Урок №

7-А

7-Б

Тема.

Гори. Як утворилися гори. Розрізнення гір за висотою (низькі, середні, високі). Частини гори: підніжжя, схили, вершина( пік). Гірський хребет, гірський масив, гірська країна. Руйнування гір під дією сонця, вітру, води. Скарби гір. Сходження на вершини гір

(альпінізм).


Мета.


Навчальна:

Поглибити та систематизувати знання учнів про основні форми рельєфу Землі,формувати поняття про гори.

Розвиваюча:

Розвивати уявлення про різноманітні географічні об’єкти та явища.

Виховна:

Виховувати інтерес до пізнання природи Землі.

Корекційна:

Корегувати монологічне мовлення учнів.


Тип уроку:

Комбінований.

Обладнання:

Фізична карта України, атласи, підручники, зошити.


Епіграф до уроку:

«Світ, що нас оточує – це світ географії, тож давайте його пізнавати!»


Хід уроку

І. Організаційний момент.

1.

Пролунав шкільний дзвінок,

Всіх покликав на урок.

Хоче нам сьогодні він

Показати дивний фільм.

І не вигадку - реальне:

Про природу нашу гарну.

2.

Перевірка підготовки учнів до заняття

3.

Перевірка підготовки класного приміщення до заняття

4.

Побажання успіху на уроці.


ІІ. Нервово психологічна підготовка учнів до уроку.

Підсумок фенологічних спостережень.

-

Яка надворі пора року?

-

Який місяць, день число?

-

Яким сьогодні є стан неба?

-

Чи є надворі опади?

-

Чи є на вулиці вітер?

-

Яка погода переважала протягом тижня?


ІІІ. Перевірка домашнього завдання.

Фронтальне опитування.

1.Яка буває поверхня Землі? Що таке рівнина?

2. Які бувають рівнини? Чим відрізняються плоскі рівнини від горбистих?

3. Назвіть частини горба.

4. Яку рівнину називають « низовиною»?

5. Яку рівнину називають « височиною»?


ІV. Повідомлення теми і мети уроку.

Володимир Висоцький в одній зі своїх пісень написав «Лучше гор могут быть только горы, на которых еще не бывал». Багато альпіністів стверджують, що немає нічого прекраснішого у світі, ніж застигла краса гірських вершин. І попри те, що альпіністів у горах часто спіткає небезпека, вони знову і знову прагнуть підкорювати нові, усе більш неприступні висоти. Чим же так приваблюють гори? На сьогоднішньому уроці ми спробуємо розкрити деякі таємниці природи, з'ясувавши, як утворюються гори, які процеси беруть участь у їх формуванні, де на Землі можна побачити найвищі гірські вершини.


V. Вивчення нового матеріалу.

Розповідь учителя .

План.

  1. Гори та їх класифікація.

  2. Частини гори.

  3. Гірські долини.

  4. Сходження на вершини гір ( альпінізм).

На заході і на півдні нашої держави і в інших країна» височіють гори. Гори — це ділянки земної поверхні, які сильно підводяться над місцевістю, яка знаходиться поряд, Гори бувають високі та низькі. Вони, як і горби, мають вершини, підніжжя і схил.

Гори складаються із різноманітних твердих кам'яних порід. Це граніти, вапняки, пісковики. За багато років постійної дії води, вітру, сонця гірські породи руйнуються, розсипаються і утворюють шар ґрунту.

На схилах гір ростуть трави, дерева, кущі. Тільки дуже круті схили гір залишаються голими.

Гори бувають дуже високими. Інколи треба потратити цілий день, щоб піднятися на таку гору. А підйом на самі високі вершини гір може займати декілька днів. Вершини високих гір підводяться на висоту декількох кілометрів (вище хмар), їх схили бувають дуже крутими. На самих високих гірських вершинах сніг лежить навіть улітку, там, (високо над землею, завжди холодно.

Інколи гори розташовуються в один ряд одна за одною і тягнуться на багато кілометрів (гірські хребти). Між гірськими хребтами лежать низькі місця, їх називають гірськими долинами. Це найзручніші місця в горах для життя людей.

Коли підніматися на високі гори, можна побачити змінюється рослинність. Якщо у підніжжя гір ростуть г ліси, то вище лісів, там, де холодно, ростуть кущі.

Вище кущів розкинулися луки з низькою траво квітами. Це — альпійські луки.

Вище луків росте тільки мох, а на самій вершині лежить лише голе каміння, покрите снігом та льодом.


VІ. Фізкультхвилинка.

Ми мандруєм, ми мандруєм,

Україною крокуєм

Ось побачили Карпати.

Як вершину нам дістати?

Заглянемо у озерця,

Не торкнутися нам дна!

Так ми довго довго йшли

І до школи знов прийшли.



VІІ. Закріплення нових знань і вмінь.


1.

Робота з підручником ст.28-30.

2.

Відповіді на запитання.


1. Дайте визначення поняття «гори».

2. Які бувають гори?

3. Яку схему має гора?

4. Що таке гірська долина?

5. Як з висотою змінюється рослинність у горах?

6. Порівняйте будову гори і горба. В чому їх відмінність?

7. Що таке альпінізм?

3.


4.

5.



Робота в зошитах.

Намалюйте в зошитах схему гірської місцевості. Підпишіть її частини.

Прочитайте оповідання « В горах».

Практична робота

Уважно розгляньте зображення гори та горба. Визначте у них спільні ознаки. ( І горб, і гора мають однакові складові частини: підніжжя, схили, вершину)

Визначте відмінні ознаки. (Гори є значно вищими, ніж горби. У горба вершина заокруглена, а у гори — гостра. У гори чітко виражене підніжжя,а у горба відбувається плавний перехід від рівнини до схилу. Схили у гори є крутішими , ніж у горба.)




VІІІ. Підсумок уроку.


  • Яку тему вивчали?

  • Що сьогодні корисного для себе ви дізналися на уроці?

ІX. Домашнє завдання

Опрацювати текст в підручнику ст28-30.

Відповідати на запитання.


3