Урок №38

6 клас

Тема.

Прогнозування погоди і народні прикмети.

Мета.


Навчальна:

Ознайомити учнів з прогнозуванням погоди і народними прикметами.

Розвиваюча:

Розвиток уваги в процесі прогнозування погоди.

Виховна:

Виховувати інтерес до прогнозування погоди.

Корекційна:

Корегувати осанку та мовлення.

Тип уроку:

Комбінований.

Обладнання:

Зошити, підручник, карточки із завданням.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

1.

Діти, посміхніться одне одному. Я сподіваюся, що ми можемо створити ситуацію

успіху на уроці. Щоб наша спільна робота була успішною, запам'ятайте, будь ласка, закони уроку.

Закони уроку

1. Поводитися спокійно.

2. Не вигукувати.

3. Бути терплячим.

4. Дати можливість висловитися своїм товаришам.

5. Не критикувати.

6. Поважати одне одного.

2.

Перевірка підготовки учнів до заняття.


3.

Перевірка підготовки класного приміщення до заняття.

4.

Побажання успіху на уроці.



ІІ. Нервово психологічна підготовка учнів до уроку.

Підсумок фенологічних спостережень

-

Яка надворі пора року?

-

Який місяць, день число?

-

Яким сьогодні є стан неба?

-

Чи є надворі опади?

-

Чи є на вулиці вітер?

-

Яка погода переважала протягом тижня?


ІІІ. Перевірка домашнього завдання

1.Відповіді на запитання

  • Для чого використовують термометри?

  • Які види термометрів вам відомі?

  • З чого складається термометр?

  • Чим відрізняються рідини в термометрах для вимірювання температури повітря і вимірювання температури тіла людини? (Забарвлення рідини, що знаходиться всередині.

  • Рідина, що має червоний колір, - це зафарбований спирт, а рідина сіруватого кольору - рідкий метал ртуть.)

  • Яку властивість рідин використано?

2.Робота з карточками.

Прочитайте записи: +15С, +20С,-20С,-17С.


ІV. Повідомлення теми і мети уроку


V. Вивчення нового матеріалу.

Розповідь учителя.

Щодня люди стежать за по­відомленнями по телебаченню або радіо, якою ж буде погода завтра. Погода цікавить усіх, бо від неї залежать урожай, стан здоров’я і настрій людини, рух транспорту, похід на прогулян­ку тощо.

У різних місцях Землі працюють метеорологічні станції, де проводяться наукові спостереження за погодою. Для прогнозу­вання погоди одних лише термометрів недостатньо. Метеостан­ції оснащені сучасними електронними вимірювальними та об­числювальними приладами.

Та дізнатися про погоду на завтра можна не тільки з програм телебачення та радіо, а й за народними прикметами. Люди з прадавніх часів спостерігали за змінами в природі, мимоволі встановлюючи залежності між поведінкою птахів, комах, ди­ких і свійських тварин, рослин та певними погодними явищами.

Ви, мабуть, хоч раз чули: «Якщо ластівки літають низько — бу­ти дощу».

Ось за подібними народними прикметами й можна ро­бити власний прогноз погоди.

Але для цього їх потрібно знати.

Передбачення погоди за народними прикметами


Поведінка птахів

  • Ворони неспокійні на гніздах — на негоду; сидять на нижніх гілках дерев — буде вітер.

  • Галки збираються у великі зграї й галасують — на ясну погоду й мороз.

  • Голуб, відпочиваючи, ховає одну лапку в пір’я — на різке похолодання.

  • Горлиця туркоче — цього дня дощу не буде.

  • Горобці сидять, настовбурчивши пір’я, — на дощ.

  • Дрозди кричать — на негоду.

  • Жайворони співають високо в небі — на ясну погоду; якщо ж зранку вони мовчать — чекай дощу.

  • Журавлі літають низько — на негоду.

  • Зозуля кує на сухому дереві — незабаром похолодає.

  • Зяблики відлітають — до похолодання.

  • Кури зарано вмощуються на сідала — на мороз, і чим вище, тим на сильніший; якщо не ховаються від дощу — він скоро скінчиться.

  • Ластівки літають високо — на гарну погоду, а низько — на дощ.

  • Півні дружно співають — на відлигу.

  • Птахи дружно повертаються з вирію — на тепло.

  • Синиці починають зранку пищати — вночі буде мороз, ховаються під дах — на хуртовину.

  • Сичі вночі кричать — на дощ.

  • Снігур співає — на сніг, завірюху.

  • Сова кричить — холод віщує.

  • Сорока літає поблизу житла й ховається під стріху — буде завірюха.

  • Тетеруки знімаються з дерев і відлітають із відкритих місць углиб лісу — чекай бурі.

  • Фазани ховаються в кущах — на дощ і вітер; коли ж увечері всідаються на гілках дерев — вночі буде сухо й тихо.

  • Чайки залишаються на березі й із писком бродять серед прибережних скель чи піщаними мілинами — невдовзі буде шторм.

  • Чаплі голосно кричать у польоті — на гарну, ясну погоду.

  • Шуліки кружляють у повітрі й протяжно кричать — перед негодою.


Поведінка комах

  • Бджоли рано вилітають із вуликів — ознака теплої весни; влітку сидять на стінках вуликів - на спеку.

  • Ґедзі особливо злі — перед дощем.

  • Комарі й мошки в’ються стовпом у повітрі — на гарну погоду.

  • Комарі-товкунці з’явилися в жовтні — на м’яку зиму.

  • Коники сюрчать до пізньої ночі — ранок буде тихий, сонячний.

  • Метелики ховаються серед сухого галуззя, в дуплах дерев — на дощ.

  • Мурашки старанно трудяться, навколо мурашника вирує життя — дощу не буде.

Поведінка рослин

  • Акація виділяє так багато нектару, що аромат відчувається за сотні метрів, — наближається негода, буде дощ.

  • Береза навесні раніше за вільху викинула листя — літо буде сухим, а якщо першою розів’ється вільха, — дощо­вим і холодним.

  • Березка польова закриває свої квіти — на дощ, а розкри­ває навіть і в хмарну погоду.

  • Будяки стали не дуже колючими, бо колючки щільно притулилися до головки, — перед хмарною погодою.

  • Вишня на Покрову має зелене листя — буде сувора зима.

  • Верба плакуча в крапельках води — перед дощем.

  • Горіхів багато, а грибів мало — зима буде сніжною і суворою.

  • Горобина влітку рясно вкрита плодами — осінь буде дощовою; плодів мало — на суху осінь.

  • Дуб розвинувся раніше від ясена — на посуху; на дубі багато жолудів — на сувору зиму.

  • Канни зранку в крапельках води — вдень буде дощ.

  • Клен розвинувся — встановиться тепло.

  • Кульбаби стуляють свої квітки в сонячну погоду — буде дощ.

  • Лілії не піднялися з води — буде затяжна злива або настане похолодання; як спливе на поверхню листя лілії — замо­розків більше не буде.

  • Мальва стуляє свої квітки — на дощ.

  • Маргаритки нахиляються так низько, що майже торка­ються землі, — перед негодою.

  • Осокір «плаче», збавляючи зайву вологу, — незабаром почнеться дощ.

  • Осоту польового влітку багато — зима буде холодною.

  • Проліски стоять із розкритими пелюстками — на гарну погоду й тепло; стуляють пелюстки — перед заморозками.

  • Щавлю влітку багато — зима буде теплою.


Отже, тепер ви знаєте багато народних прикмет і самі змо­жете спрогнозувати погоду на завтра. Спостерігайте за навко­лишнім світом і дізнаєтеся багато корисного й цікавого.


VІ. Фізкультхвилинка.


VІІ. Закріплення нових знань і вмінь.

1.

Робота з підручником ст.67-70

2.




3.

Відповіді на запитання.

  • Навіщо людям потрібно знати прогноз погоди?

  • Д проводяться спостереження за погодою?

  • Як можна дізнатися прогноз погоди?

  • Пригадайте народні прикмети, за якими можна дізнатися про погоду на завтра?

Робота в зошитах.

Випишіть у зошит декілька народних прикмет спостереження за погодою.


VІІІ. Підсумок уроку.

- Що нового почули на уроці?

- Чим збагатили свої знання?


ІХ. Домашнє завдання.

Опрацювати ст. 67-70.

Вивчити на вибір 5 народних прикмет спостереження за погодою.





5