Тема «Колискова пісня. Дитячий фольклор (дражнили, лічилки, забавлянки)»

Мета:

-         Визначити ознаки жанру колискової пісні і пісень дитячого фольклору.

-         Формувати навики порівняльного аналізу і логічне мислення;

-         Розвивати навики індивідуального та сольного виконання.

-         Розвивати навики обґрунтованої оцінки звучання при виконанні пісень.

-         Формувати інтерес до українського фольклору.

-         Виховувати відчуття смаку.

-         Формувати відчуття приналежності до української національної музичної культури.

Методи: Бесіда, розповідь, дискусія, аналіз і порівняння проблемно-

пошукових ситуацій, узагальнення, метод емоційного впливу, ситуації успіху.

Тип уроку: урок вивчення і вдосконалення матеріалу.

Форма уроку: традиційна форма уроку з використання творчих та інтерактивних завдань

Наочні посібники: нотний текст пісні, підручник, посібник, дидактичний

матеріал.

Ілюстративний матеріал: репродукції.

ТЗН: магнітофон, аудіозаписи, відеозаписи.

Використовувана література: словник музиканта, матеріали журналів.

Хід уроку

Спи, дитинко, спи

Очка зажмури.

Можеш, рибко, тихо спати

Над тобою рідна мати

Шепче молитви.

Спи, дитино, спи!

 

Ходити кіт по горі

Носити сон в рукаві.

Всім діточкам продає

А Ганнусі так дає.

 

Кота, кота, коточок!

Поїв бабин медочок

Та й ще каже: «То не я

То бабине котиня».

Українська народна пісня

 

1.     Музичне привітання. Організаційний момент

2.     Актуалізація опорних знань і практичних навиків

Завдання – загадка

Назвіть жанр музичного мистецтва, коли дорослі виконують тихеньку пісню заспокійливого характеру дітям.

3.     Мотивація повчальної і пізнавальної діяльності учнів.

Учитель. Народні пісні у давнині мали прикладний характер. Пісні допомагали працювати, веселитися, жартувати, спілкуватися з вищими божественними силами у спеціально створених обрядах - святах, прославляли героїв, рятівників, допомагали признатися у коханні, допомагали пережити горе, розповідали о родинних взаємовідношеннях, о почуттях та інш….

Питання класу:

Як старше покоління передавало свій досвід? В яких формах це відбувалося?

Наведіть приклади.

Учитель. Казками, билинами, думами, піснями, іграми з давнини старше покоління вчило дітей розуму, передавали свій досвід наступним поколінням. Діти набували свій життєвий досвід в іграх, дитячих забавах та ін..

4.     Подання нового матеріалу

Учитель. Форми дитячого фольклору дуже різноманітні. Чому?

·        В давнину спів над колискою мав магічний сенс: воно рятувало дитину від хвороб і знегод. Пізніше колискові пісні втратили своє первинне значення і залишилися в життя як музичне запрошення малюка до сну.

Питання класу:

Чи є казкові чи фантастичні персонажі у колискових? Назвіть деяких героїв колискових пісень.

Учитель. Тематика колискової пісні пов'язана з фантастичними, казковими сюжетами: у них живуть герої – Сон, Дрімота, Котик. Найголовнішим вважається образ Кота, тому що в давнину кіт вважався покровителем дитячого сну, оберігав дитину від злих сил. Часто в українських колискових піснях мовиться про любов матери до малюка, про майбутньому дитини.

В колискових часто зустрічаються заспіви і приспіви, де розспівуються явні звуки «а», «у» і слова «баєві», «люлі». Колискова пісня повинна бути спокійною з тихою мелодією, мірним ритмом, що ніби «колише»,яка виконується в повільному темпі і тихим звуком.

5.     Слухова інтерпретація

Прослуховування української народної пісні «Колисанка».

Питання для обговорення та аналізування:

Хто герої пісні? Які засоби музичної виразності допомагають дитину заколисати?

6.     Вокально-хорова інтерпретація

Українських колискових пісень «Повішу я колисочку», «Ой ходити сон коло вікон».

Алгоритм інтерпретації

·        Опрацювати поетичний текст,

·        порівняти пісні за змістом, характером, образами, та засобами виразності.

·        Вокально-хорова імпровізація.

 

Питання класу:

Чим займаються діти коли не сплять? Чи навчають ігри спілкуванню дітей між собою? Чи є якісь закони, правила? Чому правила спілкування для дітей краще запам’ятовуються у формі гри?

Учитель. Жанр дитячої пісні дуже різноманітний. Серед них є короткі музично-поетичні ритмічні форми : потешки, дразнилки, лічилки. Ви добре знайомі з цими творами, стикаєтеся з ними в житті, але рідко хто знає, що ці форми дитячого фольклору мають стародавню історію і своїм корінням, як і колискова пісні йдуть в століття.

Питання класу:

Для чого співають потешки? Що це за слово? Які потешки ви знаєте з дитинства?

Учитель. Потешки супроводжуються рухами і жестами, які створюють у дитини гарний настрій. Тематика потешек різноманітна, але більше всього в ній мовиться про маленьких тварин: конячці, котику, ластівці, сороці, мишці, і інших. Поетичним світом потешек є світ глазами дитини. Потешки складаються з римованих рядків (4 рядки). Мелодія потешек наспівна і може бути речитативною. Потешки виконуються одноголосно дорослими і старшими дітьми для малюків з рухами пантомими. Всім відомі потешки: «Одна ніжка тупоче», «Тосі, Тосі лапці», «Ой без дуди, без дуди» та ін.

Питання класу:

Що це за жанр дразнили? Для чого дітей дразнять? Хто дразнить? Як потрібно дразнити? Які дразнили ви знаєте? Для кого ви вживали дразнили?

Учитель. Дразнилки зазвичай висміюють недоліки дітей. У основі сюжету дразнилок – звернення до конкретного персонажа. Образ дразнилки є конкретним адресатом. Вірші дразнилок варіюються і грунтуються на музично-ритмічній декламації. Виконуються дразнилки дитячим колективом одноголосно і гучним звуком. Часто виконують дразнилки: «Іван-Галаган», «Хведя-Редя-помазок», «Гріцько-тіцько» і ін. Давайте продекламуємо одну з дразнилок, використовуючи прийом «Ріпи».

Питання класу:

Кого потрібно лічити?Для чого? Як цей процес відбувається?

Учитель. Лічилки – це невеликі музикально - поетичні твори, в основі яких розкриття різних життєвих колізій, ситуацій за допомогою елементів рахунку. Лічилка живе в дитячій грі, де головними персонажами є птахи і тварини. У грі драматизація поєднується з рухом і, лічилка як поетична і музична заставка, говорить дітям про початок гри і коментує її розвиток. відомі лічилки «Лісова лічилка», «Считалочка» і ін.

7.     Театралізація

І.Кишко «Дід Мороз і діти». Пластичне інтонування і виконання ритмічно-танцювальних рухів.

8. Підведення підсумків

Дитячий фольклор - джерело людської мудрості, виразник народного світогляду, скарбниця національної духовності. Дитячий фольклор складається з:

зразки усної народної словесності, які виконуються дорослими для дітей;

різножанрові фольклорні твори, які побутують у дитячому середовищі;

зразки усної творчості, які виникають і існують внаслідок спілкування дітей.

 

9. Домашнє завдання

Намалювати малюнок до улюбленої дитячої пісні.



3