Тема: Поняття «гендер» і «стать».
Мета: Розкрити відмінність між поняттями біологічна стать та соціальна стать. Ознайомити учнів з концепцією гендерної рівності. Вирішення гендерних проблем шляхом обговорення конкретних проблем в сучасному суспільстві. Навчити дітей вільно висловлювати свою думку.
Тип уроку: Інтегрований урок біології та основ здоров’я з елементами тренінгу.
Обладнання: плакати, вислови відомих людей, комп’ютер, мультимедійний проектор.
Міжпредметні зв’язки: з соціології, медициною, історією.
Хід уроку
1. Активізація пізнавальної діяльності учнів.
Як можна охарактеризувати чоловічу та жіночу стать?
Генотип:
♀ ♂
22А+ХХ 22А+ХУ
Фенотип:
Первинні та вторинні статеві ознаки.
Щ
о таке статевий диморфізм?
Церебральна (диференціація характеристик відповідних ділянок кори головного мозку).
Чи можна вважати що біологічна та соціальна стать одне і теж поняття?
2. Основна частина уроку.
Інформаційний блок.
Поняття “гендер” – з латинської – рід. В сучасній соціології “гендер” – поняття протилежне до поняття біологічна стать. Біологічна стать “видається ” людині ще до народження, а гендер це поведінковий комплекс, властивих чоловіку та жінці і гендер може змінюватися в ході історичного розвитку суспільства.
Історія гендерних досліджень. Маргарет Рід – досліджувала спосіб життя племен аборигенів Африки:
п
артнерські відносини;
домінували чоловіки;
домінували жінки.
В 1955 році сексолог Джон Мані запозичив термін “гендер” з англійської граматики при вивченні транссексуальності, щоб розграничити стать біологічну і соціальну.
Вчені виявили, що біологічна стать мало впливає на соціальну роль чоловіка та жінки.
В результаті з’явилось визначення “гендер”, як сукупність соціальних і культурних норм, ролей якими суспільство наділяє людей в залежності від їх біологічної статі.
Гендер – це соціальна модель людини в залежності від його статі.
3. Стать чи гендер?
Тренувальна вправа.
Жінки народжують дітей? (стать)
Дівчатка ніжні, а хлопці грубі. (гендер)
У чоловіків коротке волосся, у жінок – довге. (гендер)
Жінки вигодовують дітей груддю, а чоловіки з пляшечки (стать)
Ж
інки отримують 68% від заробітної плати чоловіків (гендер)
У чоловіків в 14 років відбувається мутація голосу (стать).
4. Гендерні стереотипи.
Проблемна ситуація:
Мороз. Без шапки двоє людей.
Я не вдягну шапку, тому що зіпсую зачіску - Хто з них чоловік? Хто жінка?
- Які соціальні ролі виконують чоловіки і жінки?
- Які жіночі та чоловічі професії ви знаєте?
Групи стереотипів:
професійні;
сімейні;
Фемінності (жіночності) та чоловічності.
5. Тренінг (Практична частина)
Принципи тренінга.
Позитивність.
Критика думки, а не людини.
Говорити коротко і не перебивати.
Добровільність.
Персоніфікація.
Чутливість до різноманіття думок.
Ваші очікування від уроку.
Ціна стереотипу (Тренувальна вправа)
Клас ділиться на три групи.
Група. Завдання: «Чоловік сильна стать, а жінка слабка стать».
Група. Завдання: «Жінка – берегиня сімейного вогнища, а чоловік здобувач засобів для існування».
Група. Завдання: «Жінки можуть вільно виявляти свої емоції, а чоловіки можуть тримати всі емоції в собі».
Жінки | Чоловіки | ||
Здобутки | Втрати | Здобутки | Втрати |
| | | |
Виступи учнів по кожній проблемній темі та вільне обговорення.
Гендерні проблеми в світі та в нашій країні:
Обмежений доступ жінок до влади і власності.
Жінка працює на 4-6 год. більше ніж чоловік. Домашня робота оцінюється як не продуктивна.
П
роблема насильства в сім’ї та суспільстві:
в’язниці переповнені чоловіками (90% всіх ув’язнених чоловіки);
“дідівщина” в армії;
Припинення професійної діяльності чоловіків. (закриття шахт, заводів);
збільшення чисельності чоловіків залежних від тютюну, алкоголю, наркотиків, азартних ігор;
безплідність подружніх пар (40-50% безплідність чоловіків);
2/3 жертв суїцидів серед чоловіків;
Туберкульоз, СНІД, серцево-судинні захворювання, цукровий діабет (в основному це хвороби чоловіків);
велика смертність чоловіків репродуктивного віку (28-46 років).
Вирішення проблем:
Залучення до державного управління жінок.
Працевлаштування чоловіків.
Виховувати з дитинства повагу однієї статі до іншої.
Залучення до виховання дітей чоловіків (досвід Швеції – 2 місяці декретної відпустки у чоловіків).
Змінити стереотипні відношення чоловіка і жінки.
Розвивати емоційність хлопчиків, співчування, вміння виявляти свою любов.
6. Підсумок уроку:
Чи збулися ваші очікування?
(відповіді учнів).
Висновок: гендерні відносини повинні вирішуватися як на рівні сім’ї так і на державному рівні.