Тема : Козацька Слобожанщина та Запорозька Січ в другій половині
ХVІІ ст.
Мета: охарактеризувати політичний устрій Лівобережної та Слобідської України в другій половині XVII ст., проаналізувавши процес заснування слобідських міст, адміністративно-територіальний устрій, органи влади, соціальні стани населення; характеризувати господарський розвиток і розвиток землеволодіння на цих землях; розповідати про підпорядкування Української Православної церкви Московському патріархату;
розвивати в учнів уміння працювати з історичними джерелами, робити висновки, узагальнення, виділяти головне та другорядне, висловлювати свою точку зору, аргументувати, посилаючись на джерела, свою позицію;
виховувати учнів у дусі поваги до історичної боротьби і здобутків українського народу.
Обладнання: підручник, стінна карта, атлас, ілюстративний матеріал.
Основні поняття і терміни: Слобожанщина(Слобідська Україна), слободи, займанщина, Генеральна військова канцелярія, городові козаки, низові козаки.
Основні дати: 50-ті рр.. XVII ст.. – утворення слобідських полків; 1669 р. – обрання гетьманом Лівобережної України Дем’яна Многогрішного;
1672 р. – обрання гетьманом Лівобережної України Івана Самойловича;
1686 р. – підпорядкування Київської митрополії Московському патріархату.
Тип уроку: комбінований урок.
Структура уроку:
І. Організація навчальної діяльності.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
ІV. Вивчення нового матеріалу:
Адміністративно-територіальний устрій Лівобережної Гетьманщини.
Виникнення та розвиток Слобідської України.
Соціальний устрій.
V. Закріплення нових знань учнів.
VI. Підсумки уроку.
VІI. Домашнє завдання.
Хід уроку:
Етапи уроку | Діяльність учителя | Діяльність учнів |
І. Організація навчальної діяльності. 2 хв. | Привітання. Перевірка санітарного стану класу. | Вітаються, облаштовують своє робоче місце. |
ІІ. Перевірка домашнього завдання. 6 хв. | Запитаннями та завдання:
| Відповідають на запитання, не на всі питання дають відповідь. |
ІІІ. Вивчення нового матеріалу. 30 хв. | Учитель оголошує тему, мету і план уроку. Розповідь вчителя про те, як відбувалося заселення Слобідської України. Запитання:
Робота з документом (за допомогою вправи «Карта понять або ідей»). Цей вид роботи передбачає відображення змісту тексту документа у вигляді схеми, на якій ідеї розташовуються за певними ознаками. Схема (або карта понять) має відображати групування понять, зв'язки між ними, послідовність. Картографування думок, ідей, понять – це візуальна претензія, що показує, як можна співвідносити ідеї чи поняття. Послідовність роботи може бути такою:
| Учні слухають вчителя.
Відповідають на запитання.
Учні працюють з історичним джерелом. |
|
Завдання:
Розповідь вчителя «Особливості адміністративно-політичного устрою Слобідської та Лівобережної України». Завдання: По ходу розповіді вчителя учні складають узагальнюючу таблицю «Адміністративно-політичного устрою Слобідської та Лівобережної України». Потім учитель перевіряє таблицю і в разі необхідності доповнює її. Запитання:
Розповідь вчителя «Заходи щодо захисту державних інтересів гетьманів Лівобережної Гетьманщини». Запитання:
Робота в групах. Учитель поділяє учнів на п ять груп, кожна з яких виконуватиме роль певного стану населення. Група отримує картку, на якій вміщено ілюстрацію із зображенням представників певного стану населення і коротенький текст. При цього учні уважно вивчають ілюстрацію та анотацію до неї, а також їм пропонується опрацювати відповідний матеріал підручника. Для виконання завдання дається 2-3 хвилини. Далі демонструють результати своєї роботи. Учитель пропонує всім групам дати відповідь на узагальнюючі запитання. Станові групи українського населення. Картка 1 Козацтво провідний стан українського суспільства. Поділялося на: городових козаків (що мешкали в містах, селах, хуторах), низових (запорізьких) козаків і козацьку старшину. Картка 2 Українська шляхта дедалі більше зливалася з козацькою старшиною внаслідок отримання козацьких прав і привілеїв. Картка 3 Селяни найбільш численна верства тогочасного українського суспільства. За часів Гетьманщини мали особисту свободу, право змінювати місце проживання, вступати до козацького стану. Картка 4 Православне духівництво було привілейованим станом Гетьманщини, православ'я мало статус державної релігії. Православна церква виконувала роль духовного осередку Української держави. Картка 5 Міщани отримали право вільно володіти землями, займатися ремеслами, промислами, торгівлею. Їх становище визначалось царськими грамотами й нормами магдебурзького права. Завдання:
Робота з історичною картою. Завдання: Розгляньте карту на стор. 166
|
Відповідають на запитання.
Учні слухають вчителя.
Складають таблицю.
Відповідають на запитання.
Учні слухають вчителя.
Відповідають на запитання.
Учні працюють в групах.
Відповідають на запитання.
Працюють з картою.
|
IV.Узагальнення і систематизація знань. 4 хв. | Історичний диктант
| Пишуть історичний диктант. |
V. Підсумки уроку. 1 хв. | Заключне слово вчителя. Відповідає на запитання учнів. | Слухають вчителя. Задають запитання. |
VІ. Домашнє завдання. 2 хв. | | Записують домашнє завдання у щоденники. |