___-___ 2017 Українська мова 7 клас
Урок №
Тема: Дієприслівники доконаного і недоконаного виду, їх творення
Мета: домогтися усвідомлення матеріалу про вид і час дієприслівників, формувати вміння утворювати дієприслівники доконаного й недоконаного виду, правильно вживати їх у мовленні; розвивати орфографічну пильність; виховувати
любов до природи, бережливе ставлення до неї.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
I. Актуалізація опорних знань учнів
1. Перевірка домашнього завдання.
2. Бесіда.
— Якого виду бувають дієслова? (Доконаного і недоконаного.)
— Що означають дієслова доконаного виду? (Закінчення процесу певної дії.)
— Наведіть приклади дієслів доконаного виду.
— У якому часі вживаються дієслова доконаного виду? (У минулому і майбутньому.)
— Що означають дієслова недоконаного виду? (Означають дію без указівки на її завершення, результат, але з відтінком її тривалості і повторюваності.)
— Наведіть приклади дієслів недоконаного виду.
— У якому часі вживаються дієслова недоконаного виду? (У теперішньому, минулому і майбутньому.)
II. Мотивація навчальної діяльності школярів. Оголошення теми й мети уроку
Проблемні питання.
— Як творяться видові пари дієслів?
— Чи можна утворити видові пари дієприслівників?
— Чи можуть бути дієприслівники доконаного виду теперішнього часу? Відповідь аргументуйте.
— Що ви очікуєте від уроку?
Спостереження над мовним матеріалом.
1) Від основи дієслів теперішнього часу за допомогою суфіксів -учи, -ючи, -ачи, -ячи утворіть дієприслівники. Визначте вид дієприслівників.
Ідуть — ... (ідучи), шиють — ... (шиючи), везуть — ... (везучи), несуть — ... (несучи), зустрічають — ... (зустрічаючи), лежать — ... (лежачи), креслять — ... (креслячи). (Дієприслівники недоконаного виду.)
2) Від твірної основи неозначеної форми дієслова за допомогою суфіксів -ши, -вши утворіть дієприслівники. Визначте вид дієприслівників.
Принести — ... (принісши), привезти — ... (привізши), позгрібати — ... (позгрібавши), вирости — ... (вирісши), сказати — ... (сказавши), приїхати — ... (приїхавши), закотити — ... (закотивши).
(Дієприслівники доконаного виду.)
ІІІ. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу
1. Слово учителя.
1) Дієприслівники недоконаного виду.
Дієприслівники недоконаного виду означають таку додаткову дію, яка відбувається одночасно з основною, вираженою особовим дієсловом: Посміхаючись, вийшов назустріч гостям.
2) Дієприслівники доконаного виду.
Дієприслівники доконаного виду означають таку додаткову дію, що відбулася раніше від основної, вираженої особовим дієсловом. Прокинувшись, Світланка підбігла до вікна.
3) Творення дієприслівників недоконаного виду.
Дієприслівники недоконаного виду творяться від основ дієслів теперішнього часу недоконаного виду за допомогою суфіксів -учи (-ючи), якщо дієслово І дієвідміни: нес(уть) + -учи → несучи, співа(ють) + -ючи → співаючи; -ачи (-ячи), якщо дієслово ІІ відміни: крич(ать) + -ачи → кричачи, дзвен(ять) + -ячи → дзвенячи.
4) Творення дієприслівників доконаного виду.
Дієприслівники доконаного виду творяться від основи інфінітива доконаного виду за допомогою суфікса -вши, якщо основа закінчується на голосний звук, сиді(ти) + -вши → сидівши; суфікса -ши, якщо дієслівна основа закінчується на приголосний звук: допомог(ти) + -ши → допомігши.
5) Творення дієприслівників від дієслів на -ся (-сь).
У дієприслівниках, утворених від дієслів на -ся (-сь), після -учи (-ючи), -ачи (-ячи), -вши,
-ши суфікс -ся (-сь) зберігається: несуться → несучись, даються → даючись, сушаться → сушачись, бояться → боячись, вернутися → вернувшись, улягтись → улігшись.
2. Робота з підручником.
1) Опрацювання теоретичного матеріалу
2) Виконання вправ і завдань
3. Робота біля дошки й у зошитах.
Запишіть речення, визначте вид дієприслівників, прокоментуйте їх уживання.
Встає сам уночі, іде в степ, а йдучи співає, сумно співає. (Т. Шевченко) (Дієприслівник недоконаного виду йдучи означає додаткову дію, що відбувається одночасно з головною, вираженою особовими дієсловами іде і співає. Дієслова основної дії стоять у формі теперішнього часу.)
Прислухаючись і оглядаючись, друзі перелізли через глибокий рів до саду. (В. Минко) (Дієприслівники недоконаного виду прислухаючись і оглядаючись означають додаткові дії, які відбувалися одночасно з основною, вираженою особовим дієсловом перелізли. Дієслово основної дії стоїть у формі минулого часу.)
Звертаючись до образу Лесі Українки, можемо бачити, якою силою може ставати в людини високість її помислів... (О. Гончар) (Дієприслівник недоконаного виду звертаючись означає додаткову дію, яка відбувається одночасно з основною дією, вираженою присудком можемо бачити.)
Козаков, однією рукою піднявши автомат в небо, дав три одиночних постріли. (О. Гончар) (Дієприслівник доконаного виду піднявши означає додаткову дію, що відбулася раніше, ніж основна дія, виражена особовим дієсловом минулого часу дав.)
Практична робота.
Від поданих дієслів утворіть дієприслівники доконаного й недоконаного виду, позначте суфікси. Зробіть висновки.
Знати, працювати, ламати, гойдати, вчити, творити, спекти, вирвати, змішати, хвилюватися, розшукати.
4. Пояснювальний диктант.
Запишіть речення. Підкресліть дієприслівники з тими словами, до яких вони відносяться. Поставте до дієприслівників питання, визначте вид.
Світить річка, блукаючи заплавами, зникаючи у маревах небосхилу. (О. Гончар) Загартувавшись в росах, зоря врізається між досвітком і ранком і, приоравши ніч, кладе на виднокруг окраєць сонця в рушничку серпанку. (М. Ткач) Тихою ходою, ледве ступаючи натомленими ногами по свіжій ріллі, йшов за плугом парубок... (М. Коцюбинський) Так батько мій із молодим Кузьмою, забувши і тривогу, і печаль, то піснею втішався золотою, то мислями перелітав у даль, розклавши милий огник під вербою. (М. Рильський) І я, заплакавши, назад поїхав знову на чужину. (Т. Шевченко)
Опрацювання схеми-конспекту «Дієприслівники доконаного і недоконаного виду. Творення дієприслівників».
6. Вибірковий розподільний диктант. Дієприслівники недоконаного й доконаного виду виписати в дві колонки.
Минають літа, одцвітають літа, імення і дати затерши. (Б.Олійник.) Я, бредучи від хати і до хати, піду в світи порадоньки шукати. (М.Вороний.) Летять в село лелеки напівсонні, ліниво й важко маючи крильми. (О.Довгий.) Де ти, хато з вогняною піччю, що завжди ділилася добром, що всміхалась золотим обличчям, материнським гріючи теплом? (Є.Гуцало.) Я з непокритим молодим чолом стою, схилившись у пшеничнім німбі, пред образами матері і хліба... (Б.Олійник.) Тверджу, любі, хай не все збагнувши: “В злобі – смерть нам. Злитися не слід”. (М.Самійленко.) Випала доля нам горда, тяжка і красива: самозгоряючи, світу світить. (Б.Олійник.)
IV. Закріплення знань, умінь і навичок
1. Робота за варіантами.
І варіант. Від поданих дієслів утворіть дієприслівники недоконаного виду.
Кричати, сподіватися, вірити, бачити, сяяти, ревіти, сидіти, блукати, чистити, створювати.
ІІ варіант. Від поданих дієслів утворіть дієприслівники доконаного виду.
Сказати, принести, перемогти, спитати, подумати, сховати, допомогти, ознайомити, покликати, складати.
VI. Підсумок уроку
(Використовується інтерактивний метод «Мікрофон».)
— Чи справдилися ваші очікування від уроку?