Урок № 24
| 6 клас | Тема. | Яри, їх утворення і боротьба з ними |
Мета. |
|
Навчальна: | Сформувати поняття «яр», ознайомити з причинами утворення ярів та боротьби з ними. |
Розвиваюча: | Розвиток зв’язного мовлення. |
Виховна: | Виховувати інтерес до пізнання природи Землі. |
Корекційна: | Корегувати осанку учнів під час уроку. |
Тип уроку: | Комбінований. |
Обладнання: | Фізична карта України, атласи, підручники, зошити. |
Епіграф до уроку: | «Світ, що нас оточує – це світ географії, тож давайте його пізнавати!» |
Хід уроку | |
І. Організаційний момент. | |
1. | Станьте рівно, посміхніться, До гостей ви поверніться. З добрим днем всіх привітайте І за парти посідайте. |
2. | Перевірка підготовки учнів до заняття |
3. | Перевірка підготовки класного приміщення до заняття |
4. | Побажання успіху на уроці.
|
ІІ. Нервово психологічна підготовка учнів до уроку. | |
Підсумок фенологічних спостережень. | |
- | Яка надворі пора року? |
- | Який місяць, день число? |
- | Яким сьогодні є стан неба? |
- | Чи є надворі опади? |
- | Чи є на вулиці вітер? |
- | Яка погода переважала протягом тижня?
|
ІІІ. Перевірка домашнього завдання.
| |
ІV. Повідомлення теми і мети уроку.
| |
V. Вивчення нового матеріалу. | |
Розповідь учителя . | |
План. | |
На рівнинах (низовинах і височинах) часто зустрічаються яри. Як вони утворились? Дощові потоки та весняні снігові води стікають з нахилу рівнини. Вода тече в низькі місця і, якщо натрапляє заглиблення в землі, починає його розмивати. М'який ґрунт вода легко розмиває та утворює канавки. Поступово потоки дощової води все більше заглиблю] ці канавки і перетворюють їх у глибокі вимоїни. Та невеликого заглиблення утворюються яри. З кожним роком яри стають ширшими й глибшими, і тягнуться на кілька кілометрів. Інколи вся рівнина розсічена ярами, особливо там, де рихлий ґрунт (розораний під поля). Яри шкодять сільському господарству, псують поля, руйнують шляхи. Яр – це глибока вимоїна з крутими схилами, розмита дощовими та сніговими водами. Яр має вершину, схили, дно. Як же люди ведуть боротьбу з утворенням ярів? На схилах ярів насаджують дерева та кущі, сіють траву. Схили можуть укріплюватися бетоном; нерідко перегороджують заборами з гілок тополі чи верби. Ці швидко пускають коріння та закріплюють землю, то не розмиває схили, не змиває ґрунт і яр перестає розростатися. Невеликі яри засипають камінням та землею. |
VІ. Фізкультхвилинка. |
| |
| | |
| | |
VІІ. Закріплення нових знань і вмінь. | | |
1. | Робота з підручником ст.30-32. | |
2 | Відповіді на запитання. | |
|
| |
3. | Робота в зошитах.
| |
| VІІІ. Підсумок уроку. | |
|
| |
ІX. Домашнє завдання | | |
Опрацювати текст в підручнику ст. 42 Відповідати на запитання. | |