Урок № 49

7 ЗПР

Тема.

Озера.

Мета.


Навчальна:

Формувати знання учнів про різноманітність озер за походженням їх улоговин;ознайомити з типами озер.

Розвиваюча:

Підвищувати інтерес до предмета.

Виховна:

Виховувати любов і дбайливе ставлення до природних об'єктів на прикладі озер.

Корекційна:

Корегувати осанку та мовлення.

Тип уроку:

Комбінований.

Обладнання:

Підручники, зошити, атласи, фізична карта півкуль, глобус, презентація, схеми, фільм.

Епіграф до уроку:


Хід уроку

І. Організаційний момент.

1.

Добрий день діти. Друзі мої, посміхніться! Будь ласка, потрудіться. Покладіть на парти  підручники і карти.

Девізом нашого уроку сьогодні будуть слова:

«Якщо хочеш, щоб життя тобі усміхнулось – спочатку усміхнись сам життю.»

2.

Перевірка підготовки учнів до заняття.


3.

Перевірка підготовки класного приміщення до заняття

4.

Побажання успіху на уроці.



ІІ. Нервово психологічна підготовка учнів до уроку.


ІІІ. Перевірка домашнього завдання

  • Чому на території Євразії розміщені нерівномірно?

  • Назвіть і покажіть на карті найбільші річки Євразії.

  • До басейнів яких океанів вони належать?


ІV. Повідомлення теми і мети уроку.

Дивляться в нього веселі берізки,

Верби свої опускають косички,

Місяць і зорі туди заглядають.

Як оце дзеркало всі називають? (Озеро)

Навколо тиша — хвиля не моргне,

Екран озерний у німій покорі.

Лише лілеї сходять, ніби зорі,

І світять білим запашним вогнем.

Синіє вись в глибокому просторі,

А разом з нею царство водяне...

Шушукнув човен — очерети гне,

Аж білі наполохалися зорі

Сьогодні мова піде про голубі очі нашої планети.

Тобто тема нашого уроку — озера. На уроці ми познайомимося з різноманітністю озер,їх походженням, дізнаємося які озера називаються стічні, а які безстічні.

Це основна мета нашого уроку.

Запишіть , будь ласка, в зошити тему уроку.


V. Вивчення нового матеріалу.

Розповідь учителя.

- Підніміть будь ласка руку та скажіть:

- Хто з вас бачив озеро? (відповіді учнів)

Закрийте очі — уявіть озеро. Яке воно? (відповіді учнів) (красиві, маленькі, великі, голубі)

- Давайте спробуємо сформувати поняття — озеро.

- І так, що ж таке озеро?

(Учні висловлюють власну думку, після чого вчитель пропонує знайти поняття в підручнику, після чого записують його в зошитах).

Робота з підручником ст.179

- Давайте подивимося в підручник та знайдемо визначення озера і запишемо його в зошит.

Озера - це заповнені водою западини сухо­долу, безпосередньо не пов’язані з морем.


Води озера поповнюються з різних джерел - атмосферними опадами, водою річок і струмків або підземними водами.

Якщо поповнення озера водою уповільнюється або припиняється, то через деякий час воно міліє, а в районах із сухим кліматом висихає, стає солоним, бідним на рослинність.

У районах з вологим кліматом таке озеро заростає і поступово пере­творюється на болото.

Озера трапляються на рівнинах і в горах. Вони дуже відрізняють­ся одне від одного за площею і глибиною, походженням улоговини, властивостями води, а також за біологічними особливостями.

За площею озера бувають найрізноманітніші: найбільші з них на­віть називають морями, наприклад Каспійське море. Його площа й нині невпинно збільшується. Так, наприкінці минулого сто­ліття швидкість підняття рівня води в ньому перевищувала 20 см на рік.

Море поглинуло десятки тисяч квадратних кілометрів суходолу, затопило багато населених пунктів, сільськогосподарських угідь.


Розміри озер часто пов’язані з походженням їхніх улоговин.

«Робота з таблицею»

Типи озерних

улоговин

Спосіб утворення

Приклади


Тектонічні

Утворились під час гороутворювальних процесів

Байкал, Танґаньїка


Залишкові

Раніше були частиною океанів

Каспійське, Аральське

Карстові

У розчинених водою гірських породах

Шацькі


Вулканічні

У кратерах згаслих вулканів

На Камчатці, Яві, Курильських островах

Загатні

Загачування річок

Сарезьке (Памір), Синевир (Карпати)

Льодовикові

Випахані давнім льодовиком

Північ Євразії, Північної Америки

Стариці

Ділянки колишнього русла річок

У долинах рівнинних річок

Лиманні

На узбережжях океанів, морів

Дніпровський лиман

Дельтові

У дельтах річок

Ялпуг, Китай, Кагул


Най­більші за площею озера - це залишки морських басейнів минулого.

Через те їх називають залишковими, як-от Каспійське або Араль­ське моря-озера.


Утворення найглибших озер пов’язане з розломами у земній корі.

Саме так утворилися озера тектонічного походження - Байкал, Балхаш, Севаш.


Озера, які утворилися в кратерах згаслих вулканів, називають вулканічними.

Такі озера виникли у сейсмічно активних ділянках Землі, де вирують вулканічні процеси.

Наприклад, озера на вулканічних островах у Тихому океані.


Льодовикові - дуже цікава історія їх утворення. 40 тис років тому з півночі рухався льодовик. Величезна маса льоду десь км 2 вгору. І тягнув він за собою все , що зустрічав на своєму шляху , навіть валуни, розміром з 10 поверхові будинки, виорюючи ними величезні виямки. Настало потепління, льодовик поступово ростанув. А вода з нього...

А куди поділася вода? Там, де льодовик наступаючи, залишав борозни на земній поверхні, утворилися вузькі й витягнуті озера. А в тих місцях, де льодовик відступаючи, залишав уламковий матеріал, виникли широкі й неглибокі озера овальної форми

Багато таких озер зустрічають на півночі Європи та Північної Америки.

Наприклад, Ладозьке, Велике Ведмеже. 


У долинах річок чимало за­плавних озер, які зазвичай мають незначну площу.

На узбережжях морів нерідко утворюються лиманні озера - відокремлені від моря косою або пересипом. Їх багато на півдні України, а найбільше серед них - Сасик (Кундук).


Унаслідок перегородження річок гірськими породами, які обва­лилися з гірських схилів, утворюються загатні озера, як-от Синевир в Україні.


За солоністю озера можна розділити на

  • прісні (солоність не перевищує 1 %о)

  • солоні (солоність до 47 %о)

  • мі­неральні (солоність перевищує 47 %о)


За біологічними особливостями є озера, щедрі на поживні речовини, з багатим рослинним і тваринним світом.

Також є озера, життя в яких немов за­вмерло, тут обмаль кисню й поживних речовин.

Озера, з яких витікають струмки або річки, на­зивають стічними.

Озера, з яких не ви­тікають струмки і річки, - це безстічні озера.

У безстічних озерах, на відміну від стічних, поступово накопичується сіль , тому вода в них часто солона.

Стічні озера зазвичай прісні, оскільки солі з них виносять річки.


VІ. Фізкультхвилинка.


VІІ. Закріплення нових знань і вмінь.

1.

Робота з підручником ст.213-215

2.






3.













4.

Відповіді на запитання.

- Що називається озером?

- Які є озера за походженням?

- Як різняться озера за солоністю?

- Чому деякі озера називають залишковими?

- Чому вода в деяких озерах солона?

Продовжте речення.

  • Природна заглибина на суходолі заповнена водою це… (озеро)

  • Озера, що утворюються в місцях розломів та заглибин земної кори називаються… (тектонічні)

  • Озера – частини давніх великих морських басейнів називаються… (залишковими)

  • Озера, з яких витікають річки називаються…(стічними)

  • Озера, з яких не витікають річки називаються…(безстічними)


Конкурс «Що в ланцюжку зайве?»

Байкал, Арал, Ладозьке, Синевір, Конго?

Ніл, Волга, Лена, Вікторія, Амур?


Завдання. Зобразити біля дошки у вигляді схеми стічне та безстічне озеро.


VІІІ. Підсумок уроку.

  • Що ви нового дізнались сьогодні на уроці?

  • Про які водойми ми говорили?

  • А для чого ми з вами це вивчаємо?

Заключне слово вчителя.

  • Озеро - природне заглиблення, заповнене водою;

  • За походженням улоговин озера поділяються на тектонічні, запрудні, льодовикові, стариці, лиманні;

  • За водним режимом розрізняють стічні і безстічні озера;

  • За солоністю води розрізняють озера прісні і солоні.


Оцінювання дітей (дякую вам за роботу, ви добре попрацювали і отримали гарні оцінки).

  • Як ви вважаєте хто з вас був найактивнішим?

  • Хто приємно здивував нас сьогодні?

  • Кому треба попрацювати додатково?

  • Чи сподобався вам урок?

  • Чи знадобляться вам в житті отримані знання?


Складання сенкену до слова озеро.


Озеро.

Стічні, безстічні.

Утворюються, впливають, використовуються.

Природні водні дзеркала.

Заглибина.


IX. Домашнє завдання

Ст.213-215 . Відп. на зап.



4