Тема. Чи може плакати «залізне серце» Ахілла? (Образи Ахілла й Гектора як уособлення ідеалу людини, героя, воїна)

Мета: навчати учнів вдумливо читати античний твір, розвивати навички мислення високого рівня (аналіз, синтез, оцінювання); виховувати гуманістичні почуття.


Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань

Запитання

1. У пісні «Двобій Ахілла і Гектора» у центрі зображення відомі міфологічні персонажі Ахілл і Гектор. Пригадайте, що ви знаєте з міфів про життя Ахілла і Гектора до початку Троянської війни? (Ахілл – син царя Пелея і богині Фетіди. Фетіда хотіла зробити сина безсмертним. Для цього вона вдень мастила дитя небесною амброзією, а вночі тримала за пяту над вогнем. Вогонь і амброзія зробили б Ахілла безсмертним, але в Ахілла зосталося вразливим для зброї одне місце – пята. З раннього дитинства хлопчика виховував кентавр Хірон, у якого Ахілл навчився влучно стріляти, прудко бігати, їздити верхи, полювати. Фетіда постійно стежила за тим, як ріс її прудконогий син, і тішилося і стискалося від невимовної туги її материнське серце. Фетіда знала, що її сину судилося прожити спокійно і довго, або загинути молодим, проте уславити своє імя. Ахілл мав сам обрати свою долю. І коли почалася Троянська війна, він свідомо вирушає до стін Трої на вірну смерть.

Гектор – старший син царя Трої Пріама. Сильний, мудрий, найкращий воїн Трої).

2. В «Іліаді» Гомер зображує події Троянської війни, пов’язані з гнівом Ахілла. Які були причини гніву героя? (Перший раз Ахілл розгнівався на Агамемнона за те, що той забрав у нього його полонянку Брісеїду. Розгніваний Ахілл припинив брати участь у війні. Вдруге Ахілла охопив гнів, коли від руки Гектора загинув на полі бою його найкращий друг Патрокл. Ахіллес охоплений почуттям помсти).

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

На минулому уроці, знайомлячись із піснею «Щит Ахілла», ми говорили про те, що Гомер засудив війну як руйнівну силу, здатну перетворити радісні весільні пісні на жалобний плач. Розглядаючи пісні «Двобій Ахілла і Гектора» та «Викуп Пріамом тіла Гектора», пропоную пошукати відповідь на запитання: А що відбувається в серці людини, яка потрапила в горнило війни?

ІІІ. Оголошення теми уроку

ІV. Сприйняття нового матеріалу

Робота над текстом пісні «Двобій Ахілла і Гектор»

Найчастіше Гомер використовує по відношенню до Ахілла постійний епітет «прудконогий»: «Ахілл прудконогий», «Ахілла, прудкого на ноги», «Пелід прудконогий» тощо.

  • Чому ж Ахілл відразу не наздогнав свого найзапеклішого ворога Гектора? Три рази їм довелося оббігти Трою, перш ніж між ними розпочався двобій. (Боги радилися, яке прийняти рішення щодо героїв. Аж поки Зевс не поклав на терези два жеребки смерті, і жереб Гектора «вниз до Аїда схилився»).

  • Опишіть шлях, яким бігли герої. (Герої бігли попід стінами Трої «шляхом битим», повз дві криниці із гарячою і холодною водою. Ахілл постійно відганяв Гектора від брами).

  • Чи випадково, описуючи шлях героїв навколо Трої, Гомер звертає увагу на «просторі, обкладені каменем гладко Гарні водойми, що в них блискуче вбрання своє мили Жони прекрасні хоробрих троян та їх доньки вродливі В мирні часи, як сюди не приходили вої ахейські»? Які почуття і роздуми викликає в нас цей фрагмент?(Почуття смутку від того, що війна зруйнувала мирне життя, коли збиралися троянські жінки для того, щоб випрати свої вбрання, щоб обговорити свої справи, поділитися новинами, посміятися, можливо, і пісні лунали біля джерел. Це було прекрасне мирне життя. Війна зруйнувала все).

  • «Сильний попереду мчав, настигав же, як вихор, багато Дужчий від нього», – так описує Гектора і Ахілла Гомер. Як ви гадаєте, що найбільше подобається Гомеру в героях? (Поет захоплюється силою, красою, молодістю, мужністю Ахілла і Гектора).

  • За що в ахейському війську цінували Ахілла? Чому Гектора «… вся Троя … шанувала як бога»? Чи можна, на вашу думку, Ахілла і Гектора вважати ідеалами воїнів?

  • Прокоментуйте розгорнуте порівняння, яким розпочинається пісня 22 «Двобій Ахілла і Гектора» Як це порівняння допомагає краще зрозуміти стан Ахілла, який переслідує Гектора? На боці кого ваші симпатії?

«Так же, як сокіл у горах, з пернатих усіх найбистріший,

Легко під хмарами гонить сполохану горлицю дику

Й мечеться там на всі боки, а сокіл із клекотом хижим

Швидко її настигає, здобичі прагнучи серцем.

Рвавсь так Ахілл уперед, та вздовж іліонського муру

З трепетом Гектор тікаючи, дужими рухав коліньми».

(Ахілл розлючений, охоплений почуттям гніву і помсти, в його серці немає жалю і співчуття. Він діє як хижак, котрий переслідує свою жертву. В цій ситуації наші симпатії на боці Гектора).

  • Розкажіть, як відбувався двобій між Ахіллом і Гектором. Яку роль у двобої відіграла Афіна?

  • Що у поведінці Гектора у двобої викликає наше захоплення? (Гомер зображує Гектора мужнім доблесним воїном, патріотом і захисником Батьківщини: «…Але нехай уже не без борні, не без слави загину, Діло зробивши велике, щоб знали про нього й потомки!» Майже беззбройний Гектор звертається до Ахілла: «Не утікатиму я, не вженеш мені списа у спину! Прямо іду проти тебе, проймеш мені груди, як тільки Дасть тобі бог»).

  • Помираючи, Гектор звинувачує Ахілла в тому, що у того «залізне серце». Підберіть синоніми до епітету «залізне»? (Жорстоке, безжалісне, зле тощо).

  • Знайдіть у тексті підтвердження того, що серце Ахілла «залізне». (На всі прохання Гектора не глумитися над його тілом після смерті Ахілл гнівно відповідає: «Не говори мені, Гекторе клятий, про жодні угоди!» «Псе, не благай мене задля колін і батьків моїх рідних. Тільки б дав волю я серцю і гніву своєму, то мясо Рвав би із тебе й сирим пожирав би, - таке ти накоїв…»).

  • Ахілл убиває «божистого Гектора». Проте цього було недостатньо. Ахілл мститься Гектору і після смерті. Як саме? Зачитайте. Чи можна, на вашу думку, виправдати таку жорстокість Ахіллеса тим, що це помста за загиблого друга Патрокла?

  • Обговорюючи пісню «Щит Ахілла», ми звертали увагу на опис кривавої сцени нападу двох левів на бика. Порівняйте цей опис із описом того, як Ахілл знущається над тілом Гектора після смерті. Про що говорить схожість цих епізодів?


«Щит Ахілла»

«Двобій Ахілла і Гектора»

« Леви ж тим часом, зідравши з бика величезного шкуру,
Кров його й нутрощі хтиво ковтали…»

«Попробивав на обох йому дужих ногах сухожилля В пятах, де щиколоть; ремені в них протягнувши бичачі, До колісниці припнув, голові ж дав в пилу волочитись».


(Ахілл учинив із Гектором по-звірячому. Нічого людського у цьому вчинку немає).

Учитель. Безперечно, «Іліада» - це поетичний протест проти війни, яка руйнує не лише життя людей, але і спотворює їхні душі, робить «залізними» серця. Пісня «Двобій Ахілла і Гектора», яка має надзвичайно викривальний характер, логічно мала б закінчити поему, ідеєю якої є засудження війни.

Чому, на вашу думку, поет обрав інше завершення «Іліади» – піснею «Пріам у Ахілла»? (Гомер вірить у людину, в її добре серце, у те, що навіть жорстока війна не здатна вбити в людині почуття любові і співчуття).

У заключній пісні «Іліади» Гомер розповів нам про людяного Ахілла і показав, що «залізне серце» може плакати!

Робота над піснею «Пріам у Ахілла»

  • Що ми знаємо з міфів про життя Пріама до Троянської війни?(Пріам, Зевсів нащадок, правитель Трої. Мав багато дітей, розумних і гарних. Та найдужче цар пишався старшим сином Гектором).

  • Яке лихо принесла йому Троянська війна? Зачитайте. («Я ж, нещасний без краю, синів породив щонайкращих В Трої просторій – а нині в живих не лишилось нікого. Аж п’ятдесят їх у мене було до приходу ахеїв»).

  • З якою метою Пріам прийшов до Ахілла?(З проханням віддати для поховання тіло сина Гектора).

  • Чи віддав Ахілл тіло Гектора його батьку для поховання? (Так).

  • Віддаючи Пріаму тіло Гектора, Ахілл ніби виправдовується перед загиблим другом:

«О, не гнівися, Патрокле, як навіть в Аїді почуєш,

Що богосвітлого Гектора тіло віддав дорогому

Батькові я, – не нікчемний за нього він дав мені викуп».

Як ви гадаєте, якби Пріам не запропонував Ахіллу багатий викуп, той повернув би батькові тіло Гектора? Що змінилося в «залізному серці» Ахілла? (Ахілл пригадав недолю свого батька і свою власну: «В домі своєму дітей, владущого роду нащадків, Син у Пелея один лише, коротковічний; я й нині Старості не доглядаю його й од вітчизни далеко В Трої сиджу – і тобі, і дітям твоїм лиш на горе». В серці з’являється співчуття, жалість до свого батька, а потім усвідомлення горя, яке він завдав Пріаму, його дітям і троянцям. Безперечно, він віддав би тіло Гектора і без викупу).

  • Чим закінчується поема «Іліада»? (Ахілл і Пріам домовляються про перемиря, яке триватиме 9 днів).

  • Чому Гомер обрав саме такий кінець твору? Чому він не використав дуже цікавий міфічний сюжет про падіння Трої? Таке закінчення було б і логічним і цікавим. (Гомер закінчує поему про війну описом миру, який наступає в душі головного героя і між воюючими народами).

Заключне слово вчителя. Ми можемо лише уявляти цю картину. Після майже десяти років кровопролить наступає короткий мир. За мурами Трої оплакують Гектора, а в таборі ахейців тиша. Зморені тривалою війною греки милуються високим небом, слухають спокійний плескіт хвиль і з сумом і тугою вдивляються вдалечінь. Там, далеко за морем, їхня рідна Греція, домівка, сім’я… І прокидаються в душах суворих воїнів добрі почуття…

Мир у серцях людей, мир між людьми і народами. Ось прекрасна мрія великого Поета. Мабуть, тому на заключних сторінках його «Іліади» немає пожежі Трої, руйнування цілого світу. Мрією про мир і вірою в Людину, яка здатна подолати зло в собі і навколишньому світі, закінчує Гомер свою безсмертну «Іліаду».

V. Підсумок уроку. Ми розпочинали знайомство з «Іліадою» з розповіді про Генріха Шлімана, який під впливом цієї книги зробив велике відкриття – розкопав Трою.

Які «відкриття» зробили ви, познайомившись з окремими сторінками поеми «Іліада»? (Метод «мікрофон»)

VІ. Домашнє завдання. Підготуватися до уроку позакласного читання. Прочитати із «Одіссеї» «Заспів», «Аед Демодок», «Одіссей і кіклоп Поліфем».

Ірина Хроменко, вчитель зарубіжної літератури

Березняківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Смілянської районної ради Черкаської області