Тема. Хто чим живиться. Ланцюги живлення

Мета: формувати уявлення учнів про ланцюги живлення, розвивати вміння їх складати, аналізувати; розвивати спостережливість, мовлення, мислення, пам’ять школярів; виховувати гуманне ставлення до тварин.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

— За якими ознаками тварин відносять до звірів (ссавців)?

— Як звірі пристосувалися до умов існування? Наведіть приклади.

— Яким є значення звірів у природі?

III. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся більше про живлення звірів.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Робота за підручником (с. 117–118)

— Поміркуйте, якими бувають тварини за способом живлення.

— Яких тварин називають рослиноїдними? Наведіть приклади.

— Яких тварин називають хижими, або хижаками? Наведіть приклади.

— Яких тварин називають усеїдними? Наведіть приклади.

— Ви вже знаєте, що організми пов’язані між собою ланцюгами живлення. Розгляньте малюнок 92 та поясніть утворені ланцюги живлення.

— Ланцюг живлення починається з рослини. Це перша його ланка. Друга ланка — рослиноїдна тварина. Третя ланка — хижа тварина.

— Про що ви дізналися в рубриці «Для допитливих»?

2. Дослідницький практикум

Як тварини дбають про своє потомство?

Тварини піклуються про своє потомство по-різному: вилизують, оберігають, навчають ходити, літати або плавати, захищатися, годують молоком, а потім показують їстівні рослини, учать полювати. Зазвичай про дітей піклується мама, але бувають і винятки. Тварини заздалегідь обирають територію, ретельно охороняють і готують укриття для майбутнього потомства — гнізда, нори, барліг.

Новонароджені дитинчата передусім потребують їжі. Самиці ссавців вигодовують своїх дитинчат молоком. Птахи впродовж декількох тижнів багато разів на день повинні вкладати в дзьобики вічно голодних пташенят корми.

Новонароджені дитинчата також потребують тепла. Птахи декілька днів зігрівають своїх пташенят, поки ті не покриються пухом. Проте пташенята виводкових птахів (фазани, кури та ін.) з’являються на світ добре розвиненими і відразу ж покидають гніздо, всюди йдучи за матір’ю. Дитинчата копитних народжуються цілком розвиненими і здатними самостійно пересуватися.

Матері ретельно їх вилизують і підштовхують носом, спонукаючи звестися на ноги,— інакше малюки можуть стати легкою здобиччю хижаків. Дитинчата сумчастих тварин з’являються на світ, коли у них добре розвинені тільки передні кінцівки і рот. Подальший розвиток відбувається в сумці матері.

Хижаки зазвичай живуть декілька місяців разом, за цей час вони навчають малюків усього, що необхідно їм для життя: полювання, погоня, маскування, напад, оброблення спійманої туші і так далі.

Королівські пінгвіни по черзі піклуються про малюка. Самиця відкладає одне яйце і передає самцеві, який і висиджує його. Самиця в цей час запасається їжею. Самиця повертається, коли малюк вилупився, а батько вирушає їсти. Малюка навчають запасати жир, плавати, кататися на животику і ходити, спираючись на хвіст. Ведмежата живуть з матір’ю 2–3 роки, разом з якою мешкають і старші дитинчата.

Слони і деякі види мавп живуть з дітьми близько 8–10 років. У вихованні малюків беруть участь майже всі дорослі члени групи: старші брати, сестри, самиці без власних дітей. Вони стежать за малюками, годують їх, доглядають, грають із ними.

3. Фізкультхвилинка

V. Узагальнення й систематизація знань

1. Практична робота. Складання схеми ланцюгів живлення

1. Оберіть правильний ланцюг живлення.

а) Водорості, риба, лисиця;

б) риба, лисиця, водорості;

в) лисиця, водорості, риба.

— Отже, що таке ланцюг живлення?

2. Складіть ланцюг живлення: миша, колос, лисиця, їжак.

Колос миша їжак лисиця.

3. Складіть ланцюг живлення в акваріумі.

2. Побудова ланцюгів живлення за зразком

Гриби білка куниця.

1. Сойка, жолудь, яструб.

2. Дятел, дуб, жук-короїд, тетерев’ятник.

3. Вовк, жолуді, кабан.

4. Коріння дуба, миші, лисиця.

3. Гра «Продовжте ланцюжок»

— На які дві групи розподіляються тварини за способом живлення?

а) Вовк, лисиця, ...;

б) заєць, вівця, ...;

в) акула, щука, ...;

г) корова, кінь, ...;

д) ведмідь, дятел, ...

4. Гра «Третій “зайвий”»

Кенгуру, ведмідь, верблюд.

Лисиця, тигр, лось.

Їжак, куниця, яструб.

VІ. Підбиття підсумків. Рефлексія

— Прочитайте висновки на с. 118.

— З чого складається ланцюг живлення?

— Які ланки входять до його складу?

— З якої ланки він завжди розпочинається?

VІІ . Домашнє завдання

С. 117–118.