграями літають хвилясті папуги.
-Який материк називають «Королевою холоду»? Антарктида. Покажіть її на карті.
-Що ви знаєте про Антарктиду? На цьому материку завжди холод. Колонами живуть пінгвіни, які живляться дрібною рибою, молюсками, рачками і можуть добувати їжу на значній глибині. На схилі гір влітку можна побачити мохи.
-Діти, а хто був уважний і назве мені материки, які ми не назвали? Африка і Південна Америка, покажіть їх на карті.
-Скажіть, що найголовніше є на цих материках? Рослини чи тварини Африки пристосуватися до умов життя в пустинях, тропічних лісах, безкраїх степах-савани. Там живуть слони африканські, зебри, буйволи, носороги, жирафи, леви. У тропічних лісах зустрічаються людиноподібні мавпи – шимпанзе і горили. В Африці живе найменший – страус африканський.
Південна Америка – це батьківщина картоплі, помідорів, шоколадного дерева. На цьому материку водяться тварини, які не зустрічаються на інших материках – це мурахоїди, панцерники, в горах – кондори, у річках живе найбільша змія - анаконда.
- Молодці, діти, гарно справилися із завданням. На більшість запитань найкраще відповідали Полонський Андрій, Колновалова Діана, Демус Софія, Ковальов Валентин, Корж Антон та Кучер Євгеній.
Робота з картками за варіантами
-Визначте і пронумеруйте за величиною материки.
Перевірна робота
І варіант (Записати назви материків, розміщених у східній півкулі)
У східній півкулі знаходяться материки Північна та Південна Америка, Антарктида.
ІІ варіант (Записати назви материків, розміщених у західній півкулі)
У західній півкулі знаходиться Євразія, Африка, Антарктида, Австралія.
IV. Актуалізація опорних знань.
Зверніть увагу на карту півкуль. Дайте відповіді на запитання.
-Який колір переважає на карті? На карті переважає синій колір. Що ним позначають? Ним позначають водний простір .
-Чого ж більше води чи суші? Більше води.
* Уточнення вчителя.
Як визначили дослідники і вчені, що води більше у 10 разів. Деякі дослідники навіть вважають, що нашу планету доцільно було б назвати не Земля, а по-іншому. А от як саме, нам необхідно з’ясувати на уроці.
V. Повідомлення теми і мети уроку
1. Постановка проблемної ситуації
- Щоб дізнатися про що ми будемо говорити на уроці, вам потрібно відгадати ребус. Океан
ОЕ ""
- Отже, сьогодні ми поговоримо про водну частину нашої планети – Світовий океан, його значення для людини і Земної кулі.
- Чи хтось може пояснити, що таке Світовий океан?
- Світовий океан – це виняткове творіння природи, колиска життя на Землі, місце, де знаходяться різноманітні ресурси.
Довгий час океанічні глибини були недосяжними для людини. Минув час, люди створили спеціальні машини, пристрої, що допомагають вивчати морські глибини. Але навіть у наш час вчені більше знають про поверхню Місяця, ніж про поверхню дна Світового океану. Для того щоб краще вивчати океани, почала швидко розвиватися молода, цікава наука – океанологія. Ця наука вивчає різні явища і процеси, що відбуваються у Світовому океані.
1. Розповіді учнів.
Світовий океан, який займає майже 70% поверхні нашої планети, має великий вплив на клімат і живу природу материків. Деякі дослідники навіть вважають, що нашу планету треба б було називати планетою Океан, а не планетою Земля. Отже, Світовий океан дуже важливим для всього живого на Землі.
По-перше, водорості та інші рослини океану виділяють до атмосфери половину кисню з усього об’єму, що надходить з планети Земля.
По-друге, океан зберігає тепло планети, регулює температуру моря і суші.
По-третє, Світовий океан відіграє велику роль у збереженні постійного клімату Землі, у визначенні погоди на нашій планеті.
А ще Світовий океан годує людей, дає їм різноманітні будівельні матеріали та корисні копалини. Отже, всі водойми і те, що там живе Ії є Світовий океан.
2. Робота в групах.
Творче завдання.
Уявіть, що на нашій планеті раптом зник Світовий океан. Залишилися суцільна суша. Обговоріть у групі своє припущення і закінчіть думку.
1 група
Водорості та інші рослини океану виділяють до атмосфери… (половину кисню з усього об’єкту, що надходить з планети Земля)
2 група
Океан зберігає… (тепло планети, регулює температуру моря і суші).
3 група
Світовий океан відіграє велику роль у зберіганні… (постійного клімату Землі, у визначенні погоди на нашій планеті).
Молодці, ви гарно справилися з завданням.
3.Пояснення учителя.
- Робота з картою півкуль. Світовий океан розділений материками на частини, які називаються океанами. На Землі є 4 океани: Північний льодовитий, Індійський, Атлантичний, Тихій.
- Чи зможе хтось показати їх на карті.
- А чи знаєте ви, яка вода у океані прісна чи солона?
Вода в океанах солона. Якби, наприклад, випарити солі, розчинені в океанічній воді, то вони вкрили б дно Світового океану шаром завтовшки 60 м, а суму – 153 м.
Якими океанами омивається кожен материк. Північна Америка – Північно-Льодовитий океан, Атлантичний, Тихий океан, Північна Америка – Атлантичний, Тихий океан, Африка - Атлантичний, Індійський океан, Євразія – Північний Льодовитий океан, Атлантичний, Тихий океан, Індійський океан, Антарктида, Тихий і Атлантичний океани.
VІ. Релаксаційна пауза (музика хвиль).
Поплавець в океані
Уявіть, що ви маленький поплавець у великому океані… У вас немає компаса, карти, керма, весел… Ви рухаєтеся туди, куди вас несуть вітер і океанські хвилі… Велика хвиля може на певний час накрити вас, але ви знову виринаєте на поверхню… Спробуйте відчути ці поштовхи й виринайте… Відчуйте рух хвилі, тепло сонця, краплі дощу, морську воду, що підтримує вас… Придивіться, які ще відчуття виникають у вас, коли ви уявляєте себе маленькими поплавцями у великому океані. Якщо ви відчуєте страх, то переконайте себе в тому, що ви сильніші за хвилі й вітер, ви не можете потонути, ви знову і знову випливаєте з таємничих глибин, куди вас намагається загнати стихія…
VІІ. Первинне закріплення вивченого матеріалу
1.Робота з підручником в групах.
-Діти, відкрийте підручники на ст.100-101 природа океанів. Прочитайте 1 частину розділу та підготуйте по 2 запитання.
Запитання 1 групи
Які риби водяться в Атлантичному океані? В Атлантичному океані водяться акули, летюча риба, риба тунець, морські черепахи.
Чому водорості в океанах мають різний колір: зелений, бурий, червоний? На глибині до 100 м, куди сягає сонячне проміння, живуть зелені водорості. Нижче – бурі, а ще нижче - червоні.
Запитання 2 групи.
Кого можна зустріти у Північно-льодовитому океані? Водяться раки, медузи, риба: оселедці, тріска, камбала, окунь морський. На островах існують колонії моржів і тюленів, пташині базари. На кризі живуть білі ведмеді, рідкісні кити.
У якому океані найбагатший рослинний і тваринний світ? У Тихому океані.
Запитання 3 групи
Чому у Індійському океані «зацвітає» вода? (Від великої кількості мікроскопічних зелених водоростей).
Які риби можна зустріти у Тихому океані? Оселедці, сардини, скумбрія, сайра, лососі, тріска, є велетенські краби, морські черепахи і змії. Живуть кити, тюлені, моржі, котики.
Розташуємо океан від найбільшого до найменшого.
2. Робота з картою
1. Тихий
2. Атлантичний
3. Індійський
4. Північний Льодовитий океан.
3. Робота з контурними картами.
Самостійна робота.
- Діти, а тепер попрацюємо з контурними картами. Позначте на них океани.
4.Розповідь вчителя про відкриття океанів.
- Діти, хто знає, хто з мореплавців здійснив першу кругосвітню подорож, яка була найзнаменитішою в історії. Великих географічних відкриттів Магеллан. Подивіться на портрет цієї сміливої людини. Без неї не вивчали б цю тему і ми. Він заперечив твердження, що Земля тримається на трьох слонах, китах та черепасі.
У
червні 1519 р. п’ять кораблів під командуванням Магеллана залишили Португалію, перетнули Атлантичний океан і досягли Південної Америки, де зазимували. Навесні кораблі продовжили свій шлях. І у жовтні увійшли у вузьку протоку, яка пізніше була названа ім’ям Магеллана. Через місяць кораблі експедиції вийшли в невідомий океан. Була чудова, без вітру, спокійна погода, і Магеллан назвав його Тихим.
Довго тривало це плавання, кораблі пройшли Індійський океан, обігнули Африку ,увійшли в Атлантичний океан і закінчили свою подорож через три роки у своєму рідному порту. Із п’яти кораблів і 265 мореплавців залишився один корабель «Вікторія» і 17 моряків.
Так закінчилася перша кругосвітня подорож. Головний результат: було доведено кулеподібність Землі. Експедиція з’ясувала, що океани займають більшу площу, ніж суша.
5. Показ слайдів.
Робота з мультимедійною дошкою «Життя в океанах»
- Ми говоримо, що в кожному океані є свій живий світ.
6. Розповідь вчителя про необхідність збереження чистоти водного простору.
Світовий океан дуже багатий скарбами, проте його багатства людство використовує не по-господарському. Так, у ньому зменшились кількість китів, моржів, морського котика, камбали, морського окуня. Показувати малюнки.
Тваринний і рослинний світ дуже потерпає від забруднення.
Підприємства зливають відходи. До 10 млн. тонн нафти потрапляє в океан, а це – мертва вода.
Люди землі об’єдналися у своїх діях за збереження водного простору і проголосили 10-річчям з 2005-2015 рік – десятиріччям «Води для життя» і закликають всіх жителів планети взяти участь в охороні та збереженні води.
- Діти, а який внесок ми можемо внести, для збереження води? Не забруднювати річки….
VІІІ. Закріплення та узагальнення матеріалу.
Гра «Поселіть тваринок у океан»
- Діти, тепер ми поселимо кожну з тваринок у океан. Спочатку Тихий, потім Північно-Льодовитий, Індійський та Атлантичний.
ІХ. Підсумок уроку.
-Що нового ви дізналися на уроці?
-Хто був уважний і скаже: «У скільки разів більше води, від суші?»
-Що вам найбільше запам’яталося?
А тепер послухайте віршик, який склала учениця нашого класу Єфіменко Катерина.
Океан великий, океан бездоганний А кит-риба, як дитя, із фонтаном бавиться.
Грізний і бурхливий, а в погоду добрий. Сонце вже прокинулось та йому вклонилося.
Красоти величної не віднімеш в нього. А промінці його й дна не торкалися.
Він багатий рибою й моряків любов’ю. Є глибини в нім такі, як в печерах – темно,
Зорі в нім купаються і медузи граються, Навіть рибок косяки, обминають чемно.
Х. Домашнє завдання
Працювати над текстом «Океани Землі».
Дізнатися з літератури:
-«Чому вода в океанах солона»
-«Корали істоти чи рослини»