Урок № | 7 | Тема. | Компас та його будова і правила користування. |
Мета. |
|
Навчальна: | Ознайомити учнів з компасом, його будовою і правилами користування. |
Розвиваюча: | Розвивати практичні уміння та навички орієнтуватися у просторі за компасом. |
Виховна: | Виховувати дбайливе ставлення до природи. |
Корекційна: | Корегувати осанку та мовлення. |
Тип уроку: | Комбінований. |
Обладнання: | Підручники, ілюстрації, зошити, компас. |
Хід уроку | |
І. Організаційний момент. | |
1. | Привітання , фіксація відсутніх. Любі діти, у наш клас Завітали люди щирі. Привітайте в добрий час Гостей посмішкою й миром!
- Усміхніться нашим гостям, усміхніться один одному, щоб урок пройшов у теплій, дружній атмосфері. Бо хороший настрій – запорука доброго результату роботи. (Створення позитивного настрою.)
Поглянь, дитино, все довкола Так щиро посміхається тобі: І сонце, й небо, ліс і поле… Ти теж у відповідь їм посміхнись. Ти привітайся з днем чудовим, З деревами, пташками і небом голубим, І знай: усе це є природа, Її люби, примножуй, бережи!
|
2. | Перевірка підготовки учнів до заняття |
3. | Перевірка підготовки класного приміщення до заняття |
ІІ. Нервово психологічна підготовка учнів до уроку. | |
Підсумок фенологічних спостережень. | |
- | Як змінилися трав’янисті рослини. |
- | Як змінилося забарвлення листя на деревах і кущах. |
- | На яких деревах достигли плоди. |
- | Як поводяться комахи. |
- | Які зміни відбуваються в житті перелітних і зимуючих птахів, диких тварин. |
ІІІ. Перевірка домашнього завдання. | |
Фронтальне опитування. | |
|
-Що означає вислів «орієнтуватися на місцевості»? - За чим можна орієнтуватись на місцевості? (За місцевими ознаками, за Сонцем). -В якій послідовності слід здійснювати орієнтування за Сонцем? -Скільки є основних та проміжних сторін горизонту? -Назвіть кілька місцевих ознак природи, за якими можна визначити сторони горизонту. |
ІV. Повідомлення теми і мети уроку. | |
Під склом сиджу, на північ, на південь гляджу. Зі мною підеш – дорогу назад знайдеш
|
|
V. Вивчення нового матеріалу | |
Розповідь учителя. | |
План. | |
Ви дізнались, як орієнтуватися на місцевості, як визначати сторони горизонту за Сонцем і за місцевими ознаками. Щоб мандрівники, льотчики, капітани суден, туристи могли в будь- який час дня і ночі, в будь-якому місці, за будь-якої погоди знаходити шлях, люди винайшли компас. Компас — це прилад для визначення сторін горизонту, головною частиною якого є намагнічена стрілка, що вільно обертається на вістрі голки. Стрілка міститься в круглій коробочці з прозорою кришкою. На дні коробочки буквами позначено сторони горизонту: Пн. — північ, Пд. — південь, Сх. — схід, Зх. — захід. Один кінець стрілки темний (зазвичай синій), інший — світлий (зазвичай червоний). Синій намагнічений кінець завжди вказує на північ, а червоний — на південь. Коли компасом не користуються, стрілку закріплюють запобіжником .Якщо потрібно скористатися компасом, запобіжник відпускають. Компас кладуть на рівну поверхню. Коли стрілка заспокоїться, повільно повертають коробочку так, щоб синій кінець стрілки вказував на букви Пн. — північ. Тоді червоний кінець стрілки вказуватиме на Пд. — південь, букви Сх. — на схід, а Зх. — на захід.
Правила користування компасом
|
VІ. Фізкультхвилинка. |
Щось втомились ми сидіти, Треба трохи відпочити. Руки вгору, руки вниз, На сусіда подивись. Руки ззаду покладемо, Головою поведемо! Руки вгору, руки в боки – І зроби чотири скоки. Дружно всі присядемо І за парти сядемо. |
VІІ. Закріплення нових знань і вмінь. | |
1. | Робота з підручником. Опрацювати т.13-14. |
2.
3.
4.
| Бесіда. - Який прилад треба мати в походах і мандрівках для визначення сторін горизонту? - Яку будову має компас? - Який кінець стрілки вказує на північ? - Який напрям вказує в цей час другий кінець стрілки компаса? Практична робота у группах. А) Визначити за допомогою компаса сторони горизонту в класі. Б) Зробіть з картонного кружечка модель компаса і надпишіть основні і проміжні сторони горизонту. Прочитайте оповідання « Магніт і компас» і « За компасом» на ст.126. |
VІІІ. Підсумок уроку. | |
| |
IX. Домашнє завдання. Опрацювати ст.13-15. | |
|