ХМЕЛЬНИЦЬКЕ НАВЧАЛЬНО-ВИХОВНЕ ОБ"ЄДНАННЯ №28

ІНФОРМАЦІЙНО-МЕТОДИЧНИЙ КАБІНЕТ





КОНСПЕКТ ВІДКРИТОГО УРОКУ З ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ НА ТЕМУ: "ШЕВЧЕНКОВІ СЛОВА - ТО ПРАВДА ЖИВА"

4-В КЛАС






















ВЧИТЕЛЬ: ВОВНЯНКО Л.М.






М. ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ


Урок позакласного читання

ТЕМА: Шевченкові слова - то правда жива

МЕТА: Продовжити ознайомлення учнів з красою, неповторністю та чарівністю шевченкового слова, його автобіографічними даними, значенням творчості Т.Г. Шевченка для українського народу.

Показати, як українці шанують його пам'ять, викликати бажання глибше пізнати його творчість. Розвивати пам'ять, мислення, зв'язну мову, читацькі інтереси. Збагачувати словниковий запас учнів. Сприяти розвитку духовних цінностей та формуванню в школярів національної свідомості. Виховувати любов і шану до народного поета, бажання вивчати його твори.

МАТЕРІАЛ ДЛЯ УРОКУ: Портрет Т.Г.Шевченка, стінгазета, виставка творів Т.Г.Шевченка, буклет "Т.Г.Шевченко - видатний український поет і художник", матеріали міні-проекту "Т.Г.Шевченко - видатний син українського народу", фрагмент фільму "Дитинство Тараса", фільм "Дітям про Т.Г.Шевченка".

ОБЛАДНАННЯ: Мультимедійний екран, ноутбук, проектор.

ТИП УРОКУ: Усний журнал.

Хід уроку

  1. Організація класу.

1. Слухання вірша (читає вчитель)

Любі діти, у наш клас

Завітали люди щирі.

Привітайте в добрий час

Гостей усмішкою й миром.


Із цих промінчиків добра, які засвітилися на ваших обличчях ми розпочнемо наш урок. А урок незвичайний - це усний журнал.

II. Повідомлення теми і мети уроку.

1. Інтерактивна вправа "Роз'єднай речення".

Урокпозакласногочитання"Шевченковіслова-топравдажива"

- Яку пам'ятну дату вчора (9 березня) відзначала Україна?


2. Слухання вірша (читає вчитель)

Щовесни, коли тануть сніги, -

І на рясті просяє веселка.

Повні сил і живої снаги

Ми вшановуєм пам'ять Шевченка.

3. Завдання уроку.

Сьогодні на уроці ви:

- отримаєте нові знання про життя і творчість Т.Г.Шевченка

- будете вдосконалювати навички читання

- декламувати його вірші

- активно відпочивати

- брати участь в літературній вікторині та грі

- презентувати твори поета

Ш. Мотивація навчальної діяльності учнів.





Кожен свідомий українець повинен знати і пам'ятати імена своїх видатних співвітчизників, які внесли неоціненний вклад в розвиток своєї Батьківщини.

Тому на сьогоднішньому уроці ви будете розширювати свої знання про життя і творчість Т.Г.Шевченка - видатного сина українського народу. За свою активність на уроці та правильні відповіді ви будете отримувати додаткові бали. За повідомлення та вивчені вірші - по 2 бали, за усні відповіді - по 1 балу.

IV. Вивчення нового матеріалу.

Мовна розминка

Шевченко - наша слава,

Наш пророк і наш співець,

І за волю, за державу

Богом даний нам борець.

Ми відкриваємо першу сторінку нашого усного журналу "У кожного своя доля".

1. Перегляд фільму "Дітям про Т.Г.Шевченка".

- Діти, уважно перегляньте фільм і скажуть, що ви дізналися про життя Т.Г.Шевченка?



Відповіді на питання після перегляду фільму.

  • Коли і де народився Т.Шевченко?

  • Де пройшло його дитинство?

  • Ким були його батьки?

  • Ким став Тарас після смерті батьків? (спочатку наймитом, потім козачком)

  • Скільки років він був у заслані? (10)

  • Де в Україні був перепохований Т.Г.Шевченко?

  • Де знаходиться музей поета? (в. м. Каневі)

- Що назване іменем Т.Г.Шевченка? Що в нашому місті назване його іменем? (кінотеатр)

- Де ще крім України є пам'ятники поетові? (В Росіъ, Казахстані, Канаді, Франції)

- Де в нашому місті є пам'ятник Т.Г.Шевченку?

- Скількома мовами видано його твори? (33 мовами)

Історики мали домашнє завдання - підготувати повідомлення про життя Т.Г.Шевченка. Запрошуємо їх до слова.

Учень: Коли Тарасові минув другий рік, Шевченки з усією сім'єю переселилися до села Кирилівка. Велика була сім"я: батько Григорій, мати Катерина, три сестрички (Катря, Ярина, Марійка), два братики (Микита і Йосип), маленький Тарас та дідусь Іван. Всіх дев'ятеро.

Учениця: Я взнала, що мати переживала за долю своїх дітей.

Згодом Т.Г.Шевченко висловить її думки у вірші:

Як гірко, як нестерпно жаль,

Що далі вам немає з нами.

Ми вбогі, змучені раби,


Немає радісної днини.

Нам вік доводиться терпіти.

Не розгинати своєї спини.

- Дякую за повідомлення.

Друга сторінка "Тарас чумакує".

1. Повідомлення історика.

Я довідалась, що коли Тарасові минуло 9 років, померла його мама. Згодом в сім"ю прийшла мачуха зі своїми дітьми. Вона недолюблювала малого Тараса.

2. Опрацювання оповідання А.Лотоцького "Тарас чумакує".

а) читання мовчки (запам'ятайте незрозумілі слова)

б) словникова робота

Стріха, димар, церковна баня, чумак, віл, тирса, ясир, гайдамаки.

в) робота в групах:

1 ряд: підготувати стислий переказ оповідання;

2 ряд: скласти і записати план оповідання;

3 ряд: підготувати і записати 3 питання до тексту;

Визначення теми оповідання. (Розповідь про дитинство Тараса). Визначення мети оповідання. (Показати допитливість, вміння протистояти труднощам, вміння мріяти).

Третя сторінка "В Наймах"

Учениця: Я довідалася, що коли Тарасові виповнилося 11 років, від злиднів і важкої праці помер батько Тараса. Хлопчик залишився сиротою. Він взяв свою торбинку і пішов шукати собі долі.

Вчитель: Пізніше Шевченко напише:


Там батько, плачучи з дітьми, Брати на панщину ходили

(А ми малі були та голі), Поки лоби їм поголили.

Не витерпів лихої долі, А сестри! Сестри! Горе вам,

Умер на панщині. А ми Мої голубки молодії

Розлізлися межи людьми, Для кого в світі живете?

Мов мишенята. Я до школи - Ви в наймах виросли чужії,

Носити воду школярам. У наймах коси посивіють,

У наймах, сестри, й помрете?

Перегляд уривка з фільма "Дитинство Тараса".

- Будьте уважні під час перегляду і запам'ятайте, що батько перед смертю сказав Тарасові?

Учень: Я взнав, що немало мандрував Тарас по селах у пошуках людей, які б навчили його малювати. Багато знущань та кривди зазнав від дяка, до якого потрапив в науку. За найменшу провину його карали різками. Наука швидко закінчилася і Тарас пішов наймитувати і пас громадську отару овець.

Учень: Я знаю, що коли випадала вільна хвилина, Тарас брав крейду, вугілля, недогризок олівця і малював, де тільки міг; на стінах, на дверях, на аркуші паперу.



Мене 29 років і Шевченко з болем згадуватиме своє дитинство у вірші "Мені 13-й минало…"

Опрацювання вірша Т.Г. Шевченка "Мені тринадцятий минало…"

а) читання вірша швидко читаючими учнями - Запам'ятайте незрозумілі слова

б) словникова роботи

покликали до паю- на панщину помарніло - почало гірше виглядати

плоскінь - волокна з конопель ягнята- дитинчата овець

в) читання в парах

г) відповіді на питання

-Чи можна вірш "Мені 13-й минало…" назвати автобіографічним? Чому?

- Чим Займався 13-тилітній Тарас?

- Чому йому спочатку було добре та любо?

- Чому згодом все змінилося на гірше?

- Хто втішив Тараса?

- Як змінився настрій хлопчика, після того, як його привітала і поцілувала дівчина?

Фізкультхвилинка



Учень: Я дізнався, що коли Тарасові минуло 15 років, поміщик Енгельгард зробив його кімнатним козачком. Згодом разом з паном Енгельгардом він їде в Петербург, де починає вчитися у малярних справ майстра Ширяєва.

- На той час Тарас дуже хотів навчитися малювати. А для цього потрібно бути вільною людиною, щоб поступити на навчання.

Четверта сторінка "На волі"

Учень: На своїй життєвій дорозі Тарас в Петербурзі зустрів добрих і розумних людей: художника Карла Брюлова і поета Василя Жуковського. Вражені гіркою долею талановитого юнака, вони вирішили викинути його з кріпацтва.

Учень: Гроші на звільнення Тараса Григоровича з неволі були отримані від продажу на аукціоні портрета Жуковського, написаного Брюловим. 22 квітня 1838 року за 2500 рублів пан Енгельгард підписав "вольную" і на 24-оту році життя Тарас став вільною людиною. Він поступив на навчання до Петербурської академії мистецтв, де дуже наполегливо вчився. Недовго судилося Т.Г.Шевченку бути на волі.

П'ята сторінка "На засланні".

Учень: Я дізналася, що недовго судилося поетові бути вільним. За те, що він не належав до таємного товариства, яке ставило своєю метою визволення країни від


царського гніту, за те що писав про волю, цар Микола І наказав заарештувати поета і заслати в Киргизію до Орської фортеці, де він був рядовим солдатом царської армії.

Учень: На засланні довелось зазнати виснажливої солдатської муштри. 10 довгих років карався Шевченко без права писати й малювати, без книжок, серед дикого степу, між чужими людьми.

Учень: В 1857 році поет повертається із заслання в Петербург. Здоров"я було підірване. Три роки від боровся з недугою. Помер Т.Г. Шевченко 10 березня 1861 року в Петербурзі і був похоронений на Смоленському кладовищі. Згодом його тіло перевезли в Україну і поховали на Чернечій горі біля міста Канева над Дніпром.

Слухання вірша "Квіти Кобзареві" Н. Баврилюк-Шмурикової.

Шоста сторінка: "Життя коротке, але знамените".

- Уважно прослухайте інформацію і запам'ятайте її!

Т.Г.Шевченко був відомим поетом. Він написав багато літературних творів. Постарайтеся запам'ятати назви найбільш відомих творів Т.Г.Шевченка.

(учень читає інформацію зі слайду)

Готуючись до уроку, ми створили куточок творчості Т.Г.Шевченка.

Тут зібрані "Кобзарі" різних років видавництва, збірка віршів Н.Гаврилюк-Шмурикової "Два Тараси". Є буклет та матеріали міні-проекту "Т.Г.Шевченко - видатний син українського народу".

Презентація стінгазети.

Вчитель: Вірші Шевченка відомі всього світу. Люблять твори великого Кобзаря за правду, щирість та простоту. У своїх віршах він писав про тяжке життя селян-кріпаків, життя дітей-сиріт, про мальовничу українську природу.

Слово надаю літераторам.

(Звучать вірші "Садок вишневий коло хати", "Реве та стогне Дніпр широкий",

"Заповіт" - Яке своє останнє бажання Т.Шевченко висловив у цьому вірші?

- До чого закликає Шевченко український народ? (До боротьби за волю)

Заклик до боротьби актуальний і тепер. Сьогодні українці на сході відстоюють кордони нашої Батьківщини, боряться за незалежність та свободу України.

Ким ще був Т.Г.Шевченко? (Талановитим художником).

Він написав 60 власних автопортретів, малював жанрові малюнки та пейзажі.

Гра "Закінчи речення"

Дивлюсь, аж світає, Садок вишневий біля хати.

Край неба палає, Хрущі над вишнями гудуть.

Соловейко в темнім гаї Плугатарі з плугами йдуть.

Сонце … (зустрічає) Співають ідучи … (дівчата)

А матері вечерять … (ждуть).

Тече вода з-під явора

Яром на долину.

Пишається на водою

Червона … (калина)

Літературна вікторина "З якого твору рядки?"

Ще треті півні не співали, Думи мої, думи мої,

Ніхто ніде не гомонів Лихо мені з вами!

Сичі в гаю перекликались, Нащо стали на папері

Та ясен раз у раз скрипів Сумними рядками?...


Світає, край неба палає, Щоб лани широко лапі,

Соловейко в темнім гаї І Дніпро, і кручі

Сонце зустрічає Було видно, було чути,

Як реве ревучий.

Підсумкове тестування

І варіант

1. Коли народився Т.Г.Шевченко?

а) 9 березня 1814р. б) 8 березня 1814р. в) 9 березня 1815р.

2. Де народився майбутній поет?

а) в селі Кирилівка на Черкащині

б) в селі Моринці на Черкащині

в) в селі Вербівка на Черкащині

3. Ким були батьки Тараса?

а) робітниками

б) селянами-кріпаками

в) наймитами

4. Чим займався Тарас, коли став сиротою?

а) пас громадську отару овець

б) був козачком пана Енгельгарда

в) вчився у школі

5. Коли Тараса Шевченка викупили з кріпацтва?

а0 в 1838р. б) в 1846р. в) в 1841р.

6. В якому навчальному закладі навчався Т.Г. Шевченко?

а. в Академії мистецтв

б) в академії сільського господарства

в) в Академії трансепту

7. Коли вийшов в світ перший "Кобзар" Т.Г.Шевченка?

а) в 1850р. б) в 1840р. в) в 1860р.

ІІ варіант

1. Де народився майбутній поет?

а) в селі Кирилівка на Черкащині

б) в селі Моринці на Черкащині


в) в селі Вербівка на Черкащині

2. Коли народився Т.Г.Шевченко?

а) 9 березня 1814р. б) 8 березня 1814р. в) 9 березня 1815р.

3. Ким були батьки Тараса?

а) робітниками

б) селянами-кріпаками

в) наймитами

4. Коли Тараса Шевченка викупили з кріпацтва?

а0 в 1838р. б) в 1846р. в) в 1841р.

5. Чим займався Тарас, коли став сиротою?

а) пас громадську отару овець

б) був козачком пана Енгельгарда

в) вчився у школі

6. Коли вийшов в світ перший "Кобзар" Т.Г.Шевченка?

а) в 1850р. б) в 1840р. в) в 1860р.

7. В якому навчальному закладі навчався Т.Г. Шевченко?

а. в Академії мистецтв

б) в академії сільського господарства

в) в Академії транспорту




V. Підсумок уроку

1. Складання асоціативного куща

2. Слово вчителя

Не знайдеться в Україні такої людини, яка б не знала імені великого Кобзаря, не читала його творів. Вірші поета стали улюбленими творами багатьох поколінь українців.

Ми повинні вчитись так любити свою рідну землю, свою родину та свій народ, як умів це робити Т.Г.Шевченко.

Він був поетом волі в час неволі. Поетом доброти в засиллі зла. Була у нього незвичайна доля. Та доля Україною була.

Метою чистої дошки.

VI. Домашнє завдання.

1. Прочитати 2 вірші Т.Г.Шевченка (на вибір)

2. Один вірш вивчити напам'ять (за бажанням)

3. Підготувати повідомлення "Моє ставлення до Т.Г.Шевченка"