Тема. Складові їжі.

Мета: дати учням уявлення про поживні речовини: білки,

вуглеводи, жири, вітаміни, мінеральні речовини; роз­вивати вміння правильно складати раціон; виховувати навички здорового харчування.

Обладнання: картки з таблицями «Білки», «Жири», «Вуглеводи», таблиця «Мінеральні речовини», малюнки, загадки із зображенням способів очищення води.

ХІД УРОКУ

  1. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ

  2. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
    Слово вчителя.

Сьогодні на уроці ми поговоримо про їжу. У кожного народу існують свої традиції харчування, причому повсякденне меню може включати найрізноманітніші продукти. Але які б страви не прикрашали стіл, головне їх призначення — давати енергію для повноцінної життєдіяльності, матеріал для побудови та віднов­лення тканин тіла. Із чого ж складаються продукти? Із жирів, білків, вуглеводів, вітамінів і мінеральних елементів. Отже, для того, щоб залишатися здоровою людиною, треба знати:

  • для чого ми їмо;

  • скільки їжі нам необхідно з'їдати за добу;

  • що треба включати у свій раціон;

  • як слід організовувати процес харчування.

III. ПЕРВИННЕ СПРИЙНЯТТЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота із зошитом, с. 10. *

в Дидактична гра «Шифрувальник».

  • Ви коли-небудь замислювалися над запитанням: «Для чого
    людина їсть?» (Відповіді дітей.)

  • Чим корисна для людини їжа? (їжа це джерело тепла,
    росту, енергії і здоров'я людини.)

Розв'язування граматичних прикладів.

Уся наша їжа, якою б незвичайною вона не була (наприклад, восьминіг, маринований у соусі, фарширований рисом, із гар­ніром із солоних грибів, печінки молодого удава і трьох скибо­чок лимона), складається всього з трьох основних частин, назву яких ви дізнаєтеся самі, коли розв'яжете граматичні приклади. (Білки, жири, вуглеводи.)

Клітини нашого організму настільки розбірливі, що, крім своїх улюблених трьох «страв» — білків, жирів, вуглеводів, — нічого не бажають їсти.

2. Робота в групах.

Учитель ділить клас на три групи, кожна з яких вивчає одну з поживних речовин (білки, жири, вуглеводи) за планом.

  1. Прочитати статтю «Про продукти харчування», с. 22—24
    підручника.

  2. Заповнити картку з таблицею.



Білки (жири, вуглеводи)

Чим корисні для людського організму

У яких продуктах містяться



3) Розповісти за таблицею про білки (жири, вуглеводи).

3. Слово вчителя.

Нашому організмові тільки жирів, вуглеводів і білків замало. Йому також потрібні вітаміни і мінеральні речовини Учитель вивішує на дошці таблицю «Мінеральні речо­вини ».

Мінерал

Джерело

Яке значення має для здоров'я людини

Кальцій

Молоко, жовток, зелень

Використовується в ор­ганізмі для формування і зміцнення кісток і зубів

Фосфор

М'ясо, риба, горіхи

Є необхідним елементом для м'язової і нервової систем

Залізо

М'ясо, яловича пе­чінка, горіхи, бобові

Забезпечує доставку кисню до клітин

4. Робота з підручником, с. 27.

Вітаміни містяться майже в усіх продуктах, особливо в ово­чах і фруктах. А в штучних напоях, цукерках, жувальній гумці

їх немає.

  • Ознайомтеся з таблицею і скажіть, для чого потрібний віта­
    мін А.

  • У яких продуктах міститься вітамін Д?

  • Назвіть продукти, багаті на вітаміни?

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ Й ОСМИСЛЕННЯ ЗНАНЬ

1. Фронтальне опитування.

  • Яку функцію виконують білки в людському організмі? (Білки
    є будівельним матеріалом.)

  • Чим забезпечують людину вуглеводи? (Енергією.)

  • Яку роль відіграють жири? (Жири є багатим джерелом
    енергії, і на відміну від вуглеводів, можуть накопичуватися
    в організмі.)

2. Робота із зошитом, с. 10.

З'єднайте стрілками малюнки основних груп продуктів хар­чування із їх назвами.

. Дидактична гра «З якої групи продукт?».

Учні одержують картки з незаповненою таблицею.



Хлібобулочні вироби

Овочі та фрукти

Молоко та молочні продукти

М'ясо, риба, яйця, бобові





Соковиті, запашні, Рум'яненькі, чарівні, На деревах ростемо,

Очі усім вабимо.

(Яблука.)

Киці спиться і не спиться, Білий сон приснився киці. Білий, теплий, з пінкою — Вмилась киця слинкою. Що ж сниться милій киці? Тут не можна помилиться. (Молоко.)

У воді вона живе,

Не має дзьоба, а клює. (Риба.)

Далі вчитель читає загадки, а учні повинні правильно вписати відгадки в графи таблиці.

Хто на грядці

Серед літа

Одягає безліч свиток? (Капуста.)

Червоний ніс у землю вріс,

А зверху — ще зелений хвіст.

Нам зелений хвіст не треба,

Ми з'їмо червоний ніс.

(Морква.)

В землю закидалося,

Під сонцем гойдалося,

В печі гартувалося,

Нам з вами дісталося. (Хліб.)

4. Практична робота.

Ми з вами говорили про їжу, але є ще щось, без чого людське

життя неможливе. Подумайте і скажіть, що це. (Відповіді

дітей.)

-Дійсно, це вода. Вона становить понад 2/3 від маси тіла лю­дини. За добу людина споживає приблизно 2 літри рідини. Без води вона може прожити всього кілька днів, оскільки організм постійно втрачає воду і потребує її відновлення.

Небезпечно пити сиру воду, адже в організм можуть потра­пити мікроби й отруйні речовини. Але бувають різні ситуації, тому сьогодні ми вивчимо найпростіші способи очищення води. (Учитель демонструє кожний спосіб або пропонує розглянути відповідні ілюстрації.)

1-й спосіб.

Налийте сиру воду в трилітрову банку, накрийте її марлею і дайте відстоятися 9—10 годин.

2-й спосіб.

У банку з водою опустіть срібну ложку.

3-й спосіб.

Кип'ятіть воду 5—7 хвилин.

5. Робота з підручником, с. 27.

Подумайте і скажіть, що означає вираз правильно харчува­тися? (Відповіді учнів.) А тепер ознайомтеся з матеріалом підручника.

6. Слово вчителя.

Ми знаємо, що їжа, надходячи до організму, сполучається з киснем. Можна сказати, що вона «згоряє», як паливо. Роботу, яку виконує «паливо», людина вимірює за допомогою калорій.

«Грам-калорія», або мала калорія,— це кількість теплоти, не­обхідна для підвищення температури одного грама води на один градус за Цельсієм. «Велика калорія» дорівнює 1000 малих. Під час вимірювання енергетичної цінності їжі ми, зазвичай, маємо на увазі «велику калорію».

Кожний вид їжі, «згоряючи», постачає певну кількість ка­лорій. Наприклад, один грам білка дає чотири калорії, один грам жиру — дев'ять. Організмові все одно, яке «паливо» вико­ристовується для одержання енергії, допоки цієї енергії достат­ньо для підтримки життя. За добу людина повинна одержати 2400 кілокалорій, причому розподіляються вони так: — сніда­нок — 720 ккал; обід — 1200 ккал; вечеря — 480 ккал.

Дітям необхідно більше -калорій, адже вони ростуть і багато рухаються. А людям похилого віку менше, тому що їхній ор­ганізм не може швидко спалювати «паливо».

V. ПІДСУМОК УРОКУ

Доповніть речення.

  • Білки, вуглеводи і жири це ... .

  • Фтор, кальцій, фосфор це ... .

  • А, В, С,це букви латинського алфавіту, які познача­ють ....

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

  1. Прочитати статтю «Про продукти харчування», с. 22—28

  2. Відповісти на запитання, запропоновані в підручнику, с. 24,
    26, 28.

  1. Виконати завдання в зошиті, с. 11.

  2. Скласти приблизне меню на день, використовуючи таблицю
    енергетичної цінності продуктів.