Джек Лондон. «Любов до життя» (6 клас)


Урок №1

Тема. Великі справи Діка Сенда та Джека Лондона

(Джек Лондон. Короткі біографічні відомості. «Жага до життя». Загальна характеристика оповідання)

Мета: коротко ознайомити учнів з окремими сторінками біографії Джека Лондона, сприяти створенню образа письменника – сильної, працьовитої, цілеспрямованої, романтичної людини; розвивати уміння досліджувати гіпотези, порівнювати факти, робити висновки, переказувати текст, висловлювати свою думку, працювати з науково-публіцистичним текстом; виховувати повагу до письменницької справи, культуру читача.


Епіграф

Хто з дитячих літ усвідомив, що праця – це закон життя,.. той завжди готовий на великі справи і у свій день знайде і волю, і силу, щоб їх здійснити.

Жуль Верн

Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності

Учитель

Сьогодні я хочу запросити вас на засідання кафедри зарубіжної літератури Інституту літератури Національної Академії Наук України, на якому вперше буде оголошена одна дуже смілива гіпотеза. Наше з вами завдання дослідити її і прийняти стосовно неї певне рішення.

ІІ. Постановка проблемного питання

Представлення літературної гіпотези

Зверніть увагу на портрети, розміщені на дошці (портретне зображення Жуля Верна, на малюнку Дік Сенд та фотографія Джека Лондона). Чому представлено таке несподіване товариство: французький і американський письменники та літературний герой Дік Сенд? Усе пояснюється тим, що французькі вчені запропонували цікаву гіпотезу. Вони стверджують, що прототипом образу Діка Сенда був американський письменник Джек Лондон. За їхньою версією, Ж.Верн, майстерно втіливши у характері свого героя риси характеру Джека Лондона, художньо розповів про юність письменника у романі “П’ятнадцятирічний капітан”.

Для того, щоб перевірити цю несподівану гіпотезу, нам потрібно пригадати історію літературного життя Діка Сенда, зібрати факти реального життя Джека Лондона, порівняти їх і зробити відповідні висновки: чи можна дійсно вважати Джека Лондона прототипом образу Діка Сенда? Спеціалісти багатьох літературних інститутів світу чекають результатів наших досліджень. То ж, до роботи!

ІІІ. Оголошення теми уроку

ІV. Вивчення нового матеріалу

1. Дослідження “гіпотези”

Зіставлення фактів (Асистент фіксує на дошці питання і відмічає +

факт “за” та – факт “проти”) Учні використовують текст роману “П’ятнадцятирічний капітан” (розділ “Дік Сенд”, стор.147)

  • Місце народження та проживання +

Пригадайте, де народився і проживав Дік Сенд?

Дік Сенд – американець, народився у Нью-Йорці, далі життя його було пов’язане з містом Сан-Франціско.

Джек Лондон – американець, народився у Сан-Франціско, деякий час проживав у Окленді, околиці міста. Подальше життя було пов’язане із Сан-Франціско.

  • Відомості про батьків +

Що відомо про батьків Діка Сенда?

Дік Сенд – сирота, батьки відмовилися від нього у перші дні появлення хлопчика на світ, виховувався у дитячому будинку.

Джек Лондон. Батько – мандруючий астролог професор Чені - відмовився від сина до його народження. Мати – Флора Уеллман- була байдужою і навіть жорстокою у своєму ставленні до сина. Лише вітчим – Джон Лондон- співчував і підтримував у всіх справах.

  • Дитинство: нужда і тяжка праця +

У скільки років Дік Сенд змушений був почати працювати?

Дік Сенд з восьми років працював юнгою на кораблі.

Джек Лондон

З десяти років Джек змушений був працювати, щоб підтримати сім’ю: розносив газети, був помічником у торгівця льодом, служив хлопчиком у кегельбані. У 13 років він поступив робочим на консервний завод, де тяжко працював по 10 годин на добу, а інколи навіть 18-20 годин!

  • Захоплення +

Чим найбільше захоплювався Дік Сенд, навчаючись у школі?

У школі Дік Сенд особливо захоплювався географією й історією подорожей, і йому кортіло швидше вирости, щоб вивчати вищу математику й навігацію”.

Джек Лондон рано захопився читанням. Пізніше він згадуватиме: “Я прочитав усе, що мені давали, але особливо захоплювався історичними і пригодницькими книгами, а також подорожами. Я читав ранком, вдень і ввечері…”

  • Ставлення до моря +

Що ви можете сказати про ставлення Діка Сенда до моря?

“Діка змалку вабило море”, він любив море. Воно було сенсом його життя.

Джек Лондон

Свідчення біографа Джека Лондона

“Поряд з книгами найбільшою пристрастю в житті Джека Лондона було море. Кожну вільну хвилину він проводив у яхт-клубі, розраховуючи, що з’явиться нагода допомогти любителям вітрильного спорту. Господарі яхт полюбили юнака за сміливість: він міг залізти на утлегар навіть у шалений шторм. За невелику платню Джека наймали мити палубу і, як могли, навчали водити невеликі судна. До того часу, як йому виповнилося тринадцять, юнак спромігся заощадити два долари. На ці гроші Джек Лондон купив старого човна і став виходити на ньому у відчайдушні плавання Сан-Франціською затокою. Човен протікав. Його заливало водою, він врізався в інші човни, перекидався, але випробовування і помилки стали для Джека гарною школою. Він був у захваті від того, як ходять під човном хвилі, а на губах відчувається солоний присмак океану. Сам-самісінький на своєму човнику, він командував, розвертаючи його: «Крутіше до вітру!»

  • Рання дорослість +

Що свідчило про те, що Дік Сенд рано став дорослим?

У 15 років хлопець уже міг приймати рішення і доводити до кінця свої задуми. Його вигляд, жвавий і серйозний водночас, привертав до себе увагу… Дуже рано…він усвідомив своє становище й дав собі обіцянку “стати людиною”. І він дотримав слова – став дорослим чоловіком у віці, коли його однолітки залишались іще дітьми”. У 15 років він став матросом китобійної шхуни “Пілігрим”, вирушив у далеку морську подорож. За трагічних обставин став капітаном корабля і врятував пасажирів “Пілігрима”.

Джек Лондон

Свідчення біографа Джека Лондона

Джеку Лондону було 17 років. Він був значно серйознішим за своїх ровесників, мужнішим, досвідченішим. Рослий, сильний, відважний, він виглядав і почував себе чоловіком. Він хотів побачити світ, і лише один шлях вів до цієї прекрасної мети – море. Доля Джека була вирішеною: йому на роду було написано ходити морями. На доках Сан-Франціско швартувалися шхуни, вантажні судна, пасажирські пароплави: було із чого вибирати. І Джек вибрав найромантичніший корабель «Софі Сезерленд», тримавший курс на Корею, Японію, Сибир бити котиків.

Команду шхуни складали досвідчені моряки, і Джеку довелося тяжко попрацювати, щоб його признали за рівного. Джек умів постояти за себе, навчився спритно управлятися із снастями, не втрачав бадьорості, і незабаром моряки прийняли його в своє товариство, чим він немало пишався.

На третій день шляху, коли біля керма була зміна Джека Лондона, «Софі Сезерленд» потрапила в шторм. Капітан вагався, чи зможе сімнадцатирічний матрос тримати корабель по курсу при шаленому вітрі та величезній хвилі? Та, побачивши, як уміло і завзято Джек бореться зі штормом, капітан заспокоївся і спустився у трюм. На палубі не залишилось жодної душі. Вітер шмагав у обличчя, розкуйовджене волосся лізло в очі, а Джек тріумфував: йому довірили долю всієї команди! Цілу годину він вів судно по курсу. Жодною перемогою в своєму житті він не пишався так, як цією!»

Висновки досліджень

Ми зібрали досить фактів, щоб зробити певні висновки. Чи можна стверджувати, що Жуль Верн свідомо наділив свого героя рисами юного Джека Лондона, «змалював» його з відомого письменника? Прошу висловити свою думку.

Хто може назвати факти, які суперечать даній гіпотезі?( Можливий варіант: Дік Сенд у майбутньому став капітаном одного із суден Джеймса Уелдона, а Джек Лондон - відомим письменником).

Є беззаперечне свідчення того, що Жуль Верн не міг зробити прототипом свого героя Джека Лондона. Хто може його назвати?

  • Рік народження -

Дік Сенд. Жуль Верн написав роман «П’ятнадцятирічний капітан”, у якому представив читачам Діка Сенда, у 1878 році.

Джек Лондон народився у 1876 році.

Про що свідчать ці факти? (Образ Діка Сенда був створений Ж.Верном у 1878 році, коли американському хлопчику Джеку Лондону виповнилося лише 2 роки, і, звичайно, французький письменник на той час нічого про нього не знав).

Учитель

Як же ми пояснимо таку неймовірну схожість літературного героя і реальної людини? Можливо, Жуль Верн, відомий своїми технічними пророцтвами, виявився і пророком людської долі? І саме його улюблений герой Дік Сенд - це справжнє передбачення життя реальної людини – одного із найвідоміших письменників Америки - Джека Лондона?

Оголошення рішення засідання кафедри

Рішення засідання кафедри

Ми розглянули гіпотезу, за якою прототипом Діка Сенда є Джек Лондон, та ретельно її перевірили. Результати нашого дослідження дозволяють стверджувати, що, дійсно, багато фактів із життя літературного героя і письменника та їхні особистісні якості дуже схожі. Проте незаперечним є факт, що Джек Лондон не міг бути прототипом Діка Сенда, так як на час створення роману був дворічним хлопчиком. Ми висуваємо власну гіпотезу: створюючи образ Діка Сенда, Жуль Верн пророкував людську долю майбутнього всесвітньо відомого письменника Джека Лондона.

(Голосування)

Учитель

Пророчими виявилися для Джека Лондона і слова Ж.Верна, які він уклав в уста Діку Сенду: “Хто з дитячих літ усвідомив, що праця – це закон життя,.. той завжди готовий на великі справи і у свій день знайде і волю, і силу, щоб їх здійснити».

Під цими словами міг би підписатися і Джек Лондон, для якого праця дійсно стала законом життя і який знайшов «і волю, і силу», щоб здійснити велику справу – стати одним із найвідоміших і найулюбленіших у світі письменників.

Про те, як відбувалося народження Джека Лондона-письменника, ми прочитаємо у підручнику в статті «Джек Лондон» (Стор.189. Від слів «Коли Джек Лондон повернувся додому…)

2. Опрацювання фрагмента статті у підручнику «Народження Джека Лондона-письменника»

  • Читання фрагмента статті.

  • Завдання: назвати три основних «кроки» Джека Лондона назустріч письменницькому визнанню.(1.Участь та перемога у літературному конкурсі; 2. Спостереження за людськими характерами і долями шукачів пригод на Алясці; 3. Виснажлива, наполеглива письменницька праця)

3. Загальна характеристика оповідання «Любов до життя»

Учитель. Про Джека Лондона прийнято говорити, що він увірвався в літературу зі своїми «північними оповіданнями». У них він розповів читачам усього світу про надзвичайно сильних і мужніх людей, підкорювачів Півночі, які сміливо дивляться в очі небезпеці, які із будь-яких трагічних обставин виходять переможцями, бо понад усе цінують життя. Джек Лондон вірив у безмежні можливості людини, яку і зробив предметом свого поклоніння.

Про сильну, незламну і мужню людину-переможця розповів письменник в одному із найвідоміших із «північних оповідань» творі «Любов до життя». Я запалюю свічку, полум’я якої символізуватиме найбільшу людську цінність – життя.

Учням пропонується переказати оповідання «ланцюжком», передаючи один одному запалену свічку. Говорить той, хто тримає свічу.

Запитання.

  • Чи сподобалося вам оповідання Джека Лондона «Любов до життя»?

  • Чим воно найбільше вас вразило?

  • Доведіть, що «Любов до життя» – оповідання, а не роман.

V. Підсумок уроку

Закінчіть звернення до однокласників, які не прочитали оповідання: «Я раджу вам прочитати оповідання Джека Лондона «Любов до життя», тому що….»

VІ. Домашнє завдання. Опрацювати статтю у підручнику “Джек Лондон” (Стор.188-189).Знати текст оповідання. Завдання №16 (на стор.203).


Ірина Хроменко, вчитель зарубіжної літератури

Березняківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Смілянської районної ради Черкаської області