Урок № 65 ТЕМА: Людські раси, рівність рас



Мета: формування знань про людські раси та фактори, що сприяли їх виник

ненню; розвивати практичні навички визначати за картою райони фор-

мування та сучасного проживання представників різних рас; ознайом-

лення з дослідницькою роботою М.М.Миклухо - Маклая та сприяння

розумінню рівності всіх рас на Землі . Навчитися визначати основні

морфологічні ознаки чотирьох рас.


Тип уроку: комбінований

Обладнання: підручники. атласи, настінна карта півкуль.

Опорні поняття: населення, природні умови, частини світу, етнографія

Базові поняття: раси: європеоїдна, монголоїдна, негроїдна, австралоїдна, змішані раси, аборигени

Хід уроку

І.Організаційний момент

ІІ. Нервовопсихологічна підготовка

ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності

Прийом «Дивуй!» Люди, що проживають на планеті,дуже відрізняються одне від одного. У них різні мови, релігії,традиції, звички та. Звичайно ж різний зовнішній вигляд. А чи знаєте ви, що на думку більшості вчених, поширення людських істот по Землі почалося з одного району в Африці близько 2-3 млн років тому?

Отже, всі люди на Землі – далекі родичі? Сучасні генетичні дослідження це підтверджують. Чому ж тоді люди так відрізняються кольором шкіри, рисами обличчя та багатьма іншими ознаками? Відповідь на це запитання проста і не викликає суперечності у вчених : головною причиною є природа, точніше ті природні умови, в яких жили люди, розселяючись по планеті. Давайте з’ясуємо, як це відбувалося.

ІV.Вивчення нового матеріалу.

Основні раси

Формування поняття «раса»

Землю населяють люди, різні за зовнішнім виглядом – кольором шкіри, волосся, очей, формою обличчя. Ці відмінності з’явилися дуже давно, коли окремі групи людей проживали далеко одна від одної. Тоді різні природні умови наклали свій відбиток на різні групи людей. У результаті багатовікового пристосування до певного природного середовища в них сформувалися різні зовнішні ознаки. Відтоді зовнішні ознаки передаються спадково від батьків дітям, з покоління в покоління, незалежно від місця проживання.

Групи людей із схожими зовнішніми ознаками називають людськими расами. Вчені-етнографи виділяють три основні людські раси.



Європеоїдна раса – найбільш численна. До неї належать близько 45 % населення Землі. Зовнішній вигляд представників цієї раси не однаковий. У людей, що жили в північних районах, виробилися світла шкіра і світле волосся. У людей, що жили в південних районах, шкіра стала смаглявою, а волосся темним. Представники європеоїдної раси населяють головним чином Європу, частину Азії. Чимало їх за останні століття переселилися на інші материки.

Територія проживання – Європа та частина Азії

45% населення Землі, тому найчисленніша

європеоїди

Південні райони проживання – смаглява шкіра, темне волосся

Північні райони проживання – світла шкіра, світле волосся



У людей монголоїдної раси жовтуватий колір шкіри, чорне пряме волосся, вузький розріз очей, обличчя вилицювате. Такі ознаки виникли внаслідок пристосування до частих вітрів і пилових бур. Зокрема, вузький розріз очей запобігав потраплянню пилу і піску. До цієї раси належать народи Азії, а також індіанці – корінне населення Америки.

Монголоїди

Жовтуватий колір шкіри

чорне пряме волосся

Територія проживання: Азія, Америка

Вилицювате обличчя

Вузький розріз очей

Темно-коричневий або чорний колір шкіри через сильне опромінення

Місце проживання – екваторіальний і торопічний пояси: Африка і Австалія

Представники екваторіальної раси мають темно-коричневий або чорний колір шкіри, карі очі, чорне кучеряве волосся. Вони мають товщі губи і ширший ніс, ніж люди інших рас. Розміщення в екваторіальному і тропічному поясах привело до пристосування їх організму до сильного опромінення сонцем. Через надлишок сонця в шкірі виробився спеціальний пігмент (фарбник). Від нього шкіра поступово набула темного кольору. Жорстке і кучеряве волосся утворює на голові ніби повітряну подушку – надійний захист від перегріву. А потовщені губи і широкі ніздрі полегшують випаровування води через слизову оболонку. Основні області розселення народів екваторіальної раси – Африка та Австралія. Багато їх проживає в Америці, але там вони не корінні мешканці, а нащадки негрів-рабів, вивезених з Африки ще в ХУІ–ХУІІІ ст.

Екваторіальна

Багато проживають в америці

Товсті губи і широкий ніс

Чорне жорстке кучеряве волосся



Деякі вчені виділяють також австралоїдну расу. Представники автралоїдної раси зосереджені здебільшого в Австралії та на островах Тихого океану. Вони мають темний колір шкіри, волосся і очей, широкий і дещо приплюснутий ніс

австалоїдна

Темні очі

Темний колір шкіри

Місце проживання – Австралія та Океанія

Широкий приплюснутий ніс

Темне волосся



.

Складання таблиці.

Назва раси

Ознаки раси

Особливості природних умов району формування

Райони формування

Європеоїдна монголоїдна австралоїдна негроїдна



2.Поняття про змішані раси та причини їх виникнення

Метиси- нащадки індіанців і європейці

Мулати – нащадки негрів і європейців

Самбо-нащадки негрів та індіанців



3.Рівність рас:

- причини виникнення теорії про нерівність рас (прийом «Проблемне питання»).

Рівність рас. Вчені довели, що здібності людини до розумової і фізичної праці не залежать від того, до якої раси вона належить. Будь-які народи можуть успішно розвивати свою культуру, науку, господарство.

Великий внесок в обґрунтування рівності рас і народів вніс наш земляк Микола Миклухо-Маклай (1846–1888 рр.). Він все своє життя присвятив вивченню народів, що населяють тропічні острови Тихого океану. Тоді мало що знали про аборигенів островів, які не мали зв’язку із зовнішнім світом і стояли на низькому щаблі розвитку. У 1871 р. М. Миклухо-Маклай оселився на острові Нова Гвінея, де живуть папуаси, які відносяться до екваторіальної раси. Вчений прожив серед них тривалий час і встановив дружні стосунки. Вивчивши життя папуасів, Маклай дійшов висновку, що так званні первісні народи так само здатні до розумового розвитку, як і будь-який інший народ на Землі.

Фізкультхвилинка

V.Закріплення вивченого матеріалу

1. Робота з підручником ст. 218-220

1.Прийом «Географічний практикум» .

Завдання: опишіть свою зовнішність з огляду на теорію про раси та зробіть висновок про свою приналежність до певної раси.

3. «Свої приклади» Наведіть приклади відомих вам людей, які належать до різних рас.



VI.Підсумок уроку

Про які людські раси ви дізналися сьогодні на уроці?

Якими є причини виникнення різних рас на землі?

Які раси називають змішаними?

Наведіть докази рівності рас.



VII. Домашнє завдання.

Параграф 60. Стор. 218-220



4