УРОК 27. ПОДОВЖЕННЯ ТА ПОДВОЄННЯ ПРИГОЛОСНИХ ЗВУКІВ
Мета: вчити розрізняти у вимові і на слух подвоєння та подовження приголосних звуків та правильно позначати їх на письмі двома однаковими буквами; формувати навички чіткого та виразного мовлення; розвивати просодику.
Обладнання: зошити, картки, предметні малюнки.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний етап
ІІ. Актуалізація опорних знань
Питання до учнів:
Що таке звук?
Які бувають звуки?
Назвіть 2 твердих приголосних і 3 м’яких приголосних звуки.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Розповідь вчителя
Подовження приголосних звуків в українській мові виникло давно і зберігається в словах
постійно. Подовженими бувають тільки м’які приголосні звуки.
Подовження приголосних звуків – це подовжена, протяжніша вимова м’яких
приголосних звуків Подовжуються звуки [н], [л], [д], [дз], [з], [т], [ц], [с], [дж], [ж], [ч],
[ш]. На письмі подовжені звуки записуються двома однаковими буквами: волосся,
взуття, знання.
Чітко вимовляй подовжені приголосні.
Знаряддя, багаття, галуззя, мотуззя, волосся, колосся, гілля, підпілля, знання, квасолиння
ходіння, заміжжя, збіжжя, сторіччя, узбіччя, затишшя, піддашшя.
Утворити нові слова за зразком. Підкреслити подвоєння букв.
Зразок: мідь- міддю.
Молодь, мить, мазь, вісь, міць, сіль, повінь, річ, подорож.
Робота над загадками
Відгадайте загадки. Виконайте звуковий аналіз слів-відгадок.
На вазі не зважиш, на базарі не купиш.
На стелі в куточку висить сіно, не руками звито.
Цока, цока на стіні: — Не спізнись, — гука мені.
Відгадки: знання, павутиння, годинник.
Робота з карткою
Картка № 1
Замініть словосполучення одним словом
Скинув із ніг взуття - (роззувся)
Дуже розкрив рот – (роззявив)
Допоміг щось покласти на плечі – (піддав)
Відійшов на певну відстань – (віддалився)
Відібрати зброю – (роззброїти).
Рот без зубів – (беззубий)
Конкурс виконавців пісень – (пісенний)
Газета, що висить на стіні – (стінна).
Від поданих слів утворіть за зразком
Зразок: диван – диванний.
Зміна, кабіна, без закону, без зміни, овес,день, без імені, не вблагати, не сказати, не
відповідає, камінь, туман, ранок, пісня.
ІV. Узагальнення та систематизація знань і вмінь учнів.