Історія України
7 клас
Урок №
Тема : Внутрішня і зовнішня політика Володимира Великого.
Мета : ознайомити учнів з правлінням В. Великого; навчити учнів називати роки правління Володимира,дату впровадження християнства як державної релігії;
показувати на карті територію Київської держави за правління В. Великого;
навчити розуміти історичне значення впровадження християнства як державної релігії;
розвивати в учнів уміння визначати місце Русі-України серед європейських держав після прийняття християнства;
показувати на карті територію Київської держави за правління Володимира Великого;
виховувати в учнів цікавість до історії своєї держави.
Тип уроку : урок засвоєння нових знань
Хід уроку
І. Організаційний етап
ІІ. Актуалізація опорних знань
Тест
Одним із перших київських князів, згідно з літописом, були Аскольд і Дір. (+)
Слова, що Київ є матір’ю градам руським належать князю Ігору. (-)
Олег правив в 912-945 роках. (-)
На час правління князя Ігоря припадають перші звістки про печенігів. (+)
Полюддя – це збирання князем данини з підлеглого населення (+)
У 907 та 911 роках Олег здійснив військовий похід на Німеччину (-)
945 року княгиня Ольга придушила повстання древлян. (+)
Слова «Іду на вас» належать князю Святославу. (+)
У 968 році Святослав здійснив похід на печенігів. (-)
Святослав підкорив в’ятичів, волзьких болгар. (+)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Перегляд відеозапису «Володимир»
(https://www.youtube.com/watch?v=5HGcmD4qQmU)
Запитання
Яке прізвище отримав князь Володимир в історії ?
Ким за віросповіданням був Володимир ?
Чому Рогнеда, полоцька князівна відмовилася одружитися з князем ?
Що робив Володимир для захисту своїх кордонів від ворогів ?
IV. Вивчення нового матеріалу
План
Початок правління Володимира Великого
Внутрішня та зовнішня політика Володимира Великого
Запровадження християнства
Розповідь вчителя
Чи знаєте ви, що портрет Володимира Великого зображений на 1 гривні ?
Сьогодні на уроці ми дізнаємося, як Володимир пройшов шлях від сина ключниці до великого князя. У 972 році після смерті Святослава між його синами розпочалася міжусобна боротьба за одноосібну владу, яка закінчилася перемогою Володимира в 980 році.
Роки правління Володимира – 980-1015 рр. (учні записують в зошит)
У фольклорних творах Володимира називали Красним Сонечком за його заслуги у розбудові Київської держави.
Київська Русь за Володимира перетворилася на найбільшу європейську державу. Її кордони простягалися від Карпат до Волги, від Балтійського до Чорного й Азовського морів.
Володимир з метою розширення кордонів своєї держави та їх зміцнення здійснював військові походи проти сусідніх племен і народів. Він воював на заході своєї держави з литовським племенем ятвягів, а на сході – з волзькими булгарами. Через Київ проходили важливі торговельні шляхи, Київ поступово перетворювався на один з найбільших центрів торгівлі у Східній Європі.
Працюємо з атласом
За допомогою карти атласа «Київська держава за князювання Володимира та Ярослава (980-1054)» дайте відповідь на запитання та виконайте завдання
Назвіть держави та народи, що межували з Київською Руссю на початку ХІ століття ?
Проти яких слов’янських племен здійснював походи князь Володимир ?
Які території були приєднані до Київської Русі за часів князювання Володимира ?
Які племена нападали на Київську Русь за часів князювання Володимира?
Робота з підручником
Опрацювати матеріал підручника про внутрішню і зовнішню політику Володимира Великого і заповнити таблицю (Додаток 1)
Зразок заповнення таблиці
Зовнішня політика Володимира | Внутрішня політика Володимира |
- Посол до Папи Римського | Адміністративні реформи :
|
Висновок : зростання міжнародного авторитету Київської Русі. Київська Русь перетворюється на могутню середньовічну державу.
Запровадження християнства
Робота з документами (Додаток 2)
Текст 1. «Повість минулих літ»
«І почав княжити Володимир у Києві один, і поставив кумирів на горі за тюремним двором : Перуна дерев’яного, а голова його срібна, а вус золотий, і Хорса, і Дажбога, і Стрибога, і Сімаргла, і Мокош. І жертви їм приносили, називаючи Богами. І приводили до них синів своїх, і жертви приносили бісам, і оскверняли землю требами своїми. І осквернялася требами земля Руська і гора та .»
Запитання
У чому полягала суть першої реформи про встановлення «Володимирового шестибожжя»?
Якому богові і чому шанували більше за інших ?
Перегляд відеозапису «Хрещення Русі»
(https://www.youtube.com/watch?v=RzyzwKNyaUw)
Запитання
1.Згідно з літописом, як Володимир обирав релігію для своєї держави ?
2. Чому Володимир вирішив обрати саме християнство ?
3. Як відбувалося хрещення Київської держави ?
4. Які, на вашу думку, були справжні причини запровадження християнства ?
5. Як ви думаєте, чи швидко прижилася нова релігія в державі?
6. Яку церкву спорудив князь після прийняття християнства ?
988 рік – запровадження християнства (учні записують дату в зошит)
Розповідь вчителя
На об’єднаних Володимиром землях мешкали різні племена й народи. Усі вони дотримувалися своїх споконвічних звичаїв і традицій, вірили у своїх богів, які здебільшого були різними навіть у споріднених племен, різнилися мовою, побутом, а найвіддаленіші – й способом життя. За таких умов територіальна єдність держави, підтримувана лише силою зброї, була доволі примарною. Щоби виплекати могутню імперію – а саме такий намір мав Володимир, – він мусив поклопотатися про ідеологічне обґрунтування свого володарювання. За давніх часів право володарювати вважалося дарованим богами. Подібних уявлень дотримувались і наші предки. За умов панування язичницьких культів Володимир наражався на небезпеку постійного спротиву племен, що поклонялися кожне своєму богові й корилися освяченому тим богом правителю. Київський князь знищив племінні князівські династії, проте залишилися боги… І вони вустами жерців-волхвів намовляли люд до поновлення споконвічного порядку.
| | |
Отже, Володимирова імперія була несумісна із язичницьким багатобожжям. Для всієї держави мусив бути єдиний Бог, який своєю волею надав право володарювати київському князеві.
Наслідки запровадження християнства для Київської держави (учні записують в зошит)
Зміцнення влади київського князя
Встановлення рівноправних відносин з християнськими релігіями
Заснування церковної організації
Розквітла княжа культура
З утвердженням християнства на наших землях зміцніла сім’я, закріпилося шанобливе ставлення дітей до батьків, великої пошани набула жінка-матір.
V. Закріплення вивченого матеріалу
Складання портрета Володимира Великого (Додаток 3)
Як скласти історичний портрет
1. Як відбувалося становлення особистості історичного діяча.
1.1. Де і коли він народився?
1.2. Де і в яких умовах жив, зростав, виховувався?
1.3. Як формувалися його погляди?
2. Особисті якості й риси характеру.
2.1. Як особисті якості діяча впливали на його діяльність?
2.2. Які з його особистих якостей вам подобаються, а які ні?
3. Діяльність історичного діяча.
3.1. Охарактеризуйте основні справи його життя.
3.2. Які успіхи й невдачі були в його справах?
3. Які верстви населення підтримували його діяльність, а які — ні та чому?
3.4. Хто були його друзі, а хто вороги та чому?
3.5. Якими були наслідки його діяльності:
а) для сучасників;
б) для нащадків.
3.6. 3а що людство вшановує цю людину?
4. Яке ваше особисте ставлення до історичного діяча?
4.1. Які почуття викликає у вас його діяльність?
4.2. Як ви ставитеся до засобів і методів його діяльності? Обґрунтуйте свою позицію.
VI. Підсумки уроку
VII. Повідомлення Д/ З:
Опрацювати відповідний параграф підручника
Додаток 1
Внутрішня політика Володимира Великого | Зовнішня політика Володимира Великого |
| |
Внутрішня політика Володимира Великого | Зовнішня політика Володимира Великого |
| |
Додаток 2
Текст 1. «Повість минулих літ»
«І почав княжити Володимир у Києві один, і поставив кумирів на горі за тюремним двором : Перуна дерев’яного, а голова його срібна, а вус золотий, і Хорса, і Дажбога, і Стрибога, і Сімаргла, і Мокош. І жертви їм приносили, називаючи Богами. І приводили до них синів своїх, і жертви приносили бісам, і оскверняли землю требами своїми. І осквернялася требами земля Руська і гора та .»
Запитання
У чому полягала суть першої реформи про встановлення «Володимирового шестибожжя»?
Якому богові і чому шанували більше за інших ?
Додаток 3
Як скласти історичний портрет
1. Як відбувалося становлення особистості історичного діяча.
1.1. Де і коли він народився?
1.2. Де і в яких умовах жив, зростав, виховувався?
1.3. Як формувалися його погляди?
2. Особисті якості й риси характеру.
2.1. Як особисті якості діяча впливали на його діяльність?
2.2. Які з його особистих якостей вам подобаються, а які ні?
3. Діяльність історичного діяча.
3.1. Охарактеризуйте основні справи його життя.
3.2. Які успіхи й невдачі були в його справах?
3.3. Які верстви населення підтримували його діяльність, а які — ні та чому?
3.4. Хто були його друзі, а хто вороги та чому?
3.5. Якими були наслідки його діяльності:
а) для сучасників;
б) для нащадків?
3.6. 3а що людство вшановує цю людину?
4. Яке ваше особисте ставлення до історичного діяча?
4.1. Які почуття викликає у вас його діяльність?
4.2. Як ви ставитеся до засобів і методів його діяльності? Обґрунтуйте свою позицію.