Урок № 10 | 6 | Тема. | Масштаб та його види. |
Мета. | |
Навчальна: | Актуалізувати знання про масштаб, що учні набули на уроках математики та природознавства; формувати знання про види масштабу. |
Розвиваюча: | Розвивати первинні практичні вміння користуватися масштабом. |
Виховна: | Виховувати уважність, зосередженість, охайність у роботі з картографічними джерелами. |
Корекційна: | Корегувати осанку та мовлення. |
Тип уроку: | Вивчення нового матеріалу. | |
Обладнання: | Підручники, зошити, глобус, географічні карти різних масштабів. | |
Епіграф до уроку: | | |
Хід уроку | ||
І. Організаційний момент. | ||
1. | Я люблю спостерігати і новеньке пізнавати. Будем працювать активно, І всі разом - колективно. | |
2. |
| |
3. | Перевірка підготовки класного приміщення до заняття | |
4. |
|
ІІ. Нервово психологічна підготовка учнів до уроку. | |
Підсумок фенологічних спостережень. | |
- | Яка надворі пора року? |
- | Який місяць, день число? |
- | Яким сьогодні є стан неба? |
- | Чи є надворі опади? |
- | Чи є на вулиці вітер? |
- | Яка погода переважала протягом тижня? |
ІІІ. Перевірка домашнього завдання. Фронтальне опитування. | |
| |
ІV. Повідомлення теми і мети уроку.
У який спосіб картографам удається на невеликому аркуші паперу зобразити відстані в десятки, сотні, тисячі кілометрів? Погляньтена карту півкуль. Якщо вірити її назві, тут помістилась уся наша планета, площа якої дорівнює понад 510 млн км2! Крім того, картографи стверджують, що, розгадавши їхню загадку, ви зможете точно визначати відстань між двома населеними пунктами, не переміщаючись з одного в другий!
Запис в зошит теми уроку.
V. Вивчення нового матеріалу. |
Масштаб — це відношення довжини відрізка на плані, карті або глобусі до його дійсної довжини на місцевості. Тобто масштаб показує, скільки сантиметрів на місцевості міститься в одному сантиметрі на карті. Так, масштаб 1 : 100 000 означає, що 1 см на карті відповідає 100 000 см на місцевості, або 1000 м, або 1 км. Що в меншу кількість разів місцевість зменшено під час зображення її на плані чи карті, то більшим є масштаб зображення, і навпаки. Порівняймо два масштаби: 1 : 25 000 і 1 : 50 000. Зрозуміло, що перший масштаб буде більшим, а другий - дрібнішим. Від масштабу насамперед залежить, наскільки детально і насичено показано на карті об’єкти. На великомасштабних зображеннях земної поверхні, де в 1 см вміщується не більше 2000 м, невелику територію показано дуже докладно. Отож на карту великого масштабу можна нанести, наприклад, населений пункт із позначенням усіх його вулиць. На дрібномасштабних зображеннях, де в 1 см вкладається до кількох тисяч кілометрів, показано великі площі Землі, але з невеликою докладністю. Тому й на карті з дрібним масштабом населений пункт буде позначено лише невеличким кружечком чи багатокутником Висновок 1. Масштаб показує, у скільки разів відстань на плані чи карті менша за відстань на місцевості. 2.Види масштабів Масштаб зазначають на кожному плані, географічній карті та глобусі. Розрізняють кілька видів масштабу. Масштаб, записаний у вигляді дробового числа, називають числовим. Користуватися таким масштабом нескладно. Розгляньмо це на прикладі. Виміряймо на карті відстань у сантиметрах за допомогою лінійки. Вона дорівнює 5,5 см. Оскільки на карті вказаного масштабу зображення місцевості зменшено в 100 000 разів, то дійсна відстань на місцевості буде в 100 000 разівбільшою, тобто 5,5 см х 100 000 = 550 000 см. Переведемо цю відстань із сантиметрів у метри та кілометри (1 м = 100 см). Отже, 550 000 см =5500 м, або 5,5 км. Цей самий масштаб можна також подати словами:в 1 см - 5,5 км. Такий масштаб називають іменованим. Щоб уникнути розрахунків, використовують лінійний масштаб. За допомогою циркуля (або смужки паперу чи нитки) вимірюють на карті відстань між потрібними точками прикладають циркуль до масштабу і визначають, чому відповідатиме ця відстань на місцевості (мал. 31, б). Однак не завжди на карті відстань можна виміряти в цілих сантиметрах. Для точнішого лівий) розбивають на дрібніші поділки Масштаб на планах та картах звичайно показують у трьох видах: числовому, іменованому та лінійному. Висновок 2. Чим більше число у знаменнику числового масштабу, тим масштаб менший. |
VІ. Фізкультхвилинка. |
VІІ. Закріплення нових знань і вмінь. | |
1. 2.
3.
| Робота з підручником ст.46-48 Відповіді на запитання
Робота в зошитах. Користуючись підручником випишіть у зошит визначення « масштаб», «іменований масштаб», «лінійний масштаб». |
VІІІ. Підсумок уроку. |
- Яку тему вивчали? - Чим збагатили свої знання? Для того щоб зобразити великі території на аркуші паперу, користуються масштабом. Масштаб показує, у скільки разів відстаньна плані менша, ніж на місцевості. Розрізняють числовий, іменований і лінійний масштаб. За допомогою масштабу, лінійки та вимірника можна визначитидійсну відстань на місцевості. |
IX. Домашнє завдання . Читати пар. 11 ст.46-48 Відп. на зап.
|
|