СКЛАДНЕ РЕЧЕННЯ

СКЛАДНОСУРЯДНЕ РЕЧЕННЯ

Урок №

СКЛАДНЕ РЕЧЕННЯ І ЙОГО ОЗНАКИ. СКЛАДНІ РЕЧЕННЯ БЕЗ СПОЛУЧНИКІВ, З СУРЯДНИМ І ПІДРЯДНИМ ЗВ'ЯЗКОМ


Мета: поглибити знання дев'ятикласників про складне речення, його ознаки, будову, інтонаційні особливості; сформувати поняття про складні речення без спо­лучників, із сурядним і підрядним зв'язком, навчи­ти знаходити їх у текстах; розвивати організаційно-контрольні вміння оцінювати роль складних речень у висловлюваннях, творчі вміння моделювати склад­ні речення, реконструювати прості речення у склад­ні, конструювати складні речення за схемами; за до­помогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати розуміння внутрішньої і зов­нішньої краси людини.

Внутрішньопредметні зв'язки:

Лексикологія: засвоєння крилатих висловів, що мають будову складних речень.

Культура мовлення: інтонація складного речення.

Текст (риторичний аспект): використання складних речень у текстах публіцистичного стилю.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної ком­петенції).

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Мотивація навчальної діяльності (підготовка учнів до сприймання нового матеріалу)

Вступне слово вчителя.

Для створення висловлювань мов­ці використовують прості й складні речення. Складні речення, на відміну від простих, несуть більше інформації. Між їхніми частинами встановлюється змістовий і граматичний зв'язок.

Залежно від способу поєднання простих речень у складному розрізняють такі основні види складних речень:

1) складні сполучникові речення (складносурядні й складнопід­рядні);

2) складні безсполучникові речення.

Учитель уводить школярів у поняттєво-термінологічне поле.


Колективна робота з текстом

Прочитати текст. Визначити тему. Поміркувати, що відбиває заголовок: тему чи основну думку тексту.

ЩО ПРИКРАШАЄ ЛЮДИНУ

Неабияке значення для результативного значення розмови має зовнішній вигляд співрозмовників, зокрема тих, які щойно позна­йомилися. Приємне враження від зовнішності людини, її голосу, манер, постави й жестів — це запорука успіху людини.

Розмовляючи, співрозмовники придивляються один до одно­го, вивчають вираз обличчя, тембр голосу, оцінюють поставу. Зважаючи на цю візуально здобуту інформацію, вони намагають­ся одразу скласти враження про партнерів і вирішити, чи варто всерйоз сприймати сказане ним.

Це не означає, що у вас має бути бездоганне обличчя красеня. Людину прикрашають чарівність і розум, а душевний спокій і внутрішня гармонія осяває її риси. Привабливості надають особистісні чесноти: маючи високий інтелект, упевненість у своїх чеснотах, пристрасність і щирість натури, людина, без сумніву, швидко знайде спільну мову зі своїм співрозмовником і досягне гідного їй статусу.

Водночас ви маєте прискіпливо поставитися до своєї зачіски, подбати про-чистоту нігтів і охайність одягу та взуття, звільни­тися від усього зайвого, що заважає вашим рухам (За О. Корніякою).


Назвати в кожному реченні граматичну основу й визначити, які з них є простими, а які — складними. Проаналізувати зв'язок частин складних речень.

Пояснити орфограми у виділених словах. Дібрати власні при­клади на подані орфограми.

Знайти речення, що відповідають поданим схемам.

1.

2.


III. Повідомлення теми, мети й завдань уроку. Оголошення епіграфа

Розумна людина завжди знайде спільну мову

з іншою розумною людиною, а дурень ніколи

не погодиться ні з розумним, ні з дурним...

Аристотель

IV. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу

Опрацювання схеми

Розглянути схему і скласти монологічне висловлювання в на­уковому стилі на тему «Основні види складних речень і засоби зв'язку в них».


Складне речення


Сполучниковий зв'язок (сполучники, сполучні, інтонація)

Безсполучниковий зв'язок слова, інтонація)


Складносурядне(сполучники сурядності)

Складнопідрядне (сполучники підрядності, сполучні слова)

Безсполучникове



Інформація для допитливих. Складні речення, у яких на­явні лише дві частини, називають двокомпонентними: Крикнув перепел в ярочку, стрепет приснув над тернами (Я. Щоголів). Складні речення, що мають більше двох частин, називають ба­гатокомпонентними: Ви дивитесь і дивуєтесь; вам здається, що ви ідете не по вбитій дорозі зеленого степу, а якимсь невідомим краєм краси (Панас Мирний).


Коментар учителя. Під час спілкування люди користуються не тільки простими реченнями, а й складними, які виражають повідомлення, питання чи спонукання до дії.


Складним реченням називають речення, що складається з двох або кількох простих речень, об'єднаних в одне синтаксичне ці­ле за змістом, інтонацією, сполучниковим або безсполучниковим зв'язком: Ми нові гаї посадим, щоб земля була весела (М. Риль­ський). Сонце заходить, гори чорніють, пташечка тихне, поле німіє (Т. Шевченко).


Від простих речень вони відрізняються кількістю граматичних основ (мають дві або кілька) і позбавлені інтонаційно-смислової самостійності. Оскільки в складних реченнях установлюється зв'я­зок між частинами, то ці речення несуть більше інформації.

Складні речення мають такі ознаки: виражають відносно за­кінчену думку, характеризуються інтонацією завершення, спів­віднесеністю свого змісту з дійсністю, служать досконалим засо­бом формування, вираження і повідомлення думок.

Складні речення розрізняють за будовою і смисловими зв'яз­ками між частинами. Залежно від способу поєднання частин бува­ють складні сполучникові та складні безсполучникові речення.

Складні сполучникові речення поділяють на складносурядні та складнопідрядні.

Частини складносурядного речення з'єднуються сурядними сполучниками. У складносурядному реченні частини, що входять до нього,— рівноправні, незалежні одна від одної, тобто з'єднані сурядним зв'язком, як однорідні члени: Реве Дніпро, й лани ши­рокі медами пахнуть, колосом шумлять (М. Рильський).

Частини складнопідрядного речення поєднуються підрядними сполучниками і сполучними словами. Вони залежать одна від од­ної і з'єднані підрядним зв'язком: Були такі випадки, що рибалка стрибав у воду, щоб ухопити коропа руками (Остап Вишня).

Частини безсполучникового складного речення пов'язуються між собою за допомогою інтонації (без сполучників і сполучних слів): Зійшли сніги, шумить вода (П. Грабовський).


V. Виконання системи творчих вправ на основі опрацьованого теоретичного матеріалу

Лінгвістичне дослідження на основі тексту

Прочитати текст. Визначити стиль і тип мовлення. Аргумен­тувати свою думку прикладами з тексту. Переписати. Вста­вити пропущені розділові знаки і вмотивувати уживання їх. Назвати складні речення.

Побратимство в запорожців перебувало у великій шані. На­родні оповідання зберегли нам багато випадків про те коли козак одшукавши свого побратима в неволі й не маючи коштів, щоб йо­го викупити віддавався сам на каторгу з тим аби турок випустив його побратима на волю...

На знак побратимства запорожці мінялися хрестами з тіла а далі в них усе було спільне: вони дарували один одному коней, зброю й інші речі. У походах побратими бувало не з'їдять один без одного шматка хліба; в боях же вони билися поруч і рятува­ли один одного від смерті або захищали своїм тілом.

Побратимство надавало запорожцям великої сили. Воно бу­ло однією з таємних причин їхньої непереможності й того що ворог рідко захоплював січовика в бранці. Коли траплялося що когось із побратимів хтось кривдив чи ображав то другий зараз же заступався за нього; якщо ж побратима зрадливо вбивали то його названий брат лишившись живим ставав за нього месником (За А. Кащенком.)

Поміркувати над визначеннями, що подають сучасні словники до слова побратим: 1) названий брат і 2) товариш по боротьбі, битві, боях. До якого значення тут ближче описане побратим­ство? Чи тільки в запорожців було побратимство?

Знайти в тексті всі слова з коренем брат. Доповнити їх своїми прикладами. Скласти з ними 2-3 складні речення із сполуч­никовим і безсполучниковим зв'язком. Зробити їх синтаксич­ний розбір, використовуючи алгоритм. (Дивись додаток)


Практичний синтаксис

Утворити з поданих простих речень складні сполучникові ре­чення. Записати їх, уникаючи тавтологічних повторів.

1. Настала осінь. Пожовкло листя на деревах. Відлітають пта­хи. Все частіше небо затягують важкі хмари (За Б.Лепким).

2. Був зорепад і зелен сад. Ми були у парі (За В. Кудрявцевим).

3. Мати все життя тяжко працювала. Син виріс неробою (За О. Гончарем).

4. З високих круч луна орлиний клекіт. Я телефон Ваш набрала (За Т. Севернюк).

5. Час летів, немов на крилах. Мов сон, життя минало (За Лесею Українкою).

6. Верби сплакували листям. Зо­лоті сльози гнало над водою (За Г. Тютюнником).

7. Праця стає великим вихователем. Праця входить у духовне життя наших ви­хованців (За В. Сухомлинським).

8. Катря наче заспокоїлась. Не­ймовірна думка не кидала її голови (За Панасом Мирним).

Зробити синтаксичний розбір 2-3 речень. Скористатись алго­ритмом. Накреслити схеми.


Творче моделювання з елементами взаємоперевірки

Скласти речення за поданими схемами.

1, ___­­ ;__.

2. ­­___, а_.

3.______........

4._______ , _____ , і______

5. _____ , проте.......___ .

6........ _______.......

Здійснити взаємоперевірку змодельованих речень. Охаракте­ризувати за будовою їх.


VI. Систематизація й узагальнення знань, умінь і навичок

1. Яке речення називають складним?

2. Чим відрізняється складне речення від простого?

3. Назвати види складних речень. Навести приклади.

4. Які існують засоби зв'язку частин складного речення?

5. Зробити синтаксичний розбір речення Там клен зелений схи­ливсь до тину, і

мати рідна щось пише сину (А. Малишко).

VII. Підсумок уроку


VIII. Домашнє завдання

Записати уривок з художнього твору. Схарактеризувати його стилістичні особливості. Письмово зробити синтаксичний роз­бір складних речень за алгоритмом, опрацьованим на уроці.


Джерела:

Усі уроки української мови у 9 класі / С. А. Омельчук, А. І. Ляшкевич. — Х.: Вид. група «Основа», 2009. — 361, [7] с. (Серія «12-річна школа)

Додаток

АЛГОРИТМ

синтаксичного розбору складного речення