Урок №14


7клас ЗПР

Тема.

Природні зони, закономірності їх розміщення.

Мета.


Навчальна:

Сформувати знання про особливості розміщення природних зон Африки; сприяти розумінню взаємозв’язків природних компонентів у складі природної зони.

Розвиваюча:

Вдосконалювати уміння працювати з картами атласу.

Виховна:

Виховувати толерантність, повагу до думки інших.

Корекційна:

Корегувати осанку та мовлення.

Тип уроку:

Комбінований.

Обладнання:

Підручники, атласи, фізична карта півкуль,зошити,навчальний фільм, мікрофон.


Хід уроку

І. Організаційний момент.

1.

Привітання , фіксація відсутніх.

Сьогодні в нас урок незвичний,

він вчить багато нас чому.

Хай буде він для нас навчальним.

За це подякуєм йому.

2.

Перевірка підготовки учнів до заняття.

3.

Перевірка підготовки класного приміщення до заняття.

4.

Побажання успіху на уроці.


ІІ. Нервово психологічна підготовка учнів до уроку.


ІІІ. Перевірка домашнього завдання.

Відповіді на запитання .Метод « Мікрофон»

  • До басейнів яких океанів належать річки й озера Африки?

  • Чому басейн внутрішнього стоку займає значну частину площі Африки?

  • Назвіть найбільші річки Африки.

  • Який тип живлення річок Африки переважає?

  • Яке походження мають улоговини озер Африки?

  • Чому, незважаючи на значну кількість річок і озер Африки, її населення часто відчуває на собі справжній «водний голод»?


ІV. Повідомлення теми і завдань уроку.

Прийом «Проблемне питання»

Африка — материк із надзвичайно багатою й різноманітною природою. Тут є й ліси, які нагадують безкрайнє зелене море, й відкриті простори саван з унікальними тваринами, й спекотні нескінченні пустелі, де роками не випадає жодної краплі дощу.

Якими причинами зумовлено різноманіття та розміщення природних комплексів на материку? Які особливості географічного положення та природи мають ландшафти материка? Відповісти на це питання ви зможете сьогодні на уроці.

Запишіть в зошит тему уроку.


V. Вивчення нового матеріалу.

Розповідь учителя.


На більшій частині території Африки чітко простежується широтна зональність.

Природні зони Африки, як і кліматичні пояси, розташовані майже симетрично щодо екватора.

В Африці формуються природні зони екваторіального, субекваторіального, тропічного й субтропічного географічних поясів.

На підняттях рельєфу виражена висотна поясність.

1.Зона вологих вічнозелених лісів

Зона вологих вічнозелених лісів (гілея), розташована в басейні річки Конґо і на узбережжі Ґвінейської затоки, отримує велику кількість сонячного світла й опадів протягом року.

В умовах спекотного і рівномірно вологого клімату на червоно-жовто-ферралітних ґрунтах ростуть багатоярусні вічнозелені ліси.

Серед дерев поширені пальми, фікуси, кавове, хлібне, жовте, червоне, чорне, залізне дерево, багато ліан. Трав немає через нестачу світла.

Тваринний світ винятково різноманітний, змінюється за вертикаллю, відповідаючи певним ярусам.

У наземному ярусі живуть дрібні копитні, лісові свині, лісові слони, горили;

біля водойм — карликові бегемоти, окапі (родичі жирафів).

У кронах дерев багато мавп: горили, колобуси, шимпанзе.

Багато птахів, комах, гризунів. Повсюдно селяться земноводні (жаби).

В усіх ярусах поширені терміти.

На півдні, півночі й сході зона вологих екваторіальних лісів змінюється зоною перемінно-вологих листопадних лісів.

2. Савани й рідколісся

Савани й рідколісся в Африці доходять до 16—18° пн. ш., а на півдні переходять за Південний тропік, займаючи майже 40 % площі материка.

Савани — відкриті трав’янисті рівнини з невеликими гаями, окремими деревами, заростями чагарників. Для більшості дерев характерна зонтична форма крони.

Із деревних порід у савані переважають баобаби, зонтичні акації, мімози, пальми.

Достатня кількість трав’яного покриву в савані створює сприятливі умови для життя великих травоїдних тварин (слони, носороги, жирафи, антилопи), хижаків (леви, гепарди, леопарди, шакали, гієни тощо).

У водоймах живуть бегемоти, крокодили, фламінго. Багато термітів.


VІ. Фізкультхвилинка.


VІІ. Закріплення нових знань і вмінь.

1

Робота з підручником.ст.63-70

2









Робота в зошитах.

Користучись текстом підручника заповнити таблицю в зошитах.

Назва природної зони

Географічне положення

Особливості клімату

Переважаючий тип ґрунтів

Представники

Рослинного

світу

Тваринного світу

Вологі екваторіальні ліси

Охоплює узбережжя Гвінейської затоки на північ від екватора та басейн річки Конго

Відсутні пори року темп. Повітря і взимку і влітку 24С.

За рік випадає 2000мм опадів.

Червоно – жовті фералітні грунти(залізо)

Мохи, деревоподібні папороті, банани, червоне, ебенове, сандалове, жовті дерева, хлібне, мускатне, фікуси, пальми, сейби, ліани, кавове, олійна пальма, какао.

Горили, шимпанзе, мартишки, павіани, голуб, папуги, птахи - носороги, дятли, терміти, москіти, жуки, метелики, бджоли, скорпіони, павуки, муха цеце, ящірки, землерийки, земляні гадюки, пітони, свині, окапі, карликовий бегемот.

Савани та рідколісся

Займають найбільшу площу, розташовані в обох півкулях переважно в межах субекваторіального кліматичного поясу.

Дві пори року – суха і волога

Змінюються від червоних фералітів до червоно – бурих і червонувато – бурих

Переважають трави, баобаб, зонтична акація, молочай, алоє,

Леви, гепарди, леопарди, африканський слон, жираф, бегемот, носоріг, африканський страус.


3. Перегляд навчального фільму.

VІІІ. Підсумок уроку.

  • Яку тему вивчали?

  • Що найбільше запам’яталося?

  • Аргументація оцінок.

Спільне формулювання основних висновків за основними термінами та поняттями уроку.



IX. Домашнє завдання .

Читати § 14-15 ст.63-70

Відповідати на запитання.

Закінчити заповнювати таблицю.



3