Урок № 52 6 клас
Тема уроку. Болота, особливості їх утворення та поширення.
Мета:
Навчальна: продовжувати формувати систему знань про водні ресурси; формувати поняття про болота, особливості їх утворення та поширення.
Розвиваюча: розвивати навички роботи з картою та вміння створювати образ об’єкта,
Виховна: виховувати любов до природи та дбайливе ставлення до водойм.
Корекційна: корегувати осанку та мовлення учнів під час уроку.
Тип уроку: Комбінований.
Обладнання: фізична карта України, атласи, ілюстративний матеріал про болота, ,підручники, зошити
Основні поняття теми:, болото, торф.
Вабить мене царство таємниче — озерце блакитно-синє кличе.
Олекса Ющенко
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент.
1.Привітання, фіксація відсутніх.
2.Перевірка підготовки учнів до заняття.
3.Перевірка підготовки класного приміщення до заняття.
II. Нервово психологічна підготовка учнів до уроку.
III. Перевірка домашнього завдання.
Звідки в озерах збирається вода?
Чим відрізняється ставок від озера?
Яку господарську роботу можуть виконувати люди, користуючись ставками, озерами?
Що називається озером?
Яке озеро називається стічним? (стічні — з яких витікають річки)
Яке озеро називається безстічним? (безстічні — з яких не витікає жодної річки)
Як створюють ставки?
IV. Повідомлення теми уроку і мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів.
Учитель. Тему сьогоднішнього уроку Ви дізнаєтеся коли відгадаєте загадку.
Не море, не земля,
Кораблі не плавають.
І ходити не можна. (Болото)
Так, це болота.
В болотах убачали згубне, страшне місце з трясовинами, комарами й мошками, неприємним запахом і густим туманом . Люди завжди боялися боліт, населяли їх негативними казковими героями - потворами, водяниками. У своїх прислів’ях народ про болото говорить: Болото – тільки жабам рай.
Не ходи по болоту, бо здибаєш хворобу.
Але виявляється, крім непривабливого боку боліт є і інший. І з цього боку болота постають перед нами іншим казковим героєм – прекрасним лебедем. Чому? Про це ми сьогодні дізнаємося. І тема нашого уроку ( запис на дошці) «Болота, особливості їх утворення та поширення.» Запишіть, будь ласка, її в зошит.
V. Вивчення нового матеріалу
Розповідь учителя.
Болота.
Як і більшість вивчених нами географічних об’єктів , озеро народжується, потім спливають роки « дитинства» , «юності», «зрілості», «старості» й нарешті озеро «вмирає».
Але, як це зазвичай буває в природі, умираючи, воно дає життя іншій « істоті» - болоту.
Болото - надмірно зволожена ділянка суходолу із шаром торфу завтовшки понад 30 см. Коли товщина торф’яного шару менша, територію називають заболоченими землями.
По берегах озера, ставка ростуть очерет, осока, чагарники, торф’яний мох та інші рослини. Поступово ці рослини дуже розростаються. Окремі частини рослин, що знаходяться у воді, відмирають, падають на дно і нагромаджуються там у великій кількості.
Крім того, на дно озер і ставків осідає багато піску і глини, які приносить дощова і снігова вода. Через це ставки і озера мілішають.
Минає багато років , і все озеро або ставок заростає хитким рослинним шаром. Тоді на місці озера чи ставка утворюється болото.
У низинах густого лісу болота утворюються , коли буває багато дощів, а сонце мало випаровує вологи.
Болото, яке заросло квітами та травою, інколи здається зеленою лукою або світлою галявиною в лісі. Води зовсім не видно, вона вкрита травою і мохом, але досить лише стати на цю траву, як нога провалюється і людину або тварину може засмоктати трясовина.
На болотах водяться кулики, горностаї, видри, ондатри; ростуть ягоди, трави й інші рослини, у тому числі лікарські й медоносні. До того ж учені довели, що повітря над болотами дуже чисте і багате киснем.
Як утворюються болота.
За умовами виникнення розрізняють низинні та верхові болота.
Низинні болота утворюються в умовах надмірної кількості підземних вод, зокрема по долинах річок, у місцях наявності джерел, а також унаслідок поступового заростання безстічного озера чи ставка. На цих болотах ростуть чорна вільха, береза, осока, очерет, хвощ тощо. Поверхня низинних боліт увігнута або плоска. Великі низинні болота розташовані на Поліссі, у заплаві Дніпра, у Західному Сибіру.
Верхові болота зазвичай утворюються на плоских поверхнях за умов надмірної кількості атмосферних опадів. Такі болота мають бідну рослинність. Тут ростуть білі мохи, низькорослі береза і сосна, журавлина, росичка. Торф швидко накопичується в центральній частині верхового болота. Тому воно має опуклу форму.
Болота охоплюють порівняно велику площу на Землі й зосереджені переважно в лісовій зоні Північної півкулі, а також в екваторіальних областях Південної Америки і Африки, у тропіках і субтропіках Південно-Східної Азії. Чимало боліт і в Україні, зокрема на Поліссі.
Чи потрібні болота. Раніше болота називали «згубним місцем», їх намагалися осушити. Згодом стало зрозуміло, що болота зберігають воду, яку потім економно витрачають, живлячи річки під час посух. Тому в разі знищення боліт швидко занепадають навколишні землі, рослини відчувають нестачу вологи, підсилюється небезпека пожеж, як це неодноразово бувало, наприклад, у посушливі роки і в Українському Поліссі. Болота дають притулок багатьом птахам (журавлям, чаплям, качкам) та іншим тваринам (комахам, ондатрам, видрам) . Це улюблене місце зростання аїру, очерету, осоки, рогозу, журавлини, морошки тощо.
Завдяки болотам ми маємо торф - горючу корисну копалину. Нині з торфу отримують також смолу, речовини, що очищують нафту і воду, лікарські препарати. На основі торфу роблять кормові суміші, органічні добрива та будівельні матеріали. Торф утворюється внаслідок відмирання та розкладу рослин в умовах надмірного зволоження і нестачі повітря.
VI. Фізкультхвилинка
VII. Закріплення нових знань і вмінь
1.Робота з підручником.
Опрацювати ст.183-184
2.Відповіді на запитання.
Що є болотом?
Чим небезпечні болота?
Чим різняться між собою низинні і верхові болота?
Які зміни відбуваються в разі знищення боліт?
Яку роль відіграють болота в природі?
Чому болота утворюються не всюди?
3. Робота в зошитах.
Користуючись текстом підручника випишіть у зошит:
поняття «болото», «низинні болота», «верхові болота»:
назви птахів,які мешкають на болотах:
назви тварин, які живуть на болотах.
VIII. Підсумок уроку
- Яку тему вивчали?
Що нового дізналися на уроці?
- Чим збагатили свої знання?
*Стоїть корито, повне води налито. ( Озеро)
*Не скляний він, не з металу,
А прислухатись – дзвенить. (Струмок)
*Між берегів текла - текла,
Мороз зміцнів – під скло лягла. ( Річка)
*Вона сонцю найрідніша,
Вона в спеку наймиліша. ( Вода)
НОТАТКИ ДО ТЕМИ
Болота очищують повітря. Однією з надзвичайно корисних властивостей боліт є їхня здатність регулювати склад атмосфери. Зокрема, вони вбирають з повітряної оболонки Землі вуглекислий газ і накопичують карбон у вигляді торфу. Розрахунками встановлено, що лише 1 м2 болота за 2000 років забирає з атмосфери понад 800 кг цього небезпечного для людини газу. Водночас болота виділяють в атмосферу таку саму кількість кисню. Такий обмін між атмосферою і болотами набагато ефективніший, ніж між атмосферою і лісами.
- Сьогодні ви добре працювали на уроці, були активними і одержали гарні оцінки.
( Оцінювання учнів).
IX. Домашнє завдання . Опрацювати § 51 ст. 183-185.