Година спілкування. Вчимося бути гарними співрозмовниками.
Мета. Вчити будувати діалог на конкретну тему; аналізувати характер розмови, формувати поняття «гарний співрозмовник», заохочувати дітей до спілкування, яке відповідає критеріям гарного спілкування; сприяти розвитку зв’язного мовлення; виховувати повагу до співрозмовника.
Обладнання. Демонстраційний матеріал « Іграшки», « Уроки ввічливості».
Хід уроку
І. Організація навчальної діяльності.
Дзвінок вже пролунав,
Працювати час настав,
Часу марно ми не гаймо,
Урок з виховання починаймо.
ІІ. Актуалізація опорних знань
1.Уважно прослухайте вірш О.Олеся
Про що в ньому розповідається?
Є слова, що білі-білі,
Як конвалії квітки,
Лагідні, як усміх ранку,
Ніжносяйні, як зірки.
Є слова, як жар пекучі
І отруйні, наче чад…
В чарівне якесь намисто
Ти нанизуєш їх в ряд.
Якими можуть бути слова? Чому?
Гра « Точно і швидко»
Як приємно чути ласкаві слова, звернені до вас. Так само приємно чути їх і від вас. Наш настрій стає піднесеним, веселим. Давайте їх пригадаємо якомога більше і нанизаємо велике намисто із чарівних слів. Я кидаю вам м’яч, а ви , спіймавши його,називаєте слова вітання вранці і ввечері, слова пошани, подяки.
ІІІ. Вивчення нової теми
Розповідь вчителя. Упродовж життя кожен із нас постійно контактує, спілкується із найрізноманітнішими людьми. Здавалося б, життєвий досвід, який ми поступово набуваємо, дозволяє розв’язати будь-яке повсякденне питання. Але насправді лише одиниці самостійно відкривають правила спілкування, які допомагають уникати додаткових труднощів у взаємодії з іншими людьми.
Спілкування — це взаємодія двох або декількох осіб в обміні інформацією чи в практичній діяльності. «Спілкування звеличує, у суспільстві людина мимоволі, без жодного удавання тримає себе інакше, ніж наодинці».
Найвище багатство людини – це можливість спілкуватися. У спілкуванні ми пізнаємо один одного, розвиваємо свої моральні і психічні якості, розкриваємо себе. Не можна не погодитися зі словами чудового письменника Антуана де Сент-Екзюпері про те, що
«Спілкування – найбільша розкіш у житті».
Мистецтво спілкування — одна з найбільших здібностей людини, вона піднімає її над усім живим і робить людиною!
Слово — найбільш змістовний, об’ємний, виразний» засіб людського спілкування. Уміння говорити, слухати — важливі умови взаєморозуміння. Немає у світі зброї, сильнішої за слова. Недаремно говорять, що словом людським можна зсунути гору з місця. Словами борються, словами люблять, словами ненавидять, словами вбивають, словами творять величезні справи в історії людства.
Про вміння користуватися словом писали ще в давню давнину. «При старих мовчати, мудрих слухати, старшим коритися, з рівними собі й молодшими… без лукавого наміру розмовляти і більше вдумуватися, не шаленіти словом, не осуджувати мовою».
: «Про одне слід говорити, а про інше мовчати», «Про одне хоч сім кін, про інше заціп «Мовчи, глуха,— менш гріха», «Хто мовчить, той двох навчить» — теж стали приказками.
-Я сьогодні по дорозі до школи почула, як Дмитрик з 1 А класу розказував Сашкові , який він бачив цікавий мультфільм. Змісту я не зрозуміла, та мабуть і Сашко теж нічого не зрозумів.
- Ух і класний був мультик.
- Що там було класно?
- Та розумієш, спочатку він, а потім вона. Загалом, так би мовити не знає, а вона не розуміє…
І так здорово, що вони нічого не знають. Ну , загалом, класно.. Розумієш?
Чи зрозуміли ви що-небудь? Чому?
Щоб ви порадили Дмитрикові? ( Відповіді дітей)
2. Прослуховування діалогу.
Діалог «Зустріч друзів»
- Привіт, Сашко! Який же я радий тебе бачити!
- Привіт, Іване! Нарешті зустрілися! Як ся маєш? Як справи? Ви вже перебралися до нової квартири?
- Все добре! Так, перебралися. Лише вчора! Стільки клопоту з тим переїздом, увесь час був зайнятий. Спочатку речі складав, потім з батьками викидали все непотрібне, потім викликали вантажівку, щоб поперевозити все. А потім у новій хаті розпаковували та розставляли речі по місцях наново.
- О, це нелегка справа. Ти не виходив на вулицю майже тиждень!
- Ось так вийшло. Скучив за тобою!
- Я теж. Ходив на прогулянки з приятелями, та без тебе все не так цікаво.
- Дякую, друже! Ну, тепер будемо бачитися часто, як завжди. До того ж тепер ми майже сусіди, тож зможемо залишатися один в одного до пізнього вечора.
- Це просто супер! Ну, а як тобі нова оселя?
- Мені подобається! Вона значно просторіша, ніж попередня, в мене велика власна кімната, де можна дивитися фільми, слухати музику, і ніхто не заважатиме. До того ж, мені страшенно подобається вид з дев’ятого поверху – вся околиця як на долоні!
- О, як цікаво! Радий за тебе!
- Знаєш що? Приходь сьогодні ввечері в гості, я тобі все покажу та розкажу.
- Добре! В мене теж накопичилося безліч новин для тебе!
Чи правильно, на вашу думку, спілкувалися хлопці? (Вислови дітей)
3.Складання правил спілкування
4. Робота в парах.
Спілкуватися можна не тільки віч-на-віч, а й по телефону. Телефонуючи друзям і починаючи розмову після привітання, поцікавтеся, чи має ваш товариш час на телефонну розмову. Якщо товариш зайнятий, не ображайся, а ввічливо запитай о котрій годині можна пере телефонувати. Пам’ятайте, що закінчує розмову першим той, хто зателефонував. Прощаючись,необхідно подякувати за розмову і побажати здоров’я, успіхів.
Рольова гра « Розмова з другом по телефону»
5.Фізкультхвилинка « Правила для учнів»
Заходить вчитель – треба встать.
( Діти встають)
Коли дозволить, тихо сядь.
( Тихо сідають)
Спитати хочеш – не гукай,
( Пальчиком сваряться)
А тільки руку піднімай.
( Піднімають руку)
У школі парту бережи
(«витирають» кришку парти)
І на парті не лежи.
( Поклали голівки на парту)
Щоб урок минув не марно,
Треба сісти рівно, гарно.
( Випрямляються, кладуть руки на парту)
Не скрекочи на уроках,
( видають язиком цмокання)
Як папуга чи сорока.
( Махають руками)
ІV. Закріплення матеріалу
Гра « Точно і швидко»
- Як приємно чути ласкаві слова, звернені до вас. Так само приємно чути їх і від вас. Наш настрій стає піднесеним, веселим. Давайте їх пригадаємо якомога більше і нанизаємо велике намисто із чарівних слів. Я кидаю вам м’яч, а ви , спіймавши його,називаєте слова вітання вранці і ввечері, слова пошани, подяки.
1.Розвязання ситуацій морального змісту.
Кожний день ви спілкуєтесь із своїми батьками, товаришами, дорослими. Як ви вчините, коли…
Стоять двоє товаришів, розмовляють, а тобі необхідно в одного із них про щось запитати;
Тобі терміново необхідно щось сказати вчительці, а вона говорить з іншою вчителькою;
Ти щось розповідаєш, а тебе перебили. ( Діти висловлюють свої думки, доводять їх.)
2. Робота з прислів’ями.
Використовуючи крейду,з’єднайте кінці речень так, щоб вийшло прислів’я. Поясніть їх.
Ласкаве слово -…… як три дні хліба не їв
Від теплого слова…. Що весняний день
Говорить так,….. лід розмерзає
3.Гра « Згоден – не згоден» ( використовуються сигнальні картки синього і червоного кольорів)
- Співрозмовника завжди необхідно уважно слухати.
- Уміння слухати людину – ознака ввічливості.
- Якщо я не погоджуюся з думкою співрозмовника, то говорю про це відразу, не дослухавши його до кінця.
- Перебивати людину нетактовно.
- До всіх можна звертатися на Ти.
-У будь-якій ситуації не можна замикатися в собі, а необхідно йти до людей.
Цікаві правила спілкування
Виявляйте інтерес до людей. Хай ваш співрозмовник відчує, що він не байдужий вам.
Навчіться посміхатися. Щира, доброзичлива посмішка — це мистецтво.
Зазвичай, розмовляючи, ми не звертаємося до співрозмовника на ім’я. У кращому випадку — скоромовкою. Не заощаджуйте на цьому. Звук власного імені дуже приємний людині.
Будьте хорошим слухачем. Знаючи інтереси свого співрозмовника, намагайтеся переводити розмову в русло його інтересів.
Дайте людям відчути їх значимість і робіть це щиро.
Спробуйте, і у вас вийде. А зараз проведемо тест
«Чи гарний ти співрозмовник?»
Тест
На всі запитання відповідай «так» або «ні».
Тобі подобається більше слухати, ніж розмовляти?
Ти завжди знайдеш тему для розмови?
Ти завжди уважно слухаєш?
Чи подобається тобі давати поради?
Чи покажеш ти співрозмовнику, що тобі цікава тема розмови?
Чи дратуєшся ти, коли тебе не слухають?
У тебе завжди своя думка на все?
Чи будеш ти говорити на незнайомі теми?
Чи подобається тобі бути в центрі уваги?
Чи є хоча б три галузі знань, у яких ти добре обізнаний?
Якщо у тебе відповідь «так» на 1,2,3,6,7,8,9,10,11 питання – став 1 бал.
Полічи бали.
1-3 бали – спілкуватися з тобою далеко не завжди приємно. Замислись над цим.
4-9 балів – ти приємний співрозмовник, але, коли не в дусі, потребуєш особливої уваги оточуючих до себе.
9-11 балів – ти гарний співрозмовник, без тебе не можуть обійтися друзі, ти – душа компанії.
Спілкування не може обмежуватися тільки тим, про що сьогодні йшла мова. Ми спілкуємося в транспорті, за столом, в театрі, у сім’ї, у колі друзів. А зараз давайте
спробуємо скласти букет порад для ровесників, що допоможуть їм спілкуватися, дружити, бути чемними, толерантними, життєрадісними. ( пишуть на квітках і приклеюють на дошці.)
Поради:
не говоріть багато;
не докучайте повчаннями;
не будьте людьми настрою;
не змінюйте надто часто тему розмови;
не говоріть у товаристві з другим про те, що цікавить третього;
не сваріться;
кожного дня скажіть людям приємне;
слухайте уважно, дивіться в очі співрозмовнику;
будьте скромнішими;
вимовляйте слово «ви» голосно, а слово «я» пошепки;
будьте тактовні;
V. Підсумок
Для того, щоб ви були гарними співрозмовникам нам можна зробити висновок, що спілкування – це чи не найважливіша для людини річ і для того, щоб воно приносило задоволення і бажаний результат, слід виробити у собі ті якості, про які ми сьогодні говорили і пам’ятати вислів древніх: “Заговори, щоб я тебе побачив”.
Дійсно, як важко вміти знаходити спільну мову! Як важливо розуміти одне одного! Із самого дитинства треба засвоювати науку спілкування, оволодівати вмінням вести себе серед людей так, щоб їм було добре, приємно, зручно!
Завжди пам’ятайте просту народну істину, що до людей слід ставитися так, як хочеш, щоб вони ставилися до тебе.
Адже, дійсно, коли спілкування приносить людині радість, вона почувається щасливою. Цього я вам і бажаю.