Тема. Числівники прості, складні і складені. Роздільне написання складених числівників.

Мета: навчити шестикласників розрізняти прості, складні і складені числівники, сприяти зміцненню умінь і навичок їх правопису; формувати загально-пізнавальні вміння знаходити числівники прості, складні і складені, визначати їх роль у реченнях; розвивати творчі вміння використання простих, складних і складених числівників у власних висловлюваннях; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати любов і повагу до природних чудес Батьківщини.

Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.

Епіграф: Асканіє!Легкі будівлі білі

Мене сьогодні кличуть з далини

Мов лебеді, пливуть вони в розкриллі

Вітром назустріч прямо із весни.

В.Кулик

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

1.Перевірка домашнього завдання.

2.Пояснювальний диктант.

- Спишіть речення, визначте порядкові та кількісні числівники, підкресліть яким членом речення вони виступають?

1.Одна ластівка не робить весни. 2.Боюсь людини однієї книжки. 3.На найвищому становищі не буває двох. 4.Перше правило історії – не говорити брехні. 5.Гриб виростає за одну ніч.

ІІІ. Оголошення теми, мети уроку.

ІV. Сприйняття і засвоєння нового матеріалу.

1.Спостереження над мовним матеріалом.

- Прочитайте текст. Визначте головну думку. Випишіть числівники в три колонки.

Прості

Складні

Складені

Біосферний заповідник «Асканія Нова» розташований у Чаплинському районі Херсонської області на площі 33307, 6 га. Це 0,05% території степової зони, яка, у свою чергу, становить 40% території України. 15 лютого 1985 року ЮНЕСКО видано сертифікат на включення заповідника до світової мережі біосферних резерватів. Указом Президента України від 26 листопада 1993 року затверджено статус біосферного заповідника «Асканія Нова», який створено для збереження єдиного в Європі типчаково-ковилового степу.

2.Робота з підручником. Опрацювання теоретичного матеріалу п. 55 ст.196-197.

Види числівників за будовою

Прості (мають один корінь)

Складні (мають два корені)

Складені (містять два або більше простих чи складних числівників)

Один, третій, семеро, мало

Двадцять, чотириста, кількасот

Тисяча дев’ятсот дев’яносто п’ять


3.Виконання вправи з підручника №460(письмово), 461 (усно)

V. Систематизація і узагальнення знань учнів.

1.Вибірковий диктант.

- Прочитайте текст, випишіть словосполучення «числівник+іменник», визначте будову числівника.

Погляньте на карту України. Територію її надвоє роділяє своїми водами могутній Дніпро – третя після Волги і Дунаю річка Європи. На територію нашої країни він уступає вже повноводною рікою, подолавши чималі простори Росії та Білорусії. Великий і повноводний наш Дніпро. Серед його 847 приток є такі великі річки, як Березіна і Прип’чть, Сож і Десна та інші.

Віками мріяли люди підкорити буйну силу Дніпра. Практичне використання могутніх вод Дніпра почалося в 1932 році, коли на його берегах стала до ладу Дніпровська гідроелектростанція…

2.Творча робота.

- Прочитайте наведені словосполучення, визначте будову та розряд числівників за значенням, запишіть числівники прописом.

Асканія-Нова віднесений до 100 великих заповідників і парків світу; музей просто неба площею 11 тисяч га.; 400 видів трав і квітів; площа парку дорівнює 200га.; 150 видів і форм дерев та чагарників; понад 60 видів птахів; гніздиться 16 видів птахів

3.Індивідуальна робота з карткою.

- Запишіть наведені числівники у дві колонки: у першу – прості, у другу – складні, у третю – складені .

Два, дев’яносто, двадцять сім, сорок один, п’ять, сто двадцять п’ять, п’ятдесят, п’ятсот, чотириста дев’яносто три, перший, двадцять восьмий, сорок, сорок чотири.

4.Виконання вправи 462 (за вибором учителя)

VІ. Підсумок уроку.

2.Експрес-опитування.

- На які групи за значенням поділяються числівники?

- На які групи за будовою поділяються числівники?

VІІ.Домашнє завдання.

П.55 ст.196-197 вправа 466(1 і 2 завдання)