Урок № 17 | 6 клас | Тема. | Види географічних карт. Фізична та політична карта. Значення географічних карт в житті та діяльності людей. |
Мета. |
|
Навчальна: | Продовжувати формувати учнів знання про карти, дати уявлення про різновид карт і їхнє призначення. |
Розвиваюча: | Розвивати просторове уявлення. |
Виховна: | Виховати поважне ставлення до роботи картографів. |
Корекційна: | Корегувати осанку та мовлення. |
Тип уроку: | Комбінований. |
Обладнання: | Підручники, зошити, глобус, різні за охопленням території карти, атласи, карточки із завданнями. |
Епіграф до уроку: | «Карта – друга мова географії» |
Хід уроку | ||
І. Організаційний момент. | ||
1. | Сьогодні в нас урок незвичний, він вчить багато нас чому. Хай буде він для нас навчальним. За це подякуєм йому. | |
2. |
| |
3. | Перевірка підготовки класного приміщення до заняття | |
4. |
| |
ІІ. Нервово психологічна підготовка учнів до уроку. | ||
ІІІ. Перевірка домашнього завдання 1.Відповіді на запитання
а)міста; б)кордони держав; в)залізниці?
2. Робота з карточками Домлюйте до визначень умовні знаки карт. УМОВНІ ЗНАКИ КИЇВ Столиці держав Львів Інші населені пункти Кордони держав Межі областей Річки з постійною течією Річки, що пересихають Канали судноплавні Канали меліоративні Гідроелектростанції Озера прісні та водосховища Озера
IV. Повідомлення теми і мети уроку. | ||
- Відгадайте загадку «Де бувають країни без людей, міста без будинків, ліс без дерев, море без води?». - Так, це карта. Історія знає винаходи, що докорінно змінили життя людини, надали їй нових, раніше недоступних можливостей. До них належать і карти. Шлях до тієї карти, що є у ваших атласах був довгим і складним. Це пов’язано з пошуком найзручніших способів зображення нашої планети. - І сьогодні на уроці ми будемо говорити про карти і тема нашого уроку : «Види географічних карт. Фізична та політична карта. Значення географічних карт в житті та діяльності людей.». Карти стануть вашим надійним помічником протягом усього навчання в школі, знадобляться знання про їхні властивості й у вашому подальшому житті. Карта — це справжній скарб, і хоча цей скарб належить не одній людині, а всьому людству, від цього карта не стає менш необхідною для кожного з нас. Але картою треба вміти користуватися, інакше вона буде такою ж непотрібною, як сторінка з торішнього щоденника. Уміння працювати з картою є не менш важливим, ніж уміння читати та писати. Карта «готова» надати величезну кількість інформації, але потрібно знати її «мову». За кожним знаком, лінією, відтінком кольору на карті стоять реальні об'єкти й явища. Запис в зошит теми уроку. | | |
V. Вивчення нового матеріалу. | ||
Розповідь учителя. Карта – це зменшене та узагальнене зображення земної поверхні на площині за допомогою умовних знаків. Карти класифікують за певними ознаками. Географічні карти дають просторове уявлення про розміщення об'єктів і явищ на поверхні нашої планети. Одні з них містять інформацію про природу Землі, інші — про населення, треті — про господарство. Існують різні види карт залежно від їхнього призначення, охоплення території тощо. Цього навчального року ви будете працювати в основному з фізичними картами. Це спеціальні навчальні карти, на яких зображено природні об’єкти - моря, річки, озера, рівнини, гори. Політична карта. Політичні карти створюють для того, щоб вивчати по них, де знаходяться різні країни, яку територію вони займають, де розташована столиця кожної країни і як вона називається. На політичній карті кожну країну зображено окремим кольором. Сам колір нічого не означає. Карту розфарбовують лише для того, щоб краще бачити на ній, де яка держава знаходиться. Кольорів на карті може бути менше, ніж країн. Тому часто на політичних картах однаковим кольором позначають дві або кілька різних країн. Назви країн надписують просто на їхньому зображенні. Але якщо країна маленька,і місця для напису її назви не вистачає, то на зображенні країни ставлять номер, під яким назву надруковано в списку за рамкою карти. Кордони між країнами показано умовним знаком у вигляді штрихової лінії. Там, де територія держави межує з морем, знак кордону не креслять, а проводять берегову лінію. Узбережна смуга моря завширшки кілька кілометрів за міжнародною угодою належить цій самій державі, а далі від берегів морські й океанські простори вважаються нейтральними. Якщо острів належить якійсь державі, то її назву друкують на політичній карті поряд із назвою острова. Вміючи читати карту, можна дізнатися дуже багато цікавого й корисного про Землю та нашу Батьківщину. Карта – це зменшене та узагальнене зображення земної поверхні на площині за допомогою умовних знаків. Карти класифікують за певними ознаками. | ||
VІ. Фізкультхвилинка. | ||
VІІ. Закріплення нових знань і вмінь. | ||
1.
2.
3.
4. | Робота з підручником Опрацювати ст.31-32 Відповіді на запитання. - Які види карт ви знаєте? - Які об’єкти зображають на фізичній карті? - Які об’єкти зображають на політичній карті? Робота в зошитах. Випишіть у зошит визначення, що таке фізична і політична карти. Робота з атласом.
| |
VІІІ. Підсумок уроку. | ||
- Яку тему вивчали? - Чим збагатили свої знання?
| ||
ІХ. Домашнє завдання. | ||
Опрацювати ст.31-32 |