Урок № Клас 8

Тема. Обертання Землі навколо своєї осі і навколо Сонця.

Зміна дня і ночі. Зміни пір року.

Практична робота №1. Вправи з телурієм .

Мета.

Навчальна:засвоєння учнями знань про причини зміни дня і ночі та пір року на земній кулі.

Розвиваюча: розвивати пізнавальний інтерес до навчання.

Виховна: виховувати спостережливість, кмітливість, наполегливість, охайність в користуванні підручником і зошитом.

Корекційна: корекція осанки та мовлення.

Тип уроку: Комбінований.

Обладнання: глобус , електролампа на підставці (або прилад — телурій, зошити, підручники, зошити з друкованою основою.


Хід уроку

І.Організація класу.

1.

Привітання , фіксація відсутніх.

Сьогодні в нас урок незвичний,

він вчить багато нас чому.

Хай буде він для нас навчальним.

За це подякуєм йому.

2.

Перевірка підготовки учнів до заняття

3.

Перевірка підготовки класного приміщення до заняття

4.

Побажання успіху на уроці.


ІІ. Нервово психологічна підготовка учнів до уроку.


ІІІ. Перевірка домашнього завдання

1.Фронтальне опитування.

- Чи є Земля планетою? Чому?

- Який на Землі розподіл води й суходолу?

- Назвіть, які океани від найбільшого до найменшого.

- Чим відрізняються материки від частин світу?

2. Робота в зошитах з друкованою основою ст.7 Завд. 1

Заповніть таблиці « Материки та океани»


ІV Повідомлення теми і мети уроку.

- На сьогоднішньому уроці ми будемо вивчати дуже цікаву тему. На цю тему ви задавали багато питань. І саме сьогодні на них ви почуєте відповіді.

-У мене в руках є конверт, в якому знаходяться загадки, які допоможуть вам визначити, яка тема нашого заняття.


  • Жовта паляниця над дахом повисла. (Сонце).

  • На чорному полі срібний пастух золоті вівці пасе. (Місяць і зорі).

  • Чорна корова всіх поборола, а білий віл па ноги усіх звів. (День і ніч).

Отже, тема нашого уроку «Обертання Землі навколо Сонця. Зміна дня і ночі.

Зміни пір року.»


V. Сприймання та усвідомлення навчального матеріалу.

Земля рухається навколо своєї осі та навколо Сонця, тобто здій­снює два види руху.

Вісь Землі це уявна лінія, що проходить через центр і полюси Землі й навколо якої вона обертається.

На однаковій відстані від по­люсів по поверхні Землі проходить екватор уявна лінія, що ділить планету на дві півкулі — Північну та Південну.

Земля обертається проти годинникової стрілки і здійснює повний оберт навколо своєї осі майже за 24 години (добу).

Протягом доби вона повертається до Сон­ця, то одним, то другим боком.

При цьому Сонце освітлює тільки ту половину земної кулі, що повернута до нього. Саме тому в цей час освітленому боці Землі — день, а на протилежному — ніч.

Якби Земля не оберталася навколо своєї осі, то на одному бо земної кулі завжди був би день, а на другому — ніч.

Ми не помічаємо руху Землі, тому що рухаємося разом з нею.

Разом із нами рухаються і всі навколишні предмети, не змінюючи свого положення.

Земля рухається навколо Сонця по своїй орбіті, здійснюючи в повний оберт за 365 діб і 6 годин, — це річний рух Землі .

Раз чотири роки з 6 годин набігає ціла доба. її приєднують до найкоротшого місяця — до лютого. Раз на чотири роки лютий має 29- число.

Такий рік, що налічує 366 діб, називають високосним.

Під час руху Землі навколо Сонця земна вісь завжди нахилені один бік.

Завдяки нахилу земної осі ми маємо зміну пір року: зиму, весну, літо і осінь.

Рухаючись навколо Сонця, земна куля підставляє сонячному промінню, то Північну півкулю, то Південну. В тій півкулі, що більше освітлюється, сонячне проміння падає прямовисніше і дає більш тепла. Там триває літо. Водночас у другій пі кулі триває зима.

Простежити за річним рухом Землі можна за допомогою телурія або на досліді з глобусом, рухаючи його навколо ввімкненої лампи.


Практична робота №1. Вправи з телурієм .

Пояснення зміни дня і ночі.


Простежити за річним рухом Землі можна за допомогою телурія або на досліді з глобусом, рухаючи його навколо ввімкненої лампи.

Для проведення досліду з лампою та глобусом накреслимо на столі сплюснуте коло. Воно зображатиме шлях Землі навколо Сонця. У центрі накресленого кола поставимо лампу, що зображає Сонце. Будемо рухати глобус ( земну кулю ) по колу так, щоб земна вісь весь час була нахилена в один бік ( на північ). Коли до Сонця повернута більше північна півкуля, то на ній – літо. А на південній півкулі – зима.

Поставимо посередині стола електричну лампочку. Навколо осі будемо повільно обертати глобус ( земну кулю) .

- Що ми бачимо? Що той бік глобуса, який був освітлений ( де був день), стає темним( тут буде ніч).

І навпаки, з того боку де було темно( ніч) стане видно( день).

За добу на земній кулі змінюється ранок, день, вечір, ніч.

Коли до Сонця звернена Східна півкуля, тоді там день. У цей час Західна півкуля заходить у тінь, там настає ніч.

Отже, Земля обертається із заходу на схід і сонячне проміння освітлює то один то другий її бік, звернений до Сонця.

То який можна зробити висновок, якщо Землю повернути раз навколо своєї осі?

Той бік, що був у тіні, стає освітленим, а освітлений — в тіні.

Отже, обертання Землі навколо своєї осі спричиняє зміну дня і ночі.

Такий повний оберт земна куля робить за 24 години, тобто за добу.

Подивіться уважно на освітлений бік глобуса і скажіть, на яких материках день, а на яких — ніч. Чому ви так думаєте?


VI. Фізкультхвилинка.


VІІ. Закріплення знань, умінь і навичок

1.Робота з підручником. Ст.13-14.

Читати статтю "Обертання Землі".

2. Дати відповіді на питання.

  • Які два види руху здійснює Земля?

  • Яка причина зміни дня і ночі?

  • Що таке вісь?

  • Де вона знаходиться?

  • За скільки Земля робить повний оберт навколо Сонця?

Відгадування загадок.

1. Срібне показалось, золоте сховалось. (Місяць, Сонце)

2. На якій планеті ми живемо? (Земля.)

3. Зменшена модель Землі. (Глобус.)

4. Як називається час, за який Земля робить повний оберт навколо своєї осі? (Доба.)

5. Уявна лінія, яка проходить через центр Землі. (Вісь.)

6.Коли мати входить в хату,

Всіх вона вкладає спати.

А як батько заходить,

Всіх на ноги підводить.

Хто зуміє відгадати:

Що за батько, що за мати?

Сім братів віком рівні, імена різні. ( Дні тижня)

7.12 братів один за одним ходять, один одного не обходять. ( Місяці року)

13.Стоїть дерево, на дереві 12 сучків, на сучку 4корзинки, а в кожній корзинці 7яєць і кожному назва є. (Рік)

МОЛОДЦІ!


VIІІ. Підсумок уроку

— Діти, що ви дізнались нового на сьогоднішньому уроці?

— Яка причина зміни дня і ночі?

— Скільки триває доба?

Отже, на сьогоднішньому уроці ми ознайомились з таким явищем, як зміна дня і ночі та зміна пір року.



ІХ. Домашнє завдання.


Опрацювати статтю в підручнику "Обертання Землі?" ст.13-15

Дати відповіді на запитання в кінці тексту.

Придумати цікаві ребуси чи загадки з вивченої теми.

3