Урок № 27 9 клас
ТЕМА: Загальна характеристика машинобудування та металообробки
МЕТА: Розкрити значення та структуру машинобудування як провідної галузі господарства України. Визначити головне завдання МБ, зясувати зв'язки з іншими галузями, аналізувати рівень розвитку машинобудування; розвивати логічне мислення, вміння аналізувати різні джерела знань; виховувати інтерес до машинобудівної промисловості.
Тип уроку: вивчення нових знань
Основні поняття: Транспортне машинобудування, точне, електронне.
Обладнання: підручник, опорні схеми, атласи.
ХІД УРОКУ
І Організаційний момент
ІІ Мотивація навчально-пізнавальної діяльності
Машинобудування — головна галузь промисловості. Вона визначає рівень науково-технічного прогресу й зростання продуктивності праці в господарстві загалом. Саме продукція машинобудування забезпечила революційні зміни в обсягах виробництва різноманітної продукції, характері праці людини. Крім цього, вона постійно висувала нові вимоги до її кваліфікації, освіти, культури виробництва.
ІІІ Вивчення нового матеріалу
Пригадайте план економіко-географічної характеристики (ЕГХ) галузі (комплексу) господарства України.
(Учні пригадують план ЕГХ)
1.Значення галузі
Машинобудівний комплекс - один з найскладніших функціональних комплексів господарства. Машинобудівний комплекс дуже розгалужений і охоплює понад 200 спеціалізованих підгалузей і має тісні зв'язки з іншими галузями. Входять усі галузі машинобудування, крім годинкової. Цей комплекс є основою важкої індустрії і відіграє вирішальну роль у створенні матеріально-технічної бази України. У сучасних умовах машинобудуванню належить дуже важлива роль у НТП (науково-технічному прогресі). Головне завдання комплексу - забезпечити потреби країни у машинах, обладнанні, побутовій техніці, різних знаряддях праці для галузей народного господарства і повністю реалізує всі досягнення НТП, забезпечує комплексну механізацію та автоматизацію будь-якого виробництва.
Рівень розвитку машинобудування визначає загальний рівень економічного розвитку країни та її місце в міжнародному поділі праці. В середньому на машинобудування припадає третина вартості промислового виробництва та 35-40% його працівників. Найбільшими виробниками машин та обладнання є розвинуті капіталістичні країни, Росія, Китай, деякі інші країни Центральної та Східної Європи, "нові індустріальні країни".
Питання до класу: Яка головна мета машинобудівного комплексу?
2. Структура комплексу
3. Сировинна база
Чорні метали (продукція чорної металургії)
Кольорові метали (продукція кольорової металургії, для точного машинобудування)
Пригадайте райони розвитку
Чорної металургії - Донбас - Придніпров'я - Приазов'я
Кольорової металургії - Донбас - Придніпров'я - Карпатський
4. Принципи розміщення (фактори, умови розміщення галузей машинобудування)
1) працемісткий
2) металомісткий
3) висококваліфіковані кадри
4) транспортний
5) на споживача
6) соціальний
7) "вільне розміщення"
- економічний → трудові ресурси
- економічний → споживач
(самостійно по карті атласу с.36 "Машинобудування та металообробка" визначити центри розміщення галузей машинобудування)
5. Організаційні форми виробництва
1) Спеціалізація
- великосерійна
- індивідуальна
- попредметна (найпоширеніша, випуск кінцевої продукції)
- подетальна
- технологічна (випуск напівфабрикатів заготовки)
- визначається профілем машинобудівних підприємств і характером продукції (масова, дрібна)
2) Кооперування
- машинобудівні підприємства кооперуються з іншими галузями
- хімічна, текстильна, лісова
- постачають напівфабрикати і вироби, необхідні в процесі виробництва машин та устаткування...
3) Концентрація - на основі спеціалізації і кооперування зумовлюється концентрація; створюються великі об'єднання. Відіграє велику роль транспортний фактор
6. Міжгалузеві зв'язки машинобудування
7. Проблеми та перспективи розвитку
Проблеми МБ | Перспективи МБ |
|
|
ІV Закріплення вивченого матеріалу
Опишіть структуру загального машинобудування.
Які галузі господарства використовують продукцію загального машинобудування?
Які фактори найбільше впливають на розміщення підприємств галузі? Чому?
V Підсумок уроку
V І Домашнє завдання:
Вивчити тему 7 ст. 126 - 136