___-___ 2017 Українська мова 7 клас
Урок №
Тема: Дієприслівниковий зворот. Розділові знаки при дієприслівникових зворотах та одиничних дієприслівниках
Мета: дати учням поняття про дієприслівниковий зворот; формувати вміння правильно відокремлювати в реченнях дієприслівникові звороти та одиничні дієприслівники; розвивати аналітичне мислення, уважність і спостережливість
Обладнання: підручник, дидактичний матеріал
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
I. Актуалізація опорних знань учнів
1. Перевірка домашнього завдання.
2. Бліцопитування.
— Що таке дієприслівник?
— Які ознаки дієслова властиві дієприслівнику?
— Які ознаки прислівника властиві дієприслівнику?
— Як пишеться не з дієприслівником?
— Яким членом речення виступає дієприслівник?
— Що таке дієприкметниковий зворот?
Вибірковий диктант.
З поданих форм дієслова запишіть тільки дієприслівники.
Відчувати, виконавши, прикріплений, спілкуються, побілілий, переживаючи, зачарований, прожили, підтримавши, перемагаючи, знявши, подавши, знітившись, шаріючись, змагаючись, заквітчаний, виграючи, виготовлений, підсумовуючи, міркувати, перемістившись, виплеканий, переносячи.
ІI. Мотивація навчальної діяльності школярів. Оголошення теми й мети уроку
Колективна творча робота.
1) Підберіть до дієприслівників залежні слова.
Розбивши, скотившись, сівши, граючи, зігнувшись, обпершись, діставши, обмірковуючи, тримаючи, оглядаючи, кліпаючи.
2) Зі створеними сполученнями слів складіть речення, уведіть їх у зв’язний текст.
ІІI. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу
1. Слово вчителя.
1) Що таке дієприслівниковий зворот?
Дієприслівниковий зворот — це дієприслівник із залежними від нього словами: Всю ніч наша піхота, плутаючись у лісових хащах, бовтаючись у крижаній воді, пробиралась по п’ятах ворога. (О. Гончар)
Дієприслівникові звороти належать до ускладнювальних елементів речення.
2) Виділення дієприслівникового звороту.
Дієприслівниковий зворот у вимові виділяється паузою, а на письмі відокремлюється комами незалежно від його місця в реченні: Набігавшись за день та нахвилювавшись, Кузька лягає біля багаття... (Гр. Тютюнник) Євген лежав, спершись на руки, перед багаттям і дивився в огонь. (О. Гончар) Поруч дзюркотів ясний струмок, стрибаючи по зеленім оброслім мохом камінню. (О. Гончар)
Не відокремлюються дієприслівникові звороти, які стали фразеологізмами: Треба не сидіти склавши руки, а працювати.
3) Виділення на письмі одиничних дієприслівників.
Одиничні дієприслівники відокремлюються комами на письмі, якщо означають додаткову дію, час, причину, умову, а не спосіб дії: Привітавшись, учні сіли на свої місця. Учні, привітавшись, сіли на свої місця. Учні сіли на свої місця, привітавшись.
4) Одиничні дієприслівники, що не виділяються комами на письмі.
Не виділяється комами одиничний дієприслівник, який стоїть після присудка, як правило, в кінці речення; у реченні виступає обставиною способу дії: Дід Семен сидів на погребні замислившись. (За О. Довженком)
5) Синтаксична роль дієприслівникового звороту.
Як одиничний дієприслівник, дієприслівниковий зворот у реченні виступає обставиною:
2. Робота з підручником.
1) Опрацювання теоретичного матеріалу
2) Виконання вправ і завдань
3. Практична робота.
Утворіть дієприслівникові звороти й складіть із ними речення.
Прочитавши (що?), повернувшись (звідки?), пишучи (кому?), допомагаючи (кому?), придивляючись (до кого? до чого?).
4. Творче моделювання.
Із поданих словосполучень утворіть дієприслівникові звороти, складіть із ними речення, уведіть їх у текст «Похід у кіно».
Зустрітися з друзями, переглянути фільм, обговорити картину, поспішати додому, зустрітися наступного разу.
ІV. Закріплення знань, умінь і навичок
1. Робота біля дошки й у зошитах.
Запишіть речення, розставляючи розділові знаки. Дієприслівникові звороти та одиничні дієприслівники підкресліть.
І я заплакавши назад поїхав знову на чужину. Співають ідучи дівчата а матері вечерять ждуть. А я стою похилившись думаю гадаю. Там могили з буйним вітром в степу розмовляють розмовляють сумуючи. (Із тв. Т. Шевченка) Майнувши сірим хвостом дорога безшумно сховалася в зелені хлібів. (В. Винниченко) Зимовий вечір закуривши люльку розсипав зорі. (В. Симоненко)
2. Самостійна робота.
Переробіть речення, ускладнивши їх дієприслівниковим зворотом.
Якщо не піймав на крадіжці, не кажи, що злодій. Коли не знаєш броду, то не лізь у воду. Коли йдеш помаленьку, то не зайдеш далеченько. Якщо не розіб’єш горішка, то не дістанеш зернятко. Якщо не дав слова — держись, а коли дав — кріпись.
V. Домашнє завдання
1) Вивчити теоретичний матеріал
2) Виконати вправи
VІ. Підсумок уроку
Заключна бесіда.
— Що таке дієприслівниковий зворот?
— Як дієприслівниковий зворот виділяється на письмі?
— У яких випадках одиничні дієприслівники не виділяються комами?