Тема. Орнамент та види орнаментів. Композиція у вишивці. Символи в українській народній вишівці.
Мета: поглибити знання учнів про українську народну вишивку як вид декоративно-прикладного мистецтва; ознайомити учнів із правилами створення композиції, її регіональними особливостями; навчити складати орнаменти української вишивки на основі набутих знань; розвивати увагу й образне мислення, творчість, художні та естетичні здібності; виховувати наполегливість, цілеспрямованість; формувати національну свідомість, прищеплювати учням любов до народного мистецтва.
Матеріали, обладнання, наочність: зразки готових вишиванок, інструкційні картки, зразки орнаментів, формат А4, клей, ножиці та креслярські інструменти, комп’ютер, проектор, мультимедійна дошка, презентація.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Перевірка присутніх на уроці.
Організація робочого місця, наявність матеріалів, обладнання, пристосувань.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Зверніть увагу на зразки готових вишивок. Які мотиви використовуються для зображення узорів?
Як по іншому можна назвати узори на вишиванках?
Що називають орнаментом?
Які орнаменти ви знаєте?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Ми бачимо на вишиванках різноманітні рослини, птахів, людей, лінії, хрестики, кривульки та інші зображення. Усе це символіка, через яку розкривається ставлення українців до таких філософських понять, як Усесвіт, життя на Землі, народження, осмислення свого місця та покликання.
ІV. Повідомлення теми та визначення мети уроку
Тема нашого сьогоднішнього уроку: Орнамент та види орнаментів. Рапорт. Композиція у вишивці. Символи в українській народній вишівці.
Разом з учнями учитель визначає мету: поглибити знання учнів про українську народну вишивку як вид декоративно-прикладного мистецтва; ознайомити учнів із правилами створення композиції, її регіональними особливостями; навчити складати орнаменти української вишивки на основі набутих знань; розвивати увагу й образне мислення, творчість, художні та естетичні здібності; виховувати наполегливість, цілеспрямованість; формувати національну свідомість, прищеплювати учням любов до народного мистецтва.
V. Постановка завдань перед учнями
Знати: поняття «орнамент», його види, правила створення композиції, символіку, окремих елементів у вишивці.
Уміти: створювати орнаменти та композицію для вишивання.
VІ. Вивчення нового матеріалу
Вишивки передаючи ознаки тієї чи іншої місцевості, різняться між собою за орнаментом, технікою виконання, та кольоровою гаммою. Художня якість вишивки здебільшого залежить від композиції малюнка.
Орнамент,види орнаментів. Рапорт
Згадаємо з уроків образотворчого мистецтва. Що називають орнаментом?
Орнамент – це декоративна композиція, яка складається з елементів,що ритмічно повторюються, чергуються.
Частину художніх елементів, які ритмічно повторюються по всій довжині і ширині,називають рапортом.
За мотивами орнаменти поділяються на кілька груп:
Геометричний орнамент – складається з поєднаних у кольорі геометричних елементів, які чітко чергуються.
Рослинний – складається з рослинних елементів , декоративно стилізованих квітів, листя, гілок тощо.
Зооморфний – характеризується орнаментальними композиціями, як реалістичними, так і стилізованими зображеннями птахів, тварин, риби.
Антропоморфний – стилізоване зображення силуетів людей.
Предметний – складається із зображення предметів побуту, знарядь праці, відпочинку, атрибутики театрального мистецтва, музичних інструментів тощо.
Каліграфічний – утворюється з окремих літер або елементів тексту.
Пейзажний – реалістичне або стилізоване зображення мотивів природи, архітектурних пам’яток тощо.
Геральдичний – це композиція із зображенням гербів, орденів, медалей,емблем, значків.
У вишивці велике значення має те, як розміщена вишивка на тканині.
Типи орнаментів Стрічковий – у вигляді прямої чи криволінійної орнаментальної смужки, що прикрашає середину виробу чи обрамляє його.
Сітчастий – уся поверхня заповнена узором.
Центричний (розетковий) – окремі елементи орнаменту вписані у квадрат, коло, ромб або інший багатокутник, розташований у центрі.
Гра «Що в названому переліку є зайвим?»
Геометричний, рослинний, антропоморфний, пейзажний, зооморфний, стрічковий, предметний, геральдичний, каліграфічний.
Композиція, вимоги до створення композиції
Композиція – творче поєднання елементів узору, об’єднаних змістом, кольором, формою.
Композиція вишивки для виробу повинна відповідати певним вимогам:
Узор повинен відповідати характеру переплетення ниток і роду волокон тканини;
Вишивка повинна відповідати вимогам до даного виробу, не повинна заважати його практичному призначенню.
Правила композиційної побудови для вишивання:
відповідність основній темі;
знаходження композиційного центра;
пропорційність і симетричність розташування елементів узору;
рівновага і закон ритму.
Щоб вишивка виглядала гарно, необхідно правильно розмістити її на виробі, а форми й розміри її повинні гармоніювати з формою й розмірами виробу. Узор виробу має бути і не занадто маленьким, і не дуже великим, розміщувати його потрібно в тій частині, яка найбільше привертає до себе увагу. Це і є композиційний центр. Якщо узори симетричні, то не можна допускати зміщення елементів вгору чи вниз, вліво чи вправо. Саме тому орнаментальну смугу на виробах слід вишивати з середини рапорту й середини малюнка.
Мотиви – символи в українській народній вишівці.
На початку уроку ми вже говорили про знаки – символи, які змінювались з розвитком суспільства і набули магічного значення. Звернімось ще раз до їх тлумачення.
Пряма лінія – земля.
Прямокутник (квадрат , ромб з крапкою посередині ) - символ землі , засіяної ниви .
Хвилясті лінії ( кривульки , нескінченність) - символ води , яка давала життєву силу людям , тваринам і рослинам .
Трикутник - гори.
Хрест – вогонь.
Крім того , ці символи можуть вишиватися разом.
Крім цього існує зооморфна символіка.
Уж ( зигзаг , сигма , кривулька , вісімка ) - це знак бессмертья, має лікувальну властивість .
Кінь - символізує небо і космос.
Птахи - небесні вісники.
Голуби - є священними птахами, символізують чистоту.
Лелека - уособлює добро.
Зозуля - символ вирія де живуть душі предків.
Півень - священний птах , який сповіщає про настання світанку.
Павич - символ краси і пишності.
Ластівка – символ доброї звістки.
Також і рослини на вишівці мають своє значення.
Символіка рослин.
Полуниця – символ сонця.
Виноград - символ радості та краси створення сім’ї.
Берегиня – символ матері природи, яка створює гармонію життя.
Лілія - народження, розвиток та безперервність життя.
Червона троянда - символ дівочої краси і чистоти.
Мак - несе в собі незабутню пам'ять роду, символізує зв'язок зі світом предків, безсмертя.
Хміль - знак розвитку, молодого буяння, родючості та любові.
Символіка кольорів
1. Чорний - символізує землю, а земля, як усім відомо, з української літератури, це годувальниця.
2. Червоний - цей яскравий красивий колір означає радість, пристрасть, любов і життєлюбність.
3. Білий - джерело чистоти, непорочності, святості. Білий колір раніше дуже цінували, тому навіть обручки робили тільки з срібла, вони були як обереги.
4. Синій - колір небосхилу і води. Є символом очищення, душевного спокою та позбавлення від хвороб ( теж можна назвати своєрідним оберегом ).
5. Зелений - колір рослин, є символом весни і молодості.
6. Жовтий - є символом нічних світил місяця і зірок, але в теж час вважається кольором розлуки. До речі, за народною традицією українці не дарують коханим людям квітів жовтих кольорів, оскільки такий букетик може стати останнім.
Гра «Світлофор»
Учитель пропонує учням трошки розім’ятися і пограти в гру «Світлофор».
Правила гри.
Учитель зачитує певні твердження (як правильні, так і неправильні).
Учні за допомогою сигнальних карток будуть погоджуватися з ним або не погоджуватися. (Якщо учні згодні зі словами учителя, вони піднімають зелену картку. Якщо не згодні – червону). (слайд 24)
Композиція – творче поєднання елементів узору, об’єднаних змістом, кольором, формою.
Рапорт–це декоративна композиція, яка складається з елементів, що ритмічно повторюються, чергуються.
Прямокутник (квадрат , ромб з крапкою посередині ) - символ землі, засіяної ниви .
Хрест символізує гори.
Зозуля - символ вирія де живуть душі предків.
Ластівка- символ краси і пишності.
Чорний колір - символізує землю.
Синій колір джерело чистоти , непорочності , святості.
Хміль – символ кохання.
Полуниця - символ радості та краси створення сім’ї.
VІІ. Практична робота
Перед початком роботи діти повторюють правила техніки безпеки при роботі з ножицями.
Учні класу поділені на 4 групи. Кожній групі дається окреме завдання.
Учні самі розподіляють обов’язки між членами групи.
Практична робота (1 група)
Створити композицію з використанням символів – мотивів для вишивання рушничка. Орнамент розташувати симетрично. Орнаментальну смугу на виробах слід розміщувати з середини рапорту й середини малюнка.
Презентувати свою композицію.
Під час презентації дати відповіді на такі питання:
Для якого виробу ви створювали композицію? (серветка, рушничок).
Який вид орнаменту ви обрали для неї? (геометричний, рослинний, зооморфний, антропоморфний, пейзажний, предметний, геральдичний, каліграфічний).
Як розташований орнамент на виробі? (симетрично, асиметрично).
Яку обробку ви обрали для країв виробу? (торочки, мереживо, петельний шов, у підгін з закритим зрізом).
Практична робота (2 група)
Створити композицію з використанням символів – мотивів для вишивання рушничка. Орнамент розташувати асиметрично.
Презентувати свою композицію.
Під час презентації дати відповіді на такі питання:
Для якого виробу ви створювали композицію? (серветка, рушничок).
Який вид орнаменту ви обрали для неї? (геометричний, рослинний, зооморфний, антропоморфний, пейзажний, предметний, геральдичний, каліграфічний).
Як розташований орнамент на виробі? (симетрично, асиметрично).
Яку обробку ви обрали для країв виробу? (торочки, мереживо, петельний шов, у підгін з закритим зрізом).
Практична робота (3 група)
Створити композицію з використанням символів – мотивів для вишивання квадратної серветки. Орнамент розташувати симетрично. Орнаментальну смугу на виробах слід розміщувати з середини рапорту й середини малюнка.
Презентувати свою композицію.
Під час презентації дати відповіді на такі питання:
Для якого виробу ви створювали композицію? (серветка, рушничок).
Який вид орнаменту ви обрали для неї? (геометричний, рослинний, зооморфний, антропоморфний, пейзажний, предметний, геральдичний, каліграфічний).
Як розташований орнамент на виробі? (симетрично, асиметрично).
Яку обробку ви обрали для країв виробу? (торочки, мереживо, петельний шов, у підгін з закритим зрізом).
Практична робота (4 група)
Створити композицію з використанням символів – мотивів для вишивання квадратної серветки. Орнамент розташувати асиметрично.
Презентувати свою композицію.
Під час презентації дати відповіді на такі питання:
Для якого виробу ви створювали композицію? (серветка, рушничок).
Який вид орнаменту ви обрали для неї? (геометричний, рослинний, зооморфний, антропоморфний, пейзажний, предметний, геральдичний, каліграфічний).
Як розташований орнамент на виробі? (симетрично, асиметрично).
Яку обробку ви обрали для країв виробу? (торочки, мереживо, петельний шов, у підгін з закритим зрізом).
VІІІ. Підсумки уроку.
Рефлексія
Бесіда
Що нового ви дізналися на уроці?
Чому ви навчилися на уроці?
2. Повідомлення й пояснення оцінок за урок.
3. Аналіз причин типових помилок.
ІХ. Домашнє завдання: вивчити основні поняття, які вивчались на уроці.
Прибирання робочих місць.
ДОДАТКИ
ЗРАЗКИ РІЗНИХ ВИДІВ ОРНАМЕНТІВ
РОБОТИ ВИКОНАНІ УЧНЯМИ НА УРОЦІ
1 ГРУПА
2 ГРУПА
3 ГРУПА
4 ГРУПА