Конспект уроку

з «Природознавства» для 3 класу на тему

«Що таке природа. Якою буває природа. Охорона природи»


Тема: Що таке природа. Якою буває природа. Охорона природи.

Мета: закріпити поняття природа, нежива природа, жива природа; роз­ширити уявлення про те, що загрожує природі, про шляхи збереження природних багатств і правила поведінки в природі;

формувати уявлення про моральну, естетичну, пізнавальну, валеологічну, практичну цінність природи для людей; формувати вміння робити схематичні записи (моделювати), спостерігати за живою і нежи­вою природою;

розвивати уміння розрізняти предмети неживої і живої природи та предмети, зроблені людьми; розвивати пізнавальний інтерес до вивчення природи;

виховувати почуття відповідальності за природу рідно­го краю, країни, прагнення берегти, примножувати, охороняти приро­ду.

Обладнання: кросворд, картки-плутанинки, картка з віршем, картки з написами пір року, картка-табличка живої і неживої природи.


ХІД УРОКУ


І. Організація класу

Пролунав дзвінок.

Починаємо урок.

Працюватимем старанно.

Все, що знаєм, пригадаєм

І нове запам’ятаєм.


ІІ. Перевірка засвоєних знань, умінь і навичок

Тест

  • Діти, запишіть відповіді: так або ні.

1) Верхній шар землі, на якому ростуть рослини, називається ґрунтом.

2) Родючість — головна властивість ґрунту.

3) Ґрунт буде більш родючим, якщо в нього вносити органічні та міне­ральні добрива.

4) До складу ґрунту входять лише пісок і глина.


ІІІ. Постановка цілей і завдань уроку, загальна мотивація уроку

П роблемне завдання

  • Про що буде наш урок, ви дізнаєтесь, розгадавши кросворд і довідайтеся про скарб, який є найдорожчим і найціннішим у світі ( додаток).

        1. Це весняний чорний птах, називають його... (шпак).

        2. За вікном сніжок, піднялася віхола,

Та не страшно пташці, що сидить під стріхою. (Горобець)

        1. Хитра кума сліди замела. (Лисиця)

        2. Вправні будівельники, майструють дашок з соснових гілок. (Мурахи)

        3. Я найперша квітка в гаю, синім цвітом зацвітаю. (Пролісок)

        4. Влітку наїдається, взимку відсипається. (Ведмідь)

        5. Білі дзвіночки висять, гойдаються, як вони називаються? (Конвалії)

  • Який найдорожчий скарбу світі?

  • Хто повинен охороняти природу?

  • Які справи щодо охорони природи може виконувати кожен з вас?


ІV. Засвоєння нових знань, умінь і навичок

1. Робота в групах.

Вчитель розділяє учнів на 4 групи: «Зима», «Весна», «Літо», «Осінь».

  • Розкажіть про свої спостереження за рослинним світом у різні пори року.

  • Надзвичайно багатий і тваринний світ Землі. Кожної пори року змінюється життя тварин.

(Учні в групах «Зима», «Весна», «Літо», «Осінь» пригадують, як змінюється життя тварин протягом року.)

– Планета Земля, на якій ми живемо, освітлюється й обігрівається Сонцем. Без сонячного тепла і світла не було б життя. На планеті Земля багато гір, морів, річок, океанів. Є ліси, степи, пустелі. По небу пливуть пухнасті хмаринки. Всі живі організми не можуть жити без повітря. Все це належить до природи.

Розрізняють природу живу і неживу. До неживої природи відносять – Сонце, Місяць, зорі, Земля, повітря і вода. Жива природа – це усе, що народжується, живиться, дихає, росте, розмножується, відмирає. Це рослини, тварини, люди.

Усе живе дістає від неживої природи необхідні їм для життя тепло, світло, поживні речовини, воду, повітря.

2. Бесіда про предмети живої і неживої природи.

1) Читання учнями вірша.

– Де ти, білочко, живеш?

Що ти, білочко, гризеш?

– У зеленому ліску,

У дуплі, у соснячку.

Я гризу горішки,

І гриби, і шишки.

– А в морози люті, злі

Ти не мерзнеш у дуплі?

– Мене добре зігріва

Моя шубка хутрова.

І тому зимові дні

Мені зовсім не страшні.

(Г. Демченко)

  • Перелічіть все, що належить до живої природи (у вірші).

  • Назвіть предмети живої природи, що знаходяться навколо вас.

  • Перелічіть все, що належить до неживої природи (у вірші).

  • Що ще належить до неживої природи?

2) Об'єднати клас у дві команди. Назвати відмінності між тваринами і рослинами, розплутавши плутанинки. Перемагає команда, яка швид­ше виконає завдання (додаток).

Діти, знайдіть перший кружечок, і тоді за лініями прочитаєте, чим відріз­няються тварини від рослин.

3. Розповідь вчителя.

  • Немає в світі кращої землі, ніж наша Україна! Ми любимо її ро­дючу землю, води Чорного моря, зелені верховини Карпат, розлогі ниви, тихі озера, бистрі ріки, темні діброви.

Сьогодні Україна — одна з екологічно забруднених країн. Трагедією вжитті всього українського народу стала аварія на Чорнобильській АЕС. Велика кількість радіаційних продуктів потрапили у навколишнє середо­вище після аварії, згубно вплинули на все живе, на здоров'я людей.

Заводи і фабрики завда­ють великої шкоди навколишньому середовищу.

Майбутнє землі у небезпеці! Людство стоїть на порозі екологічної катастрофи, виникла проблема чистої води, почали йти кислотні дощі.

Ліси на нашій планеті зникають зі швидкістю 20 гектарів за хвили­ну. Зникають цінні види тварин, птахів, рослин, гине риба, потоки авто­машин отруюють повітря, яким ми дихаємо. І тому ми повинні бити на сполох, щоб врятувати нашу Землю.

Щоб зберегти ті види нашої природи, яким загрожує повне знищення, вчені всього світу об'єдналися в Міжнародну спілку охорони природи. Тварин і рослин, комах і птахів, які можуть зникнути назавжди, вчені стали записувати в Червону книгу.

Діти, як ви гадаєте чому назвали книгу — «Червона»?! (Бо вона, подібно до черво­ного сигналу світлофора, має будити у людей тривогу за долю природи)

В Червоній книзі – якщо сторінка червоного кольору, то вона сповіщає, що видові загрожує загибель. Біла сторін­ка сповіщає, що вид ще не щез, але його все меншає і меншає. А зелена сторінка — то сторінка надії. Сюди із червоних та білих «пе­реводять» ті види, яким завдяки піклуванню людей більше не загрожує знищення.

У 1980 році випущено Червону книгу України.

В Україні створено 13 заповідників, у яких ще є рід­кісні рослини і тварини. Найбільшими є Майданський заповідник, заповід­ник Асканія-Нова, Канівський заповідник, Карпатський заповідник.


V. Систематизація, узагальнення, засвоєння знань, умінь і навичок

Діти складають табличку «Відмінність живої і неживої природи».

Жива – живиться, росте, розмножується, помирає.

Нежива – не живиться, не росте, не розмножується, не помирає.


VI. Застосування засвоєних знань, умінь і навичок

  • А зараз попрацюйте в парах. Наведіть по одному прикладу живої і неживої природи.


Домашнє завдання.

  • Діти, вдома, ви повинні дібрати по три загадки про предмети живої і неживої природи.


VІІ. Підсумок уроку

Перегляд презентації.

  • Отже, над якою темою ми сьогодні працювали?

  • Що нового ви дізнались?