Тема. Орнамент та види орнаментів. Рапорт. Поняття про композицію у вишивці. Символи в українській народній вишивці.Методи проектування: комбінування. Моделі-аналоги. Виявлення найкращих ознак у кожному зразку.


Мета: дати поняття про орнамент, його види та форми; удосконалити вмінняі навички створення орнаментів різних видів, перетворення реальних форму декоративні; ознайомити з особливостями узагальнення та стилізації природних форм у різних видах декоративно-прикладного мистецтва;формувати творче та образне мислення; розвивати фантазію; виховувати естетичне ставлення до творів народного декоративно-прикладного мистецтва.

Обладнання: ілюстрації вишивок, вишиті вироби і матеріали для вишивання, зразки вишитих виробів.

Тип уроку: формування умінь та навичок учнів.

Структура уроку

І. Організаційний момент……….. 7 хв.

II. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів……….10 хв.

III. Вивчення нового матеріалу……………………….. 15 хв.

IV. Практична робота............................................7хв.

V.Закріплення нових знань і вмінь учнів…………….4 хв.

VІ. Підсумки уроку……………………………………….2хв

VI. Домашнє завдання…………………1 хв.

Хід уроку


І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Привітання з класом. Концентрація уваги учнів та перевірка їх наявності. Організація і перевірка готовності учнів до роботи, створення позитивної емоційної атмосфери. Призначення чергових.

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ УЧНІВ

  • Як ви думаєте, що таке орнамент?

  • Як ви думаєте, що таке рапорт?

  • Які є символи в українській вишивці?

ІІІ.ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Орнамент – це візерунок, побудований на ритмічному чергуванні і поєднанні різних елементів.

Види орнаментів:

- зооморфний

- геометричний

- рослинний

- рослинно-геометризований

- геральдичний

- предметний

-каліграфічний

- антропоморфний.

Рапорт – найменша частина орнаменту, яка рівномірно повторюється.



У давнину основні орнаментальні мотиви відображали елементи символіки різних стародавніх культів. Протягом багатовікової історії мистецтва вишивання прямий, безпосередній зміст символічних зображень поступово стирався. Однак, хоча орнаментальні форми дійшли до нас дещо трансформованими, можливо, більш абстрактними, символіка їх в основному збереглася завдяки традиції.

Багато таємниць можуть розкрити давні орнаменти. Розгадуючи їх, ми починаємо розуміти, що мова символів предків передавала нам своє ставлення до природи. Схиляючись перед нею, як би просячи в неї милості, захисту, заступництва, древній майстер виводив рукою своєрідні заклинання у вигляді орнаменту.

Зауважимо, що народ ретельно відбирав з безлічі знаків і дбайливо зберігав лише ті, що, на його думку, сприяли блага, гарному врожаю, достатку, удачі

Не рубай, братику, білої березоньки,

Не коси, братику, шовкової трави,

Не зривай, братику, чорного терену.

Біла березонька - то я молоденька,

Шовкова трава - то моя руса коса,

Чорний терен - то мої карі очі...

(із народного фольклору).

Б е р е з а - символ дівочої ніжності, чистоти, родючості. Як з дубом пов'язують чоловічу частину людства, так із березою - жіночу. Волхви забороняли зрубувати у Священних гаях березу, адже за стародавніми уявленнями, на її гілці живе Божество. Березовий сік повертає здоров'я людині. Березовим гіллям з трійчатими листочками заклечували хату на славу Святої трійці: Отця, Сина і Святого Духа. Березове віття, яке використовували в троїцьких або в інших обрядах, розцінювали як особливий надійний оберіг від блискавки, грому та граду.

Одним із найстаріших дерев в Україні вважається вишня.

В и ш н я - символ весни, краси, мужності, взаємної любові. В багатьох мовах слово вишня має слов'янський корінь. В сиву давнину вишня використовувалась в Новорічних обрядах замість ялинки, адже свято Прабога Сварога - це Різдво світу (25 грудня). Ялинку запровадив Петро І значно пізніше. Слово вишня однокореневе із словом "Вишній" і означає "божественне дерево". В дохристиянській вірі Бог вважався вишнім або Всевишнім. Про це свідчить прадавня новорічна пісня-молитва, яка й понині живе в карпатському регіоні:

З осені наші предки пересаджували вишню в діжку і вирощували аж до Нового року. Добрим знаком було зацвітання вишні до Нового року, що віщувало щасливу долю дівчині.

К в і т к о в і т а р о с л и н н і мотиви посідають основне місце в українській рослинній орнаментиці. Досить часто в вишивковій орнаментиці зустрічається вінок, який сплітали із рослин та квітів у вигляді круга. Своєрідним вінком у геометричному орнаменті є повторення рапорту.

В і н о к - символ Матері-Землі, символ квітучості, багатства, продовження роду. Вінок, як ритуальний предмет багатьох обрядових дійств, щедро оспіваний в стародавніх буковинських колядках:

...Вінчуємо вас вінцем-зеленцем,

Вінцем-зеленцем, хорошим хлопцем.

Вінок відігравав велику роль у житті кожної людини, особливо в дівочій долі. Адже з вінком пов'язана пора юності, пора кохання.

В Купальську ніч, коли вся природа буяє зеленню, скріплюються любов'ю серця молодих. В цю ніч молодь отримує велику цілющу силу від вогню і води, найбільшу чародійну силу від Матері-Землі. Дівчата сплітають духмяні вінки із квітів і трав, кладуть їх на голови і, разом з молодими хлопцями, перестрибують через вогонь. Потім пускають вінки на воду, приліпивши до кожного воскову свічку. Цим ритуалом дівчата передбачали свою долю. Вінок щедро оспіваний в українському фольклорі:

В гаю зелененькім, соловій щебече,

Там дівчина мила, віночок ушила,

З барвіночку.

Ушила, ушила, на Дунай пустила:

- Плинь, плини віночку, гарний барвіночку

За миленьким.

Важливе місце посідає вінок в ураїнському народному вбранні. Український віночок - це своєрідний оберіг, наділений чаклунською силою. В український вінок наші предки вплітали 12 цілющих рослин. Серед них - безсмертник, деревій, барвінок, калина, мак, хміль, ружа, незабудка, чорнобривці, любисток, ромашка, волошка, кульбаба, цвіт вишні та яблуні, волошки.

Кожна рослина має свою символіку, свої цілющі властивості. Найпочесніше місце належало символу нескореності - деревію, в народі цю квітку називали деревцем.

  • барвінок - символ невмиручості;

  • безсмертник - символ здоров'я та вічності; цвіт вишні та яблуні - символ материнської любові;

  • ружа символізує віру, надію і любов;

  • любисток - символ людської відданості;

  • ромашка символізує доброту і ніжність;

  • хміль - символ гнучості та розуму;

  • васильок - символ святості і чистоти;

  • мак - символ краси та молодості;

  • калина - символ дівотства, символ українського роду;

  • волошка - символ дівочої скромності і ніжності;

  • кульбаба - символ сонячного тепла;

  • чорнобривці символізують юнацьку красу;

  • незабудка - символ доброї памяті.

Наші прабабусі знали багато секретів щодо часу плетіння та зберігання вінків. Існувало багато старовинних рецептів рослинних соків, в яких замочували квіти для довгого зберігання в свіжості. Ці рецепти були великим секретом і передавальсь від покоління до покоління, як родинні реліквії.

В обжинкових обрядах вінок із колосся символізував завершення жнив. Своєрідним атрибутом весільного вбрання померлої нежонатої людини був поховальний вінок, сплетений із барвінку, або вічно-зелених рослин.

Та найбільшу роль відігравав вінок у весільному обряді. Слово "вінок" однокореневе з словом "вінчання". Саме церемонія вінчання, під час якої молодих прикрашають вінцем, є кульмінаційним ритуалом весільного обряду. Для дівчини мати на голові вінок - означало вийти заміж. В одній із буковинських пісень співається:

Вінки із барвінку шиють молодим перед весіллям: молодій - на голову, а молодому, у вигляді сердечка, причіпають до грудей.

Вишитими орнаментальними вінками щедро прикрашені весільні сорочки та весільні рушники. Вишиваний рослинний, а також і геометричний орнамент української вишивки являє собою своєрідний вінок із окремих елементів, які ритмічно повторюються на тлі вишивки.

До послуг сучасних модельєрів, а також аматорів крою, шиття і ви­шивки представлений широкий вибір спеціалізованих видань. Вони прекрасно ілюстровані та містять інформацію про сучасні матеріали та фурнітуру, напрямки моди, корисні поради з виконання швейних, вишивальних робіт тощо.

Журнали мод (наприклад, «Вигdа», «Воtique» та ін.) описують кожну представлену модель одягу (особливості фасону, деталі, вид матеріалу, фурнітуру, додаткові аксесуари тощо), містять фотографії та викрійки (як правило, на кілька розмірів).

(продемонструвати відповідні видання.)

Представлені в журналах й альбомах викрійки та схеми копіюють­ся у такі способи:

  • за допомогою кальки;

  • за допомогою копіювального паперу;

  • методом ксерокопіювання.

(продемонструвати прийоми користування калькою та копію­вальним папером.)

Від чого залежить вибір способу копіювання?

Вибір способу копіювання залежить від розмірів обраних схем, способу їх показування в журналі. Метод ксерокопіювання дає мож­ливість одержати зменшену або збільшену копію схеми, викрійки.

Розповідь учителя.

Об'єкт технологічної діяльності можна не тільки скопіювати, але й створити новий, використовуючи моделі-аналоги і метод комбіну­вання.

У цьому випадку в моделях-аналогах обираються найкращі ознаки (форма деталей, матеріали, оздоблення та ін.) і створю­ється модель, що поєднує ці ознаки. Не слід забувати такі показ­ники якості готового виробу функціональність, економічність, технологічність.

Охарактеризуйте яку-небудь модель з урахуванням цих якостей.

IV. ПРАКТИЧНА РОБОТА.

Створення моделі виробу з використанням методу комбінування

Інструменти, матеріали, обладнання: аркуш паперу (формат А4), ко­льорові олівці, лінійка; ілюстрації виробів, журнали мод й інші спеціалізовані видання, зразки готових виробів.

Методичні рекомендації.

Роботу можна організувати, об'єднавши учнів у творчі групи. Ро­бота завершується демонстрацією розроблених ескізів, оцінкою їх доцільності та відповідності призначенню виробу.

Послідовність виконання.

  1. Виберіть моделі-аналоги об'єкта проектування.

  2. Розгляньте їх уважно, відберіть кращі, на ваш погляд, ознаки (форма деталей, види оздоблення, матеріал).

  3. Створіть нову модель, використовуючи ці ознаки.

  4. Намалюйте ескіз моделі.

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

1. Які види орнаментів ви знаєте?

2. Що таке рапорт?

3. Символи в українській народній вишивці які ви заєте?

V.ПІДСУМКИ УРОКУ

Заохотити учнів, які створили найбільш цікаві моделі в ході виконання практичної роботи.

Заключне слово вчителя.

Метод комбінування дає можливість створювати нові моделі, ви­користовуючи певні ознаки моделей-аналогів, а також додаючи нові. При цьому можна виявити свої творчі та художні здібності.

VI.ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

знайти в журналах різні види орнаментів;

визначити рапорт одного з орнаментів і замалювати його в зошиті.