Урок № 46



7 клас

Тема.

Рельєф. Корисні копалини.

Мета.


Навчальна:

Ознайомити учнів з особливостями рельєфу та корисними копалинами Євразії.

Розвиваюча:

Розвивати уміння працювати з картами.

Виховна:

Виховувати наполегливість у навчанні.

Корекційна:

Корегувати осанку та мовлення учнів.

Тип уроку:

Комбінований

Обладнання:

Фізична карта світу, презентація, атласи, підручники, зошити.

Епіграф до уроку:

«В природі все взаємозв'язане, все потрібне людині»


Хід уроку

І. Організаційний момент.

1.

Привітання , фіксація відсутніх.

Сьогодні в нас урок незвичний,

він вчить багато нас чому.

Хай буде він для нас навчальним.

За це подякуєм йому.

2.

Перевірка підготовки учнів до заняття.

3.

Перевірка підготовки класного приміщення до заняття.

4.

Побажання успіху на уроці.


ІІ. Нервово психологічна підготовка учнів до уроку.

Притча.

Одного разу султан вирішив піддати випробуванню своїх візирів. «О, мої піддані! – звернувся він до них, у мене є для вас важке завдання. Я хотів би знати, хто вирішить його. Повів він їх у садок, в кутку були іржаві двері з величезним замком. «Той, хто відкриє двері, стане першим візиром». Одні придворні тільки хитали головами, інші стали замок роздивлятися, треті почали невпевнено штовхати двері, але вони були переконані, що не зможуть відкрити їх. Один за одним відходили. Але один візир уважно оглянув і наліг плечем на двері. Він штовхнув їх і – о, диво! – вона стала піддаватися, з’явилася спочатку вузька щілина, а потім двері стали рухатися все швидше і розкрилися. Тоді падишах сказав: «Ти станеш першим візиром, тому, що не покладаєшся тільки на те, що бачиш і чуєш, але і віриш у свої сили».

Тож і я вам бажаю вірити в свої сили.


ІІІ. Перевірка домашнього завдання.

1.Відповіді на запитання.

  • Розкажіть, як розширювалися знання про різні частини Євразії в давни­ну та в середні віки.

  • Яку роль відіграли російські землепрохідці в освоєнні Північної та Схід­ної Азії?

  • Який внесок Петра Пржевальського в дослідження Центральної Азії? Поміркуйте, які території Євразії та чому залишаються донині недостат­ньо дослідженими.

2.Робота з картою.

Покажіть на карті географічні об’єкти

  • умовна межа між Європою та Азією

  • океани, якими омивається материк;

  • моря, які утворюють океани біля берегів Євразії;

острови , півострови, затоки.


ІV. Повідомлення теми і мети уроку.

Про Євразію можна говорити дуже багато, але мета нашого уроку наступна:

Познайомитися з особливостями рельєфу Євразії;

Закріпити вміння спів ставляти фізичну карту з тектонічною та виявляти взаємозв’язок між рельєфом, будовою земної кори та робити висновки;

Формувати вміння та навички з визначення основних форм рельєфу на окремих ділянках материка.

Запис в зошити теми уроку.


V. Вивчення нового матеріалу.

Розповідь учителя.

Через складність тектонічної будови й тривалу історію розвитку поверхня Євразії різноманітніша за поверхню інших мате­риків. Тут розташовані найбільші рівнини Землі (Східноєвропейська, Західносибірська та ін.) і найвищі гори (Гімалаї), найглибша западина на суходолі (Мертве море) та найбільша низовина світу, що розташована нижче рівня Світового океану (Прикаспійська).

Отже, коливання висот на материку пе­ревищує 9 км.

Давнім і молодим платформам відпо­відають найбільші рівнини Євразії.

На­приклад, на Східноєвропейській плат­формі розташована Східноєвропейська рівнина, на Сибірській — Середньосибірське плоскогір’я, на Південнокитайській — Велика Китайська рівнина, на Індійській — плоскогір’я Декан, на Західносибірській — Західносибірська рівнина.

Скандинавські гори. Тянь-Шань, Алтай, Уральські гори.

До молодого Альпійсько-Гімалайського поясу належать численні гірські системи: Піренеї, Апенніни, Альпи, Карпати, Кримські гори, Гімалаї.

Найвищі гори Європи — Альпи, найвища точка яких — гора Монблан (4807 м).

Найвищі гори світу — Гімалаї. Саме тут знахо­диться найвища точка планети — гора Джомолунгма, або Еверест (8850 м)

Ще 11 гімалайських вершин здіймаються на висо­ту понад 8000 м.

Вони вкриті багатовіковим снігом і льодом.

Землетруси най­частіше бувають на Японських островах.

Діючих вулканів найбільше на Камчатці, Японських і Великих Зондських островах.


Корисні копалини. У Євразії є поклади всіх видів корисних копа­лин, які використовує людство. Це зумовлено площею материка та складною будовою земної кори.

Великі родовища залізної руди залягають у Франції, на Скандинав­ському півострові, на Східноєвропейській рівнині (Криворіжжя в Україні, Курська магнітна аномалія в Росії), у Казахстані та Сибіру, на плоскогір’ї Декан в Індії.

В Україні й Індії знайдено значні запаси мар­ганцевих руд, у Казахстані й Туреччиніхромітів. Марганець і хромі­ти використовують для поліпшення якості сталі.

Багата Євразія і на кольорові метали. Так, у Південному Китаї, на півостровах Індокитай і Малакка, на островах Малайського архіпела­гу є родовища олова й вольфраму.

Боксити, що використовуються для виробництва алюмінію, залягають на території Франції та Угорщини, на півострові Індокитай; свинець, цинк і мідь у Казахстані, у горах Кавказу.

У Євразії є великі запаси паливних корисних копалин.

Кам’яне ву­гілля залягає в Рурському басейні в Німеччині, у Сілезії в Польщі, на Донбасі в Україні. Значні його поклади є в Сибіру, на Великій Китай­ській рівнині та в Східній Індії.

Нафта й природний газ залягають на Аравійському півострові та на берегах Пер­ської затоки, на Західносибірській рівнині. Нафту й газ видобувають також на шель­фах Північного й Каспійського морів — у Європі, Південно-Китайського — в Азії.

Родовища кам’яної та калійної солі знайдені в передгірних прогинах Уралу та Карпат.

В Азії є значні родовища золота, коштовного камін­ня. Алмази й золото добувають у долині річки Лени в Сибіру, в Індії, смарагди й рубінив Індії.


VІ. Фізкультхвилинка.


VІІ. Закріплення нових знань і вмінь


1.

Робота з підручником ст.198-201

2

Робота в зошитах

Користуючись текстом підручника випишіть у зошити назви гір, корисні копалини Євразії.

3.

Робота з картою

Знайти на карті гірські системи Євразії.


VІІІ. Підсумок уроку.

  • Яку тему вивчали?

  • Що найбільше запам’яталося?

  • Аргументація оцінок.

  • Основу Євразії становлять декілька давніх платформ. Це за­лишки давніх материків — Лавразії та Гондвани.

  • У Євразії простягаються три велетенські пояси складчастості: давній У рало-Монгольський і молоді Альпійсько-Гімалайський і Тихоокеанський. Молоді області складчастості сейсмічно активні.

  • Для рельєфу Євразії характерно те, що його європейська части­на більш рівнинна, ніж азійська. Рельєф дуже різноманітний - від безмежних рівнин до різновисоких гір. Найвища гірська си­стема — Гімалаї з вершиною Джомолунгма.

  • Поверхню материка змінили давні льодовики, які декілька ра­зів укривали північ Європи.

  • Євразія має практично всі види корисних копалин. Вона за­ймає провідне місце у світі за запасами нафти та газу, руд ко­льорових металів.


IX. Домашнє завдання

Опрацювати текст в підручнику 198-199. Відповідати на запитання.

Ось і пролунав дзвінок,

Закінчився наш урок.

За роботу по заслузі

Щиро дякую вам, друзі.


3