Тема. Оксиген. Поширеність Оксигену в природі. Кисень, склад його молекули, поширеність у природі. Фізичні властивості кисню.

Мета: закріпити знання учнів про елементи метали й неметали, про прості речовини на прикладі Оксигену та кисню; дати поняття про хімічний елемент Оксиген, зхарактеризувати його положення в періодичній системі хімічних елементів Д. І. Менделєєва; дати поняття про алотропію, алотропні видозміни Оксигену - прості речовини кисень і озон; ознайомити учнів з історією відкриття кисню, його поширенням у природі, способами добування; розвивати вміння аналізувати та узагальнювати навчальний матеріал; виховувати в учнів такі риси характеру, як: працьовитість, самостійність, відповідальність за збереження навколишнього середовища; формувати компетентності: ключові (вміння вчитися, інформаційні, комунікативні, соціальні) та предметні.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання і матеріали: періодична система хімічних елементів.

Хід уроку.

Кисень-це речовина навколо якої обертається весь світ

Я. Берцеліус

I. Організація класу

Ми з вами починаємо урок i від того, з яким настроєм ми будемо працювати, залежить опанування навчального матеріалу. Як змінюється настрій протягом уроку, які емоції будуть переважати - позитивні чи негативні? Пропоную перевірити за допомогою смайликів. Смайлик, що відображає ваш настрій на початку уроку - жовтий, в кінці уроку - червоний.

II. Актуалізація опорних знань

У світі багато є різних чудес - Статуя Зевса та мерседес,

Чорні дірки та полімери, Космічні кораблі, що летять до Венери.

Багато наук усе це вивчають І людям в житті допомагають.

Хімія - одна з таких наук,

Кожному учневі - вірний друг.

Той, хто хімію вивчає,

Всі секрети розгадає.

1.Хімічний аукціон

Учні відповідають на запитання, заробляють додаткові бали.

1) Що нас оточує? (Фізичні тіла) - 0,5 бала

2) З чого складаються фізичні тіла? (Із речовин) - 0,5 бала

3) Які ви знаєте речовини? (Прості та складні) - 1бал

4) Які речовини називаються простими? (Хімічні сполуки, що утворені атомами одного хімічного елемента) - 1 бал

5) Які речовини називаються складними? (Хімічні сполуки, що утворені атомами різних хімічних елементів) - 1бал

6) З чого складаються речовини? (З атомів, молекул тощо) - 0,5 бала

7) Що таке молекула? (Молекула - це найменша частинка речовини, що має її основні властивості та здатна до самостійного існування) - 1 бал

8) Що таке атом? (Атом - це найдрібніша частинка речовини, що складається з позитивно зарядженого ядра та негативно заряджених електронів) - 1 бал.

9) Вид атомів із певним зарядом - це (Хімічний елемент) - 0,5 бала

10) Що відбувається з атомами під час перебігу хімічних реакцій? (Перегрупування атомів) - 0,5 бала

III. Мотивація навчальної діяльності

Як ми з вами вже зазначали, нас оточують прості та складні речовини. Деякі з них життєво необхідні для людини. Наш урок присвячується хімічному елементу та простій речовині, що займають особливе місце в природі, житті людини та всіх живих організмів.

В чем горят дрова и газ,

Фосфор, водород, алмаз?

Дышит, каждый чем из нас,

Каждый миг и каждый час?

Без чего мертва природа?

Правильно! Без кислорода!

Хімічний елемент Оксиген утворює просту речовину - кисень. Це і є тема нашого уроку.

(Учні записують тему в зошиті)

Фізкультхвилинка

IV. Вивчення нового матеріалу

Починаємо знайомство з Оксигеном із його візитної картки.

1. Хімічний елемент - Оксиген

Хімічний елемент - Оксиген

Хімічний символ - О

Характер елемента - неметалічний

Порядковий номер - 8

Група та підгрупа - 6 група, головна підгрупа

Період - 2

Відносна атомна маса Ar (О) =16

Будова атома:

заряд ядра + 8

кількість електронів - 8

Валентність у сполуках - ІІ

(Робота учнів біля дошки)

  1. Явище алотропії

(Розповідь учителя)

Атоми Оксигену, сполучаючись між собою, утворюють прості речовини: кисень О2 і озон О3.

Така властивість хімічного елемента утворювати різні прості речовини називається алотропією, а прості речовини кисень і озон - алотропними видозмінами або алотропними модифікаціями.

3. Кисень – проста речовина.

Кисень – речовина, яка забезпечує життя на Землі. Всі організми, за винятком деяких бактерій, можуть існувати лише за наявності кисню.

Молекулярна формул - О2

Відносна молекулярна маса Mr (О2) =32

Фізичні властивості (за н. у.)

безбарвний газ;

без запаху;

без смаку;

важчий за повітря;

малорозчинний у водi

4. Кисень у природі.

Учні самостійно працюють із підручником і складають схему «Поширення кисню в природі».

5. Історія відкриття кисню.

Кисень відкрив у VIII ст. китайський учений Мао-Хоа. Він дослідив, що у повітрі містяться два різних гази, один з яких має властивість підтримувати дихання і горіння. В Європі кисень відкрили через 1000 років, майже одночасно два видатних хіміки другої половини XVIII ст. - швед К.В.Шеєле та англієць Дж. Прістлі.

Вони відкрили новий газ – кисень, попри це, до кінця своїх років залишались захисниками теорії флогістону, яка тривалий час гальмувала розвиток науки. Особливе значення в історії відкриття кисню мають праці А. Лавуазьє. Він (1775 р.) встановив, що кисень – складова частина повітря, створив кисневу теорію горіння (за 200 років вона не тільки не була спростована, а й отримала безліч підтверджень своєї правильності), яка прийшла на зміну теорії флогістону.

V.Застосування набутих знань

Сьогодні на уроці ми ознайомилися з хімічним елементом Оксигеном та простою речовиною, що він утворює - киснем.

1. Бліц - опитування

1) Речовина утворена одним хімічним елементом.(Проста)

2) Головна складова повітря.(Азот)

3) Речовина, що підтримує горіння.(Кисень)

4) Речовина, молекула якої містить три атоми Оксигену. (Озон)

5) Певний вид атомів.(Хімічний елемент)

2. Письмове завдання

Скласти формули оксидів за валентністю:

1 варіант

Cl(I)O, As(III)O, N(II)O, J(VII)O, Mq(II)O

2 варіант

Aq(I)O, Ca(II)O, Al(III)O, P(V)O, C(IV)O

3 варіант

S(VI)O, Na(I)O, N(V)O, Cu(II)O, W(VI)O

4 варіант

Zn(II)O, S(IV)O, Cr(III)O, Li(I)O, Cl(VII)O

VI. Рефлексія

VII. Підсумок уроку

Смайлик, що відображає настрій учнів по завершенню уроку.

Оцінювання роботи учнів.

VIII. Домашнє завдання

Опрацювати матеріал підручника.

Виконати завдання.