УРОК 1.
Тема. ЗВУКИ. ГОЛОСНІ ТА ПРИГОЛОСНІ ЗВУКИ
Мета: уточнити і закріпити поняття про звуки мовлення; вчити утворювати слова із звуків, розрізняти голосні і приголосні звуки; формувати фонематичні уявлення; розвивати фонематичний слух, зорову пам’ять.
Обладнання: предметні малюнки, картки, зошити, схема.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний етап
ІІ. Актуалізація опорних знань
Питання для учнів:
1. Навіщо людям потрібна мова?
2. Із чого складаються слова в мові?
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Розповідь вчителя
Усі слова в мові складаються із звуків.
Звук – це найменша одиниця мовного потоку. Із звуків утворюються слова. Звуки утворюються за допомогою мовного апарату. При утворенні одних звуків бере участь лише голос ([а, о, у, е, и]); під час творення інших – голос і шум або тільки шум ([д, л, ш, ч, м, н, к]. Звуки, які утворюються лише голосом, називаються голосними. Звуки, які утворюються голосом і шумом або тільки шумом, називаються приголосними.
Рух і положення мовних органів при вимові певного звука називається його артикуляцією.
Гра «Відгадай слова»
Вчитель називає окремі звуки, учні повинні назвати слово. За кожну правильну відповідь учні отримують 1 бал. В кінці підраховують кількість балів і визначають переможця.
Звуки
[м, о, в, о, з, н, а, в, с, т, в, о];
[п, у, б, л', і, ц, и, с, т, к, а];
[м, у, з, и, к, о, з, н, а, в, е, ц'];
[ч, е, с, н', і, с', т'];
[д', і, й, е, с, л, о, в, о];
[й, е, в, р, о, п, е, й, с', к, и, й];
[с, в', а, т, и, н', а].
Робота з таблицею
Розгляньте таблицю «Голосні і приголосні звуки». Запишіть в зошит голосні звуки та букви, якими вони позначаються.
Назвіть приголосні звуки та букви, якими вони позначаються.
Гра «Злови голосний звук»
Вчитель пропонує учням розглянути предметні малюнки і назвати тільки голосні звуки, які є в словах – назвах малюнків. За правильну відповідь учень отримує 1 бал.
Робота над загадками
Гра «Відгадай слова»
Створіть слова із букв
У, а, б, к, в – ....;
а, а, і, л, ф, в, т -… ;
о, е, и, а, ф, н, т, к - … ;
а, і, и, п, р, ц, в, н, к - …;
а, е, о, о, р, д, р, м - …;
а, і, у, и, к, н, к, л - …;
О, е, е, е, ь, с, л, д, ц - … .
Робота з картками
Картка № 1
І. Підкресліть букви, які позначають голосні звуки.
1. Садовод, складність, князювати, найменший, врожай.
2. Ковзати, скоринка, однокласник, переклад, саджати.
3. Козак, льодяний, навчати, апельсин, розумний.
4. Берег, вечірка, горіховий, друкар, займенниковий.
5. Звук, слово, комплексний, кораблик, механізм.
ІІ. Вкажіть рядок, в якому у в усіх словах є спільний звук.
1. Весь, сів, сивий, ясний, син.
2. Деревій, весна, вітер, павутина, кавун.
3. Віхоть, вогкий, кухня, хутір, фартух.
4. Женчики, дочці, дріжджі, череда, ціп.
5. Купатися, пташка, томат, парта, тема.
Гра «Хто більше?»
Вчитель пропонує учням придумати слова із заданим звуком [у] ([а]; [о]; [и]; [і]; [е]). За правильну відповідь учень отримує 1 бал.
Запитання-жарти
1) Чого нема в дельфіна, але є в кита, акули, краба? (Звука [к]).
2) Чого нема в яблуні, але є у вишні, черешні, груші? (Звука[ш]).
3) Чим закінчується літо і починається осінь? (Звуком [о]).
4) Що стоїть посеред городу? А посеред лісу? (Звук [р]. Звук [і]).
5) Чим відрізняється шиття від життя? А лиман від лимона? (В слові шиття перший звук [ш], а в слові життя перший звук [ж]. В слові лиман четвертий звук [а], а в слові лимон четвертий звук [о]).
ІV. Узагальнення та систематизація знань і вмінь учнів.
Питання для учнів
1. Що таке звук?
2. Які бувають звуки?
3. Назвіть голосні звуки.
4. Назвіть 2 приголосних звуки.