Урок корекції мовлення

Тема. ПРИГОЛОСНІ ЗВУКИ

Мета: закріпити поняття «приголосний звук»; формувати навички аналізу слів різної складової структури; розвивати фонематичні процеси, виховувати любов до слова.

Обладнання: картки, таблиця.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний етап

ІІ. Актуалізація опорних знань

Питання до учнів:

1.      Що таке звук?

2.      Які бувають звуки?

3.      Назвіть голосні звуки.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

Розповідь вчителя.

Наша мова – звукова, і значення в ній передаються за допомогою звуків.

Звуки служать будівельним матеріалом, цеглинками для побудови споруд – слів. Ізольовано вжиті, вони нічого не називають, однак, поєднавшись, утворюють слова. Звуки поділяються на голосні і приголосні.

Приголосні звуки утворюються шумом і голосом або тільки шумом. Шуми виникають тому, що струмінь видихуваного повітря проходить через різні перепони, які утворюють органи мовлення. Приголосні звуки нескладотворчі, не утворюють складів.

Утворити слова із звуків

Вчитель називає окремо звуки, діти називають ціле слово.

Викликає учнів до дошки, пропонує утворити слова із записаних букв.

Робота з таблицею

У мене була таблиця про голосні і приголосні звуки. Та вона розсипалася: частини розсипалися і змішалися. Відновіть цю таблицю, склавши окремо частини на яких визначено ознаки голосних і приголосних звуків.

Голосні звуки

Приголосні звуки







Робота над загадками

Відгадати загадки виконати звуковий аналіз слів-відгадок.

Невеличкий мокрий птах ходить дзьобом по грядках.

                     (Ручка).

На сонечко я схожий і сонечко люблю, до нього повертаю голівоньку свою.

         (Соняшник).

Маленький хлопчина в сірій свитині по дворах стрибає, крихти збирає.

      (Горобець),

Робота з картками.

Картка № 1

1.      Змініть одну букву, утворіть нове слово.

Ґанок – ранок; ґава - ……..   ; калина - ….. ;  зірка - ….. ; кит - …. ; лис - …. .

Запитання-жарти.

1) Чого нема в дельфіна, але є в кита, акули, краба? (Звука [к]).

2) Чого нема в яблуні, але є у вишні, черешні, груші? (Звука[ш]).

3) Чим закінчується літо і починається осінь? (Звуком [о]).

ІV. Узагальнення та систематизація знань і вмінь учнів. Підсумок.