Урок № 17



8 клас

Тема.

Африка

Географічне положення, контури берегів, океани і моря, острови та півострови.


Мета.


Навчальна:

Формувати в учнів знання про особливості географічного положення, контурів берегів Африки.

Розвиваюча:

Розвивати зорову пам'ять , логічне мислення та просторову уяву при роботі з фізичною картою.

Виховна:

Виховувати пізнавальний інтерес до розділу.

Корекційна:

Корегувати осанку та мовлення учнів.

Тип уроку:

Засвоєння нових знань.

Обладнання:

Фізична карта світу, фізична карта Африки, відеоматеріали природи материка, портрети дослідників Васко да Гама, Д. Лівінгстон, атласи, підручники.

Епіграф до уроку:


Хід уроку

І. Організаційний момент.

1.

Привітання , фіксація відсутніх.

Сьогодні в нас урок незвичний,

він вчить багато нас чому.

Хай буде він для нас навчальним.

За це подякуєм йому.

2.

Перевірка підготовки учнів до заняття

3.

Перевірка підготовки класного приміщення до заняття

4.

Побажання успіху на уроці.


ІІ. Нервово психологічна підготовка учнів до уроку.


ІІІ. Актуалізація опорних знань.

  • Покажіть на карті та назвіть океани, що були вивчені на попередніх уроках.

  • Покажіть і назвіть материки Землі.

  • Знайдіть Африку на карті та визначте, яке місце за величиною вона охоплює?

  • З якими частинами світу й материками межує Африка?

  • Які океани омивають її береги?


ІV. Повідомлення теми і мети уроку.

Ми починаємо вивчати материки. І першим ми вивчатимемо материк Африка.

Це континент найвищих температур на Землі. Тут знаходиться найбільша пустеля світу Сахара, найдовша річка планети найбільше прісноводне озеро. Отже, тема нашого уроку «Африка. Географічне положення, контури берегів, океани і моря, острови та півострови».


V. Вивчення нового матеріалу.

Розповідь учителя

Африка лежить у Східній півкулі, на північ і на південь від ек­ватора, між Північним і Південним тропіками.

Північна частина Африки помітно ширша, ніж південна.

Африка з усіх боків омивається океанами й морями.

Океани біля берегів Африки утворюють мало морів, півостровів і островів.

На заході розташована Гвінейська затока, а між Африкою, Європою й Азією — Середземне море. Це море відокремлюється від Атлан­тичного океану Гібралтарською протокою.

Вузька смуга суходолу - Суецький перешийок - сполучає Аф­рику з Азією, а Червоне море на північному сході відокремлює ці частини світу.

Береги Африки порівняно рівні, мало порізані. У багатьох місцях берег високий, круто обривається до океану. Це утруднює доступ кораблям.


В Африці є єдина велика затока — Гвінейська, на південному сході є тільки один великий острів — Мадагаскар, що відокремлюється від материка Мозамбіцькою про­токою, на сході розташований великий півострів — Сомалі.

Поверхня Африки підвищена. Велику територію на материку охоплюють плоскогір’я. Низовини трапляються лише на берегах океанів і річок.

Гори простяглися тільки вздовж східної частини материка.

Багато гір Африки мають плоску як стіл поверхню, їх називають столовими горами. Найвища вершина Африки — гора Кіліманджаро.

На сході материка розташоване Ефіопсь­ке нагір’я.

Невеликими ланцюгами простяглися на північному за­ході Атлаські, а на південному сході -Драконові гори.

Африка багата на нафту, золото, алмази та ін. корисні копали­ни.

Острів Мадагаскар — один із найбільших островів земної кулі, лежить на південному сході Африки. Він гористий. Рослинність багата й різноманітна.

На Мадагаскарі збереглися густі тропічні ліси, а в них — цінні дерева.

На узбережжі ростуть кокосові паль­ми, а в саванах — баобаби.

Населення займається сільським господарством, вирощує цук­рову тростину, банани, кукурудзу, бавовник, а на вивіз в інші краї­ни — каву, ваніль, гвоздику.

Зі свійських тварин мешканці острова вирощують горбатих биків зебу, овець, свиней і птахів.Столиця о. Мадагаскар — місто Антананаріву.


VІ. Фізкультхвилинка.


VІІ. Закріплення нових знань і вмінь.

1.

Робота з підручником ст.40-43.

2

Відповіді на запитання.


  • У якій півкулі розташована Африка?

  • Який перешийок з’єднує Африку з Азією?

  • Яке море відокремлює Африку від Євразії?

  • Які особливості мають береги Африки?

  • Яка поверхня материка?

  • Що ви дізналися про Мадагаскар?

  • Чому Африку називають найжаркішим материком?

3.

4.


Робота в зошитах з друкованою основою.ст.27. Завд.І рівень 1.2.3. ІІ рівень завд.2

Робота в зошитах .

Намалюйте в зошитах контур Африки.


VІІІ. Підсумок уроку.

  • Яку тему вивчали?

  • Що найбільше запам’яталося?

  • Аргументація оцінок.

Спільне формулювання основних висновків за основними термінами та поняттями уроку.



IX. Домашнє завдання

Опрацювати текст в підручнику40-43. Відповідати на запитання.

Ось і пролунав дзвінок,

Закінчився наш урок.

За роботу по заслузі

Щиро дякую вам, друзі.


3