29.04.2015

Тема. Рослини і тварини луків

Мета: ознайомити учнів з різноманітністю рослин і тварин луків; вчити пояснювати зв’язки у живій природі на прикладі луки; розвивати пізнавальну активність, уміння спостерігати, порівнювати, узагальнювати і робити висновки; виховувати почуття пре­красного.

Обладнання: підручник, робочий зошит, кросворд, загадки, вірші, додаткові завдання.

Хід уроку

I. Організаційний момент

1 Вправа «Погода»

—Яка заразпора року?

—Який місяць?

—Яке число?

—Тепло чи холодно надворі?

—Який стан неба?

—Яка температура повітря?

—Чи були сьогодні протягом дня опади?

2 Запитання для повторення

Розгадування кросворда «Луки»


1.




Л




2.

У




3. К





4.





И



1) Не мотор, а гуде, не пілот,

а летить, не гадюка, а жалить.(Бджола)

2) Сам чорний, та не ворон, є роги,

та не бик, шість ніг безкопит.(Жук)

3) Летить —пищить, сяде —мовчить.(Комар)

4) На капусті я вродився

І капустою живився,

На капусті я вмер,

Та ізнов ожив тепер.

Тільки вже й не той я став,

Що в капусті плазував:

Не плазую, а літаю,

Бо прегарні крильця маю.(Метелик)

II. Повідомлення теми і мети уроку

—Тема нашого уроку «Рослини і тварини луків».

III. Вивчення нового матеріалу

1 Розповідь учителя з елементами бесіди

Розглядання ілюстрацій про луки.

—Що зображено на ілюстраціях?

—Чому ви вважаєте, що на ілюстраціях зображено саме луки? (Ми бачимо траву, квіти, немає дерев, кущів...)

—У кожному краї є немало місць, де ростуть тільки трав’янисті рослини.Невеликі ділянки зтрав’янистою рослин­ністю зазвичай називають лужками, великі —луками.

Часто луки розташовані по берегах річок, озер, біля боліт, се­ред лісу на галявинах.Луки утворюються на місці вирубаних лі­сів.Їх можна зустріти і в горах.

—Послухайте оповідання.

Сонячним ранком вилетіла бджілка звулика і стала роздивля­тися, де цвітуть яскраві, красиві квіти, принюхуватися, звідкіля пахне квітковим нектаром.

Побачила вдалині просторі луки, вкриті різнобарвними кві­тами, і полетіла туди… Ж-ж-ж… Ж-ж-ж…

Все ближче луки, все запашніше повітря… Ж-ж-ж… Ж-ж-ж… —летить бджілка… Вона вибрала жовту, кольору сонця, запашну квіточку, підлетіла до неї, жу —сіла.Вставила свій хоботок у квітку і, п’яніючи від задоволення, почала висмоктувати соло­денький нектар.

Вибравши його, бджілка пересіла на іншу квітку —жу! Це була запашна біла квіточка.Висмоктавши нектар і знеї, переле­тіла на синю квіточку —жу! І так перелітала на нові і нові кві­точки.Коли набрала нектару вдосталь, піднялася у повітря і поле­тіла додому, до свого вулика.

—Чи здогадалися ви, на які квіти сідала бджілка?

—Які ж рослини ростуть на луках?

2 Робота над загадками про рослини луків

Діти відгадують загадки, вчитель показує відповідні ілюстрації.

Луки вбралися в обнову:

Сукню одягли рожеву.

І над ними залюбки

Цілий день гудуть бджілки.

Пречудово в літню днину

Зацвітає...(конюшина).

• Росте на наших луках

Квітонька дрібна,

Дала їй сині очі

Ненечка-весна.

От пройде біля неї

З усміхом хто-небудь,

Услід тихенько квітка

Промовить:«Не забудь».(Незабудка)

• Наче сонця серединка,

Пелюстків біла хустинка.

Знає бджілка і мурашка,

Що звуть квіточку...(ромашка).

• Що за диво-дивина

В житі квітка є одна?

Палає, мов ліхтарик,

Червоний кептарик.(Мак)

—З рослинами луків ми ознайомилися.Прийшла черга озна­йомитися зтваринами.

3 Розповідь про тварин луків

—Поміркуйте, яке забарвлення можуть мати тварини луків? (Трава і стебла квітів — зелені, отже, легко залишитися непомі­ченими зеленим тваринам; квіти — різноколірні, строкаті — отже, і тваринам строкатим і різноколірним можна сховатися; на тлі землі можуть ховатися тварини близьких відтінків...)

—Як ви гадаєте, на луках мають бути хижаки? (Повинні, щоб не розвелося надто багато тварин, що живляться рослинною їжею, щоб не була знищена вся рослинність...)

—Який основний корм можуть знайти рослиноїдні тварини на луках? (Пилок і нектар квітів, листя і корені рослин, насіння рос­лин...)

—Як ви вважаєте, яких розмірів мають бути тварини луків? (Не дуже великі, маленькі...)

—Які пристосування повинні мати тварини, які живлять-ся нектаром і пилком рослин? (Вони повинні мати крила, щоб дістатися до квітки і спеціальний хоботок, за допомогою якого нектар добувається...)

—Давайте детальніше знайомитися зтваринами луків.

• Летить —виє,

Сяде —землю риє.

Чорне тіло, чорний вус,

Ніби справжній сажотрус.(Жук)

—На луках мешкають декілька видів жуків:жук-жужелиця, жук-гнойовик, жук-могильник.

• Летить дід —сів на цвіт,

Волосинки розгортає,

Солоденького шукає.(Джміль)

На квітках рослин у гарну погоду годуються безліч бджіл і джмелів.Вони збирають нектар і квітковий пилок, попутно запи­люють рослини, забезпечуючи врожай насіння.Особливо велика роль джмеля —обпилювача конюшини.Тільки він своїм довгим хоботком може дістатися до нектару і пилку.

І квітам добре —запилюються, і комахи голодними не зали­шаться.

Бджоли живуть сім’ями по декілька років.За нектаром і пил­ком їм іноді доводиться літати за декілька кілометрів.Джмелі жи­вуть одне літо і прямо на луках, у землі, у нірці можуть улашту­вати своє житло.Ось на такі нірки і набрело голодне мишеня Пік зказки В. Біанкі.Послухайте уривок про його пригоди!

МИШЕНЯ ПІК

З-під землі ударив йому в ніс солодкий запах.Пік копирснув носом землю, потім ще і ще, поки не вирив ямку.На дні ямки по­казалися великі стільники сірого воску.У одних лежали джме­лині личинки, інші були повні запашного жовтого меду.Мишеня жадібно стало лизати смачні ласощі.Вилизало увесь мед, прийня­лося за личинок і живо впоралося зними.Мишеня знаходило все нові і нові стільники зличинками і медом.Пік так захопився, що не помітив, як повернулися джмелі.Довелося рятуватися втечею.Густа шерстка захищала його від страшних джмелиних жал...

—Одне маленьке мишеня заподіяло стільки клопоту джмели­ному народу!

—А уявіть собі, що на цьому луці розвелося багато мишей, що може статися зджмелями? (Вони можуть зовсім загинути, оскільки миші знищать усіх личинок...)

—Хто може допомогти такому луку? (Різні хижаки...)

Що то за гість:

Ніжок має шість.

Аж чотири крилець має,

По квітках собі літає.

Ні бджола, ні джмелик,

Зветься...(метелик).

М. Підгірянка.

—Звісно, кому як не метеликам жити на лугу? Про них скла­дено безліч казок і легенд.В одній зказок говориться, що мете­лики —це квіти, що ожили і зірвалися зі стеблинки.За їх красу люди дали їм красиві імена:махаон, адмірал, аполлон, лимон­ниця, павичеве око, голуб’янка та ін.Усі вони є прикрасою при­роди.Метелики живляться нектаром квітів і сприяють запиленню рослин.

—А це хто?

• У листочку народилась,

І листочком цим живилась.

А як стала виростать,

То листка годі й шукать! (Гусінь)

—Більшість зних доставляє багато клопоту, поїдаючи рос­лини.Гусениці відрізняються великою ненажерливістю, а деякі їдять усе підряд.

—Діти, мені здається, що від гусениць одна тільки шкода! А як вважаєте ви? (Відповіді учнів.)

—Як ви гадаєте, кого треба побоюватися метеликам? (Птахів)

—І не лише птахів! Япрочитаю «Страшне оповідання», а ви визначите, про кого воно.

Якщо сісти у високу траву, то почуєш, як вони перемовля­ються.

А ось на травичку опустився метелик, не помітно його серед трави.Раптом стрибок, і метелик схоплений передніми ногами, на­віть поворушитися не може —ноги у нього сильні.Ось він уже пра­цює щелепами.А захочеш упіймати його, схопиш за задню ногу, а вона у тебе в руці і залишиться.Це хитрість комахи, щоб утекти від ворога.Вуха у них знаходяться на ногах.Хто це?..(Коник)

—Як ви вважаєте, навіщо коникові такі довгі, сильні ноги? (Щоб стрибати)

—Далі заселяємо луки!

• Сонечко вгору повзе по травиці,

Чорний горошок у нього на спинці,

Грає проміння довкола яскраве,

Сонечку Сонце всміхнулось ласкаве.

—Хто це? (Сонечко)

—А як же ця комаха може жити на луках, адже вона така по­мітна? Щоб відповісти на це питання, прочитаємо за ролями ма­леньку сценку.

НА ЛУКАХ

Автор.Одного разу зібралася на луках невелика компанія по­говорити про всяку всячину:коник, метелик-кропив’янка та соне­чко.Кожен розповідав, як від ворогів рятується.

Метелик.Мені варто тільки скласти крила, і не відрізниш від сухого листка, а інші мої знайомі метелики, щоб стати непоміт­ними, навпаки, розпрямляють крила.Сядуть на яскраву квітку, і не зрозумієш, де квітка, де метелик.Так і рятуємося —забарв­лення допомагає.

Коник.Ятеж так! Хто в захисний колір забарвлений, ворог тому не такий уже страшний.Притиснуся до зеленого стебла —і не роздивишся мене! Одному тобі природа нічого не дала.Нічим не захистила.

Метелик.Помітне, червоне, та ще зкрапочками.Та як же ти досі живе?

Сонечко.Не боюся я птахів, нехай вони мене побоюються.Єу нас така їдка, пекуча рідина, яка виділяється на згинах ніжок при небезпеці.Це отруйне молочко відлякує моїх ворогів.Тому нас ніхто не чіпає.А щоб птахи нас не переплутали зіншими ко­махами, ми їх своїм забарвленням попереджаємо:«Дивіться, ми яскраво-червоні, для всіх небезпечні!».

Автор.Тут у повітрі якийсь птах промайнув.

Коник і метелик сховалися, а на сонечко ніхто й уваги не звернув.

—Як ви вважаєте, чому?

—Хто може погрожувати птахам луків і дрібним тваринам? (Хижі птахи, які високо літають і спостерігають за тим, що від­бувається; інші хижаки, що потрапили на луки...)

—Нерідко на луках можна помітити невеликі купки рихлої землі.

• Під землею риє хід

Сліпий та спритний чорний...(кріт).

—Усе життя кріт живе під землею.Трапляються лише сліди його роботи —купи ґрунту, які кріт виштовхує на поверхню, ри­ючи підземні ходи в пошуках їжі.Живиться кріт дощовими черв’яками, комахами, їх личинками, слимаками.Хутро крота ко­ротке, густе і гладке.Очі дуже маленькі і сховані під шкірою, щоб не засипалися землею.Бачить він погано, але зір йому під землею непотрібний.Розшукувати їжу кроту допомагає добрий нюх.

• Маленький ріст, довгий хвіст

Сіра шубка, гострі зубки.(Миші)

—А це хто такі?

• Безсокири і безрук, а дім будують.(Птахи)

—Чи живуть на луках птахи?

—Де більшість лісових птахів улаштовують свої гнізда? (На деревах, кущах; вище від землі; далі від хижаків...).

—Де влаштовують гнізда птахи луків?

—Багато птахів літають над луками у пошуках їжі.Але є і та-кі, для яких лука, —дім рідний.Комахи луків є їжею для птахів.Яких же птахів ми зустрінемо на луці?

—Серед трави можна зустріти лугову курочку-перепелицю.

—Назва іншої пташки —деркач.

—Іще один мешканець луків —жайворонок.

—На луках можна зустріти жаб і ящірок.

—У луговому ґрунті багато черв’яків.

—Отже, луки багаті різноманітністю тварин, і всі вони пов’я-зані одне зодним.Бджоли збирають пилок і в той самий час запи­люють рослини.Птахи стежать за тим, щоб комах і гусені не було надто багато, інакше вони згублять рослини.А старі, мертві за­лишки рослин і тварин переробляють дощові черв’яки, різні ґрун­тові тварини, мікроорганізми, що живуть у ґрунті.

Фізкультхвилинка

IV. Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів

1 Складання правил поведінки на луках

—Чи може хто-небудь знищити луки? (Людина)

—Чим вона може зашкодити? (Рвати траву, знищувати квіти, комах, спалювати траву, пасти тварин бездумно.)

—Що ми можемо зробити, щоб зберегти рослини і тварин лу­ків? (Дотримувати правила поведінки на луках.)

Правила поведінки на луках

1) Не рвіть оберемки квітів.

2) Не ловіть метеликів, не розорюйте гнізда джмелів.Безцих ко­мах у багатьох рослин не відбудеться опилення —не буде пло­дів і насіння.

3) Не знищуйте гусінь.Більшість зних ніякої шкоди людині не завдає.

4) Не підпалюйте на луках суху торішню траву.У вогні гинуть підземні частини багатьох рослин, сонечка, джмелі, гніздаптахів.

5) Бережливо ставтеся до птахів, ящірок, жаб.Якщо їх не стане, комахи знищуть рослини.

2 Робота в парах

—Цього літа група дітей ходила на екскурсію на луки біля річки.Вони написали розповідь про свої враження.Прочитайте її.Чи все вам сподобалося в їхній поведінці? Скільки помилок у пове­дінці дітей ви помітили? Усі помилки підкресліть простим олівцем.

Червневим днем ми вирушили на луки.

Погода була хороша.Як красиво навкруги! Луг схожий на строкатий килим.Дівчатка нарвали великі букети квітів.Хлоп­чики наловили метеликів і коників.Буде, що показати друзям у місті.У траві ми знайшли гніздо якогось птаха.У нім лежали маленькі блакитнуваті яйця.Ми потримали їх у руках і поклали назад.Розчавили декілька гусениць —все одно вони шкідливі.Потім ми пообідали.Пластикові пляшки залишили —мікроби їх зруйнують.Додому повернулися задоволені.Весело пройшов день!

—Скільки помилок у поведінці дітей ви знайшли? (5) Які?

3 Гра «Четвертий зайвий»

—У кожній групі підкресліть «зайве» слово, поясніть свій вибір.

• Бабка, коник, перепілка, сонечко.

• Жаба, метелик, джміль, жук.

4 Гра « Різнокольоровий килим»

—З’єднайте стрілками слова лівого і правого стовпчиків.

Рожевим цвіте —

Білим —

Синім —

Червоним —

ромашка.

маки.

конюшина.

волошки.

5 Гра «Переставлені склади»

—Переставте склади таким чином, щоб утворилися слова —назви тварин і рослини, що зустрічаються на луках.

БА ЖА, РА ВЕЛЬ ЖУ, ШИНА НЮКО, РЕПЕПІЛ КА, КАЧДЕР, КА ЯЩІР, КА ЛЕЛЕ, ТИКРО

(Жаба, журавель, конюшина, перепілка, деркач, ящірка, ле­лека, кроти)

6 Поетична хвилинка

Гей, стрільці, хапайте луки

та й біжіть бігом на луки!

Комарня там дуже сита —

Настріляйте зо три сита.

С. Павленко

V. Підбиття підсумків. Рефлексія

Які рослини луків ви запам’ятали?

—Які живі істоти зустрічаються на луках?

—Як людина впливає на життя луків?

—Як треба охороняти луки?