Урок № 5клас
| 10 | Тема. | Безпека руху пішохода. Організація дорожнього руху. Пріоритети в дорожньому русі. |
Мета. |
|
Навчальна: | Формувати в учнів уявлення про організацію дорожнього руху; ознайомити з пріоритетами в дорожньому русі. |
Розвиваюча: | Розвивати вміння користуватися правилами дорожнього руху. |
Виховна: | Виховувати бажання бути безпечним пішоходом. |
Корекційна: | Корегувати осанку та мовлення. |
Тип уроку: | Засвоєння нових знань і вмінь. |
Обладнання: | Таблиці, ілюстрації, зошити. |
Хід уроку | ||
І. Організаційний момент. | ||
1. | Дорожні правила ми вивчили охоче Й виконуємо всі старанно їх, Бо кожен у здоров’ї жити хоче, Щоб радісно було і линув сміх. Тож: правила ці всі для нас писали, Щоб попередити біду і відвести, Щоб ми закон дороги поважали І добре знали, як себе вести. Бо де дорога, там і небезпека. Трапляються пригоди різні і не раз. І хоч в природі дощ, мороз чи спека, А ми були в безпеці. В добрий час! | |
2. |
| |
3. | Перевірка підготовки класного приміщення до заняття. | |
4. |
|
ІІ. Нервово психологічна підготовка учнів до уроку. |
Розгадування загадок.
Полотно, а не доріжка,
Кінь біжить сороко ніжка(потяг)
Я не їм вівса і сіна,
Дайте випити бензину.
Усіх коней обжену,
Кого хоч наздожену.(автомобіль)
Летить птах
В небесах.
Бензину нап’ється,
Світами женеться
Скоро так,
Гучно так,
А зоветься він____(літак)
-Як все це називається одним словом? (транспорт)
-А люди, які ним користуються? (пасажири)
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку На автомобільних дорогах будь-якої країни можна побачити різноманітний транспорт, який різниться маневреністю, швидкістю руху, що створює перешкоди і незручності на їхньому шляху, а отже й небезпечні ситуації. Обстановку ускладнюють і пішоходи. Всі вони є учасниками дорожнього руху (особа, яка бере безпосередню участь на дорозі як пішохід, водій, пасажир, погонич тварин). Полегшити учасникам руху сприйняття й оцінку обстановки можуть знання правил дорожнього руху в поєднанні з нормальною організацією дорожнього руху. І сьогодні на уроці ми ознайомимося з безпекою руху пішохода. Запишіть, будь ласка, в зошит тему уроку «Безпека руху пішохода.Організація дорожнього руху. Пріоритети в дорожньому русі». | |
| |
ІV. Вивчення нового матеріалу. | |
Розповідь учителя. Під організацією дорожнього руху слід розуміти комплекс інженерних та організаційних заходів, що забезпечують безпеку пересування учасників дорожнього руху. Одним з перших засобів організації дорожнього руху було обмеження швидкості транспортних засобів та розділення проїзної частини на дві смуги для відокремлення зустрічних потоків. В Україні, як і в більшості країн світу, прийнято правосторонній рух, для якого пристосовані облаштування доріг і конструкція автомобілів. Правила дорожнього руху надають право на перевагу в русі одних учасників дорожнього руху перед іншими, тобто право на першочерговий рух стосовно інших. У дорожньому русі при перехрещенні (злитті) траєкторій руху транспортних засобів, пішоходів та інших учасників руху виникає питання: хто має право на рух першим? Щоб уникнути можливих конфліктів, у Правилах спеціально обумовлюється порядок черговості руху учасників дорожнього руху. Наприклад, на нерегульованих пішохідних переходах пішоходи мають перевагу в русі перед транспортними засобами з того моменту, коли вони ступили на перехід. У будь-якому місці, навіть поза пішохідним переходом, водій повинен пропустити сліпих пішоходів, які подають сигнал тростиною білого кольору, спрямованою вперед. Водій повинен зупинитися перед пішохідним переходом, якщо така вимога надійшла від членів шкільного патруля, загону юних інспекторів руху, відповідним чином екіпірованих, або осіб, що супроводжують групи дітей, і дати дорогу дітям, які переходять проїзну частину дороги. Водій транспортного засобу повинен зупинитися, щоб дати дорогу пішоходам, які йдуть з боку відчинених дверей до (або від) трамвая, що стоїть на вулиці, якщо посадка чи висадка проводиться з проїзної частини чи посадкового майданчика, розміщеного на ній. Перевага пішоходів перед транспортним засобом у даному випадку настає тільки тоді, коли на позначеній трамвайній зупинці зупинився трамвай. Таким чином, питання переваги або пріоритету сприяє виявленню ознаки першочерговості в русі для його учасників, що дає змогу запобігти конфліктній ситуації, яка може призвести до ДТП. Цьому також сприяють знаки пріоритету, які встановлюють черговість проїзду перехресть і перехрещень окремих проїзних частин, а також вузьких ділянок дороги. Деякі із цих знаків надають перевагу в русі, інші - зобов'язують надати дорогу транспортним засобам, яким надається така перевага. Знаки пріоритету (пріоритет – перевага). Вони вказують, де головна дорога , де її кінець, показують, який транспорт має перевагу в русі. До таких знаків належать «Дати дорогу», «Проїзд без зупинки заборонено», «Головна дорога», «Кінець головної дороги», «Перевага зустрічного руху», «Перевага перед зустрічним рухом». (Показати ці знаки). До знаків пріоритету належать також знаки «Перевага зустрічного руху» і «Перевага перед зустрічним рухом» (продемонструвати). Перший знак застосовується для заборони в'їзду на вузьку ділянку дороги за наявності на ній або на протилежному під'їзді до неї зустрічних транспортних засобів, яким можуть бути створені перешкоди або небезпека в русі. Другий знак застосовується для позначення вузької ділянки дороги, під час руху по якій водій користується перевагою стосовно зустрічних транспортних засобів. Правила передбачають сім груп дорожніх знаків, які на одній опорі (згори вниз або зліва направо) розміщуються таким чином: • проїзду перехресть знаки пріоритету - встановлюють черговість, перехрещень проїзних частин або вузьких ділянок дороги;
До сьомої групи належать таблички до дорожніх знаків (знаки доповнювальної інформації), які уточнюють або обмежують дію знаків, разом з якими вони встановлені. Наприклад, таблички «Напрямок дії» (продемонструвати) застосовується з певними заборонними, наказовими та інформаційно-вказівними знаками і встановлюються безпосередньо перед перехрестям для зазначення напрямку дії цих знаків. Кожна група знаків має визначену форму і колір, що дає змогу розшифрувати їх на значній відстані. (Можна продемонструвати кожну групу знаків).
| |
| |
VІ. Фізкультхвилинка. | |
| |
VІІ. Закріплення нових знань і вмінь. | |
1. | Запис в зошит основних понять теми. |
2.
3. | Бесіда Що ви розумієте під організацією дорожнього руху? Що означає слово «пріоритет»? Які знаки пріоритету ви запам’ятали? Замалюйте в зошит дорожні знаки і підпишіть їх.
|
VІІІ. Підсумок уроку. | |
- Яку тему вивчали? - Чим збагатили свої знання? На цьому ми завершуємо наш урок. |
IX. Домашнє завдання. Читати конспект. |
|